distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aham...asa da...mai merge...ma gandeam ca te-au pus sa o schimbi asa....ca faca si ei activitate...masina o ai din ianuarie 2005?adica a implinit luna asta 4 anisori?

    Comment


    • Poate 5 Adrian ...... vreau sa intreb si eu , cat ani duce distributia la o folosire normala, de exemplu a mea are 2 ani si 14.000 km , pe la cat e bine sa o schimb in ritmul asta, la cati ani , mersi !
      sigpic

      Comment


      • Pai la 4 ani nu?
        Eu am ~63000 km (2,5 ani) si n-o schimb, o las pana pe la 70000 km.

        Comment


        • octavian, chiar ii testezi limitele stiu ca nu poti sa mergi normal
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by adrianixx View Post
            aham...asa da...mai merge...ma gandeam ca te-au pus sa o schimbi asa....ca faca si ei activitate...masina o ai din ianuarie 2005?adica a implinit luna asta 4 anisori?
            Din decembrie 2005, ar fi 4 ani si o luna...dar m-am gandit ca pana la urmatoarea revizie as fi depasit 5 ani.

            Oricum problema mea era legata de garantia pentru piese. M-ar fi interesat sa stiu daca e suficienta factura pentru ca nu am primit certificat de garantie pentru piese.

            Comment


            • Eu astazi am facut 80000 de km si urmeaza sa schimb distributia.M-am gandit sa-mi cumpar piesele necesare de la Autokarma.Crede-ti ca sunt ok preturile:
              CUREA DISTRIBUTIE 132 dinti - PRODUCATOR FLENNOR 102.55
              ROLA INTINZATOARE DISTRIBUTIE -PRODUCATOR SKF 263.30
              ROLA GHIDAJ DISTRIBUTIE - PRODUCATOR SKF 255.80
              CUREA TRANSMISIE 6 CANELURI - PRODUCATOR CONTI 83.16
              ROLA GHIDAJ TRANSMISIE PRODUCATOR SKF 260.37
              POMPA APA PRODUCATOR SKF 330.72
              Mai ar trebui sa comand ceva?

              Comment


              • Iti mai tb 3 l antigel special+3 l apa distilata. Adica aproxiativ inca 80-85 lei.

                Originally posted by 15dci View Post
                Din decembrie 2005, ar fi 4 ani si o luna...dar m-am gandit ca pana la urmatoarea revizie as fi depasit 5 ani.

                Oricum problema mea era legata de garantia pentru piese. M-ar fi interesat sa stiu daca e suficienta factura pentru ca nu am primit certificat de garantie pentru piese.
                E suficienta factura lor pt garantie, piesele din magazie au garantie automat oferita de ei, ca doar sunt autorizati de Dacia.

                Dodo, 3 l antigel special pt loganm si 3 l apa distilata.
                Last edited by mr.K; 26 January 2010, 13:43. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nu bagi tu 6 litri de lichid in motor nici mort...in primul rand ca sunt vreo 5-5 si ceva maxim si in al doilea rand ramane o cantitate de lichid in bloc si in radiator pe care nu o poti scoate...iti intra vreo 3 litri si ceva.Antigelul trebuie sa fie Glaceol RX tip D.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___31 View Post
                    Pai la 4 ani nu?
                    Eu am ~63000 km (2,5 ani) si n-o schimb, o las pana pe la 70000 km.
                    Pai nu stiu, de asta intreb in 4 ani si sa zicem ca fac 30.000 km chiar asa de mult e uzata distributia ? .... sau e uzata moral numai in viziunea celor de la Dacia, astia care aduc toate ciururile din Germanica si le coxeaza pe aici chair credeti ca au toate revizile la timp sau au fost intretinute , si uite ca duc.
                    Acum ,la ce am zis eu se poate spune ca fiecrare isi ingrijeste masina cum vrea , dar vreau sa subliniez faptul ca si eu fac asta dar vreau sa stiu daca e musai necesar la 4 ani sa se schimbe doar ca asa zic cei de la Dacia.
                    sigpic

                    Comment


                    • au preturi foarte bune la autokarma.eu zic ca sunt ok

                      Comment


                      • Originally posted by Dodo View Post
                        Eu astazi am facut 80000 de km si urmeaza sa schimb distributia.M-am gandit sa-mi cumpar piesele necesare de la Autokarma.Crede-ti ca sunt ok preturile:
                        CUREA DISTRIBUTIE 132 dinti - PRODUCATOR FLENNOR 102.55
                        ROLA INTINZATOARE DISTRIBUTIE -PRODUCATOR SKF 263.30
                        ROLA GHIDAJ DISTRIBUTIE - PRODUCATOR SKF 255.80
                        CUREA TRANSMISIE 6 CANELURI - PRODUCATOR CONTI 83.16
                        ROLA GHIDAJ TRANSMISIE PRODUCATOR SKF 260.37
                        POMPA APA PRODUCATOR SKF 330.72
                        Mai ar trebui sa comand ceva?
                        Ti-ar mai trebui:
                        1. surub fixare pinion arbore si fulie (poza1) - surubul original se masoara la demontare si daca are mai mult de 49,1mm lungime, atunci se inlocuieste cu unul nou. Un kit distributie original contine si acest surub M12 (poza 2). Atentie mare la strangerea acestui surub! Pinionul arborelui cotit nu are canal de pana!
                        2. rola intinzatoare (galet intinzator) pentru cureau de accesorii (poza 3) - daca schimbi cureaua de accesorii si rola de ghidaj, ar fi bine sa schimbi si asta (poza 4)
                        3. dopuri axe cu came (poza 5) - calarea axelor cu came se poate face prin doua metode: - fie prin blocarea rotilor de antrenare ale axelor cu came (cu Mot.1368), caz in care nu-ti trebuiesc aceste dopuri
                        - fie prin blocarea axelor cu came in partea neantrenata (cu Mot.1496), caz in care sunt necesare cele 2 dopuri noi (cele vechi se distrug la demontare)
                        Depinde de mecanic ce metoda prefera. Poate o alege pe prima pentru ca, din cate stiu eu, dopurile alea costa cam 80-90 lei.
                        4. Loctite 518 - pompa de apa etanseaza pe bloc fara garnitura! (poza 6)

                        Sper ca te ajuta aceste informatii. Daca mai ai nevoie de ceva ...
                        Attached Files
                        Last edited by gl_mmm; 27 January 2010, 19:58.

                        Comment


                        • Am 75.000 km cu Logan Laureate Mcv 1,6 mpi......an 2007.
                          Pentru cei care conduc agresiv ,cu plecari de pe loc la 5000 rot/min este recomandabil sa schimbe kit-ul de distributie pe la 70.000 km.
                          Pentru cei care tin la masina si bani lor prin conducerea normala a unui autoturism cred ca schimbarea kit-ulul de distributie la 90.000 km este normala si fara nici un risc.
                          Cei care schimba distributia la 30.000-60.000 km pentru ca masina are 4-5-6 ani pot sa le zic ca de fapt aduc un important profit la service urile Dacia si ca n-au ce face cu bani si nu stiu cum sa i cheltuie mai prost.
                          Va intrebati de unde stiu toate astea? Pai ......zilnic vad oameni cum arunca bani la service-ul Dacia unde lucrez....si unde datorita politici de marca nu pot sfatui oameni sa nu cheltuie bani pe revizii si schimburi inutile de piese si accesorii.
                          Daca masina functioneaza normal nu incerca tu sa descoperi batai de motor ,roata ,distributie ,injectoare etc k toate astea te va costa.....scump
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • si daca fac 90000 km in 10 ani?! ce fac, tin cauciucul ala un deceniu?
                            sigpic

                            Comment


                            • Schimbi doar curelele.
                              ECUFix
                              Please don't visit my homepage!

                              Comment


                              • Originally posted by adonis33 View Post
                                Am 75.000 km cu Logan Laureate Mcv 1,6 mpi......an 2007.
                                Pentru cei care conduc agresiv ,cu plecari de pe loc la 5000 rot/min este recomandabil sa schimbe kit-ul de distributie pe la 70.000 km.
                                Pentru cei care tin la masina si bani lor prin conducerea normala a unui autoturism cred ca schimbarea kit-ulul de distributie la 90.000 km este normala si fara nici un risc.
                                Cei care schimba distributia la 30.000-60.000 km pentru ca masina are 4-5-6 ani pot sa le zic ca de fapt aduc un important profit la service urile Dacia si ca n-au ce face cu bani si nu stiu cum sa i cheltuie mai prost.
                                Va intrebati de unde stiu toate astea? Pai ......zilnic vad oameni cum arunca bani la service-ul Dacia unde lucrez....si unde datorita politici de marca nu pot sfatui oameni sa nu cheltuie bani pe revizii si schimburi inutile de piese si accesorii.
                                Daca masina functioneaza normal nu incerca tu sa descoperi batai de motor ,roata ,distributie ,injectoare etc k toate astea te va costa.....scump

                                eu am c-am de un an...minim...scurgeri pe la curea (de la pinion sinterom)

                                nu consuma ulei ...sunt numa urme de ulei pe capacul distributiei..nu arunca ulei pe capota sau ceva de genu,masina e din 2006, poate ca scurgerile sunt chiar de atunci, ce zici? sa schimb la 4 ani distributia?
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google