distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai si voi ce ati inteles din ce vam spus .? nu am zis ca mi sa rezolvat problema? nu am zis ca miau reparat chiuloasa? asta trebuia sa intelegeti , ca siau reparat greseala pe banii lor, pe cand daca mergeam la vreun garaj sau mio schimba vreunul prin spatele blocului pe cine trageam la raspundere? deci asta a fost motivul pentru care vam recomandat sa mergeti la un service autorizat rar-nu neaparat dacia

    Comment


    • crezi ca la un service autorizat dacia se mai intampla asa ceva? eu zic ca nu.
      dar unde ti s-a facut rau, te mai duci inca odata, dar mai si recomanzi la altii sa faca la fel.
      Last edited by bogdan_1984; 20 April 2010, 21:34.
      sigpic

      Comment


      • Concluzionand: mergeti la un service autorizat Dacia.
        Daca nu va place prima varianta, mergeti macar la un service autorizat RAR, sa aveti macar cu cine va certa acolo, vorba initiatorului disputei, adica sa va repare stricaciunile rezultate din nepricepere, pe banii lor.

        Comment


        • uraaaaa , sa vedem daca acum se intelege... daca nu, e grava situatiunea :S
          Last edited by floriche; 21 April 2010, 17:13.

          Comment


          • [QUOTE=steff_mc;587373
            deci sfatul meu e sa va duceti la un service autorizat rar ca sa aveti macar cu cine va certa si recupera paguba. daca te duci la unu in garaj care tio schimba cu 80 de lei nu cred ca faci vreo afacere.[/QUOTE]

            eu nu mam dus in nici un garaj.... era un service autorizat fiat la care mi-au cerut 80 de lei manopera

            Comment


            • Am schimbat si eu ieri distributia la Loganu meu 1.6 MPI. Preturile au fost urmatoarele (service Dacia):
              -receptie service = 30 lei
              -inlocuit kit distributie = 180 lei
              -inlocuit curea accesorii (fara role, doar cureaua!) = 30 lei
              -inlocuit pompa apa = 30 lei

              TOTAL MANOPERA = 270 LEI

              Kitul de distributie a costat 205 lei, cureaua de accesorii 50 lei, pompa de apa 265 lei. Toate de origine.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • In ce service? E prima oara cand aud facturata receptia service. Manopera e in limite normale, dar aia 30 de lei mi se par bani furati de service pt o foaie de hartie.

                Comment


                • am mai vazut aici pe forum aceasta taxa. cert e, ca de fiecare data cand am avut o interventie in service, nu au taxat asa ceva.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by frankcadillac View Post
                    Am schimbat si eu ieri distributia la Loganu meu 1.6 MPI. Preturile au fost urmatoarele (service Dacia):
                    -receptie service = 30 lei
                    -inlocuit kit distributie = 180 lei
                    -inlocuit curea accesorii (fara role, doar cureaua!) = 30 lei
                    -inlocuit pompa apa = 30 lei ??? TOTAL MANOPERA = 270 LEI

                    Kitul de distributie a costat 205 lei, cureaua de accesorii 50 lei, pompa de apa 265 lei. Toate de origine.
                    Cat a fost pompa ?
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Scrie la sfarsit "pompa de apa 265 lei" ...
                      Just Hold Onnnnnn....

                      Comment


                      • @cris_iasi toate serviceurile autorizate cred ca au aceasta taxa, doar ca nu iti spun!

                        @mumus pompa de apa a costat 265 lei

                        LE: poate asa sunt mai convingator
                        Attached Files
                        Last edited by Niki; 22 April 2010, 16:02.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Salutare
                          dci-ul meu a trecut usor de 75k (si 4 ani juma) si cred ca ar fi cazul sa il duc la doctor pentru distributie. Am citit toate paginile dar inca nu sunt foarte lamurit in anumite privinte. Din ce imi dau seama, nu o sa am destui bani sa schimb kitul de distributie, pompa de apa si kitul de accesorii la un loc. Asadar am de ales intre
                          a) kit distr + pompa de apa + curea alternator
                          b) kit distr + kit accesorii (fara pompa de apa)
                          Din ce am citit, daca mi se buseste pompa de apa peste 5k de km nu am facut nici o afacere, pt ca schimbatul ei ap presupune manopera pt distributie plus curelele de distr si accesorii. Daca insa mi se duce rola sau galetul ce ar veni in kitul de accesorii complet, nu s-ar strica mare lucru (maxim bateria, care e spre moarte oricum). Plus ca in acest caz, manopera o sa fie mult mai mica din ce inteleg.
                          Logica voastra ce v-ar spune sa faceti?
                          De mentionat ca dupa 60k de km am mers cu gandul la distributie, la consum, lejer si fara graba la depasiri, la drum liber cu un 120-130 km/h.

                          Mersi fain de raspunsuri !
                          http://www.monitorulexpres.ro/arhiva..._rasturnat.jpg
                          Condu cu picioarele, nu cu capul....

                          Comment


                          • Logica mea imi spune ca ar trebui sa schimbi obligatoriu kitul de distributie si cureaua de accesorii. Pompa de apa si rolele din kitul de accesorii le-as inlocui numai daca prezinta urme evidente de uzura - scurgeri, jocuri, deformari, etc. Insist putin pe pompa de apa: se pare ca foarte multi mecanici recomanda inlocuirea acesteia la a 2-a distributie, adica dupa cel putin 120.000 km.

                            Comment


                            • Cu pompa de apa nu ne luam dupa recomandari. De ce?
                              Pentru ca, dupa recomandari, eu am decis sa NU o schimb. Dar, cand am ajuns la service, sa vezi surpriza: pompa avea scurgeri, facuse un "fagure", dupa cum s'a exprimat si mecanicul. Ceea ce a dus la inlocuirea ei, si cheltuirea neplanificata a ~300 lei.

                              Deci, cu pompa asta de apa e mai mult loterie cred. Eu am doar 52.000 km.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Deci daca nu are urme,nu se schimba...mai ales ca la diesel pica mai rar...eu oricum sunt imoptriva schimbatului de piese asa dupa ureche,ca mi-a venit mie...daca nu e stricata,de ce sa o schimb?ca sa ma trezesc ca pun alta si ma tina mai putin decat ar mai fi tinut cea veche?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google