distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Raspund eu in locul lui Darksid3, daca nu se supara prea tare. Ala e galetul.
    Acum si daca s-a suparat... nu mai am ce face.

    Si ca sa-ti raspund la ultimile intrebari, cumpara-le pe amandoua ca sa nu te trezesti cu surprize. Si daca tot umbli la distributie, schimba si pompa de apa. Acum tu stii mai bine ce ai de facut, dar mie imi place sa stau linistit in privinta masinii si sa nu-mi pun dupa aia intrebari de genul :aolo, oare am facut bine ca nu le-am schimbat?, oare se strica?, oare mai tine?
    Eu nu am schimbat pompa de apa la revizia de 60k, iar la 75k m-am dus iar in service s-o schimbe. Si ca sa raspund si celui care intreba daca se mai poate pune cureaua de distributie la loc dupa ce a fost data jos: da, mie mi-a pus tot cureaua aia cand a schimbat pompa de apa.
    Last edited by vitriol; 26 February 2010, 20:51.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Asa...dar trebe' schimbat neaparat?
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • Faci revizia la 60k, sau la 4 ani? Daca nu faci la 60k, cati km are masina?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • 50200 km si 4 ani jumatate
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Cum am zis mai sus, ar fi bine sa schimbi tot ce se schimba la revizia de 60k.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • sal....si eu trebuie sa-i fac distributia...am 62000 si 5 ani...oare mai tine pana in vara ?...sper ca da
              ...in orice caz o duc la reprezentanta,eu cred ca cu distributia nu-i de joaca

              p.s. trebuie sa traiasca si hotii aia
              Last edited by cornelmatei18; 26 February 2010, 23:35. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • acuma sa nu crezi ca daca Dacia zice sa schimbi distributia la 60.000km, cand ajungi la 60.001km se descompune. are si ea o marja de siguranta calculata, duce si 80.000km. dar pe riscul tau bineinteles. oricum in cazul tau esti ok, daca pana in vara nu faci inconjurul lumii mai poti astepta.

                am tot intrebat un lucru dar lumea se pare ca nu stie un raspuns clar. cat de evidenta/acuta e uzura in timp? in cazul in care ai foarte putini km parcursi [28000] dar facuti intr-o perioada lunga [5 ani]. cam care ar fi raportul de uzura intre km si perioada de exploatare? nu doresc un raspuns exact [stiu ca nu se poate da, nu sunt absurd], dar macar o idee as vrea sa-mi fac.

                Comment


                • exact in situatia asta sunt si eu
                  am masina de 5 ani(octombrie 2004) dar am doar vreo 26.000 km
                  oricum m-am cam speriat si la vara o sa-mi schimb distributia, dar chiar sunt curios care ar fi acest raport de uzura
                  cunosc persoane cu masini din 2002 care nu au schimbat distributia, dar nu vreau sa incerc si eu pe pielea mea

                  Comment


                  • Azi m-am convins si eu 100% ca distributia trebuie schimbata la 60000 km sau 4 ani tata are un prieten bun la service dacia care m-a lamurit acest lucru cu toate ca inainte ziceam ca merge 1-2 ani in plus la distributie ca oricum nu fac 60000 km!

                    Comment


                    • la 59200 am shimbat distributia

                      Comment


                      • Originally posted by mariusnicolae View Post
                        exact in situatia asta sunt si eu
                        am masina de 5 ani(octombrie 2004) dar am doar vreo 26.000 km
                        oricum m-am cam speriat si la vara o sa-mi schimb distributia, dar chiar sunt curios care ar fi acest raport de uzura
                        cunosc persoane cu masini din 2002 care nu au schimbat distributia, dar nu vreau sa incerc si eu pe pielea mea
                        Schimba numai cureaua de distributie si cureaua de accesorii. Rolele (galetii) nu sunt uzate la doar 26.000 de km, costa mult, iar in ritmul asta mai trec 4-5 ani pana ajungi la 60.000 dekm. Atunci o sa schimbi si rolele, eventual si pompa de apa. Curelele te costa max 200 ron. Daca nu ai schimbat antigelul, o poti face acum.

                        Comment


                        • multumesc de sfaturi
                          eu ma gandisem la kitul de distributie complet ca nu este diferenta mare(cam 250 kit complet si cam 150 cureaua), cureaua de accesorii oricum vine noua ca are crapaturi fine pe ea, m-am uitat
                          antigelul e schimbat de mai putin de un an si e la -40(am verificat), uleiul l-am schimbat de o luna, bateria are peste 5 ani si continua numaratoarea (am verificat incarcarea si e la 70%)
                          in rest.......ii dau bice

                          Comment


                          • A pus careva kit distributie Flennor? Este OK?
                            Zambeste, maine poate fi mai rau!

                            Comment


                            • stie cineva de unde pot cumpara kit distributie si pompa pt apa mai ieftine in iasi?eventual un service mai bun?multumesc mult!

                              Comment


                              • Ieri am schimbat distributia la 29 000km si 4 ani vechime.
                                Am vrut sa schimb doar curelele dar am avut surpriza neplacuta sa constate mecanicul ca trebuie schimbata si pompa de apa ca avea pierderi,foarte mici ce-i drept dar avea,si a zis ca nu se risca sa lase asa.
                                In schimb nu am schimbat rola intinzatoare ca era ok.
                                Sfatul meu e sa schimbati distributia daca ati facut patru ani chiar daca nu aveti 60 000km pentru ca pot ceda curelele oricand,asa am patit la Olcit nu am schimbat cureaua si s-a rupt si s-au strambat si 2 supape si se putea si mai rau.
                                Respect

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google