distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corect! O curea folosita nu se refoloseste.
    Attached Files

    Comment


    • De ce nu se refoloseste? Exact, care sunt motivele?
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • daca nu am AC mai am curea de accesorii ?

        Comment


        • curea de accesorii au toate,doar ca difera fata de cele cu A.C

          Comment


          • ok,ms! deci trebuie sa imi iau si o curea de accesorii pentru revizia de 60mii !!

            am cumparat curea de accesorii 1.4 fara AC -45 lei !
            Last edited by dany_6900; 18 February 2010, 15:17. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • da e ok pretul

              Comment


              • curea

                Originally posted by cyrusmddd View Post
                Salut !
                Sunt nevoit sa schimb pompa de apa dupa schimbul distributie de aprox. un an si doresc sa aflu parerea voastra vizavi de necesitatea inlocuirii curelei de distributie in urma acestei operatii.
                Practic vreau sa inlocuiesc pompa de apa cu una noua si sa utilizez aceeeasi curea avand in vedere ca nr de km parcusi sunt putin, iar cureaua are doar un an vechime
                Salut. Cureaua nu costa o avere, e bine sa o schimbi. Manopera din pacate te va costa destul, pentru reglajul distributiei. Dupa sfatul celor de la service, sa schimbi pompa de apa separat dditrubutie, platesti manopera de 2 ori pt distributie. De obicei, la schimbul distributiei ai 2 optiuni: schimbi si pompa de apa si te costa suplimentar dar economisesti manopera pt reglaj distributie la schimbatul viitor al pompei de apa. sau lasi pompa de apa nu pana la 90 k de ex (pt cei care schimba la 60k distributia) ci pana incepe sa picure. Poate tine si 110-120k. Si atunci numai bine schimbi a doua oara distributia.

                Comment


                • Daca poate confirma cineva asa negru pe alb scris: la loturile noi (benzina) distibutia se schimba la 90ooo km sau a ramas la 60ooo?
                  Ieri am vorbit cu un mester care a lucrat in servisu de reprezentanta (acum si-a deschis atelier) si sustine ca numai reviziile s-au facut la 20ooo km, distributia a ramas tot la 60ooo km.
                  Adevar?

                  Comment


                  • la diesel se schimba la 90 mii, 16 valve la 80 mii si 1,4; 1,6; 8 valve tot la 60
                    sigpic

                    Comment


                    • Salutare colegi forumisti,
                      Loganul meu este din 2005 si am doar 61 000 km. Tot caut un service unde sa schimb distributia si ulterior, daca totul este ok, sa fac si revizia de 60 000 km. Nu am timp sa umblu din service in service, asa ca azi am trimis mai multe mailuri unor serviceuri gasite pe internet. Ceea ce m-a frapat a fost diferenta foarte mare de pret. Plaja de preturi este foarte larga, de la 560 de lei ajungand in unele cazuri si la aproximativ 1500 de lei. La unele serviceuri manopera ajunge si la 450 RON, cel mai mic pret pentru manopera fiind de 200 RON.
                      Astfel, eu am cerut preturi orientative pentru Logan, 1.4, benzina, AC si servo directie.
                      Cea mai buna oferta este la 560 RON si cuprinde pompa de apa, rola, curea, si consumabile. Serviceul emite facura si acorda garantie. Din oferta lipseste cureaua de agregate dar nu poate fi mai mult de 70 lei. Manopera este inclusa in acesti 560 RON.
                      Cea mai scumpa oferta cuprinde curea, rola, pompa de apa, antigel, rola intinzatoare curea agregate, curea agregate si manopera. Toate la pretul de 1545.
                      Cine vrea detalii ii stau la dispozitie cu preturile pe componente. Cine vrea nume si adrese de serviceuri pm la mine si va raspund cu placere.
                      Cateva preturi detaliate:
                      CUREA DISTRIBUTIE 67,92
                      ROLA INTINZATOARE 298,40
                      POMPA APA 148,12
                      ANTIGEL 100
                      ROLA INTINZATOARE CUREA AGREGATE PT. VEH. CU A/C 462,48
                      CUREA TRANSMISIE FARA SERVO 36,03
                      CUREA PT. VEH. CU A/C SI SERVO 70,26
                      MANOPERA 400
                      ==================================
                      kit distributie:240 ron
                      -pompa apa:125 ron
                      -manopera:450 ron
                      -materiale consumabile(antigel,spray-uri,etc):100 ron
                      -curea accesorii:55 ron
                      =======================
                      KIT DISTRIBUTIE(CUREA+ROLA) CONTITECH:235 RON
                      POMPA APA HEPU:148 RON
                      CUREA TRANSMISIE PENTRU MASINA FARA AER CONDITIONAT:43 RON
                      CUREA TRANSMISIE PT MASINA CU AER CONDITIONAT:60 RON
                      MANOPERA:200 RON

                      Ofertele sunt de la cateva serviceuri diferite. Serviceurile ofera garantie pentru manopera si pentru piese daca sunt cumprate de la ei.
                      O seara buna.

                      Comment


                      • Salutare! Am citit majoritatea posturilor si vad ca unii dinte voi nu prea luati in seama aceasta curea de distributie. Eu acum trei zile am patit-o (curea distributie rupta)! Acum ma costa mult mai mult! Masina are 71000 km. Daca o schimbam cum scrie in carte la 60000 nu aveam probleme. Supapele aratate de colegul sunt minciuna pe langa ale mele!

                        Comment


                        • Bun venit pe forum, coco_je. Regret ce ai patit!
                          Numai supapele au fost afectate? Poate ne impartasesti si noua experienta ta. Piese inlocuite, timp de reparare, costuri, urmari, etc.

                          Comment


                          • Originally posted by coco_je View Post
                            Salutare! Am citit majoritatea posturilor si vad ca unii dinte voi nu prea luati in seama aceasta curea de distributie. Eu acum trei zile am patit-o (curea distributie rupta)! Acum ma costa mult mai mult! Masina are 71000 km. Daca o schimbam cum scrie in carte la 60000 nu aveam probleme. Supapele aratate de colegul sunt minciuna pe langa ale mele!
                            Imi pare rău pentru ce ai păţit. Din ce an e masina?

                            Comment


                            • din pacate s-a mai dovedit inca o data ca limita aceea de 60000 km sau 4 ani nu este pusa la intamplare
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by jelly View Post
                                Imi pare rău pentru ce ai păţit. Din ce an e masina?
                                Masina este din iunie 2006. Sincer va zic, tineti cont de cei 4 ani si 60000 km! Am auzit cazuri cand au tinut si 120000, dar voi va asumati riscul. Inainte de logan am avut alta masina si am schimbat-o la 90000 si nu am avut probleme! Poate ca si din cauza asta am neglijat-o, crezand ca tine la fel. Ce sa mai spun poate o sa revin si cu ceva poze! Supapele sunt duse toate iar 2 pistoate sunt lovite mai rau. Chiuloasa trebuie dusa la rectificat etc.... Sper sa nu fie nevoie de vreo biela ceva! Supapele le-am cumparat originale 670 RON. Va tin la curent!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google