Cheltuieli Efectuate Intr-un An La LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cheltuieli Efectuate Intr-un An La LOGAN

    Cum toti posesorii de masini,stiu ca pentru a avea o masina,oricare ar fi modelul si modul de achizitie, implica destule cheltuieli lunare, cheltuieli care pietonii nu au habar, sau cheltuili care mai sunt "ascunse" de femeie.
    Asadar,va rog a va face un calcul si vede-ti cat cheltuiti pe masina+intretinerea ei, intr-un an de zile.

    Logan ABS plus,1.6 MPI, achizitionat prin banca.
    -Rata lunara{nu leasing}-400 ron*12luni=4800 ron
    -RCA obligatoriu -330 ron/an
    -CASCO Omniasig -1200 ron/an
    -Rovineta -70 ron/an
    -Benzina Rompetrol -500 ron *12luni= +/-6000 ron
    -Intretinere, accesorii -1500 ron/an {spalatorie, elemente de tunning, revizii periodice]

    TOTAL= 13 900 ron |+/-500ron cheltuieli neprevazute , pe AN!!!
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

  • #2
    Vand masina )...
    sigpic

    Comment


    • #3
      Cine te pune???....TU ce cheltuieli ai??...Caci la asta se refera acest threat!!!
      Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

      Comment


      • #4
        O revizie ( parca 3-400 ron ) , un schimb de ulei ( am fost fortat de o garnitura la pompa de ulei / parca 100-150 ) si in rest , benzina , benzina , benzina , benzina si tot benzina ( nu stiu valoarea ) .
        B -X X - DDF x 2

        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

        Comment


        • #5
          Eu am noroc.Inca le face tata pana iau eu permisul
          http://www.loganclub.ro/forum/logan_...?t=4999&page=6
          NT 90 RDD + NT 90 DDR

          Comment


          • #6
            Eu cred ca la cheltuieli cu intretinerea nu pui combustibil,tuning,banii cu femeile care urca in masina si altele.Intretinere inseamna ulei,cauciucuri,revizii,reparatii,asigurari si taxe(mama lor de hoti).Restul intra in categoria entertainment!!!

            Comment


            • #7
              Daca ar fi sa adunam tot in afara de revizii adica solutie de geamuri lavete stergatoare si alte nimicuri eu azi am cheltuit 46de ron pe solutie ptr piele si solutie pentru intretinere bandouri si as mai cheluti vreo 30de ron pentru o solutie de parbriz(daia de nu lasa picaturile sa ramana pe parbriz) si vreo 10lei pe un parfumant si vreo 80de lei pe niste capace noi de roti si vreo 10lei pe niste servetele umede etc etc...
              dar stiti e o vorba , daca numeri cate foi de aluat sunt intr-o placinta nu mai mananci placinta...

              sigpic

              Comment


              • #8
                ...O bicicleta pusa la punct te costa maaaaximum 2000 ron,plus ca faci planeta fericita.Asa ca pentru mine intretinere inseamna strict necesar.Mecanic,piese,asigurari,taxe(mama lor),ulei,si mici amanunte.Cat ma costa pe mine dacia din 1989?Imprevizibil,cand ma asateptam mai putin se rupea ceva.Ultima data expira itp-ul,mai aveam vreo trei saptamani de asigurare,trebuia sa-i segmentez motorul,sa-i schimb pompa de frana,si cand sa zic asta e tot,s-a mai rupt ceva pe la puntea spate.Ce?Nu voi sti niciodata,a doua zi am dus-o la remat.Si asta dupa ce cu patru luni in urma ii schimbasem chiuloasa.
                Concluzia?O masina costa.Mult sau putin,depinde de cum o intretii,ce faci cu ea,si daca e prioritate defectiunea minora care va deveni majora sau ultimul racnet in materie de tuning.Cat costa?Cat vrea si poate buzunarul tau.

                Comment


                • #9
                  F frumos te-ai exprimat si spus punctul de vedere.
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • #10
                    Si eu nu ?

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by bbogdan View Post
                      Eu cred ca la cheltuieli cu intretinerea nu pui combustibil,tuning,banii cu femeile care urca in masina si altele.Intretinere inseamna ulei,cauciucuri,revizii,reparatii,asigurari si taxe(mama lor de hoti).Restul intra in categoria entertainment!!!
                      Bogdanele , intretinere inseamna piese ( ulei , cauciucuri , revizii ...........) dar nu taxe . Nu platind o taxa iti intretii masina . La mine cu benzina a fost o gluma de aia am scris de atatea ori

                      Sony , si tu ai scris frumos . Foarte frumos . Zau .
                      Last edited by FLORIN77; 30 August 2008, 18:59.
                      B -X X - DDF x 2

                      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                      Comment


                      • #12
                        Topicul e facut la intretinere dar cristi nu se referea doar la intretinere... Se referea la banii cheltuiti in total adica intretinere plus mofturi spalat parfumat coafat polisat etc... Eu de obicei nu ma pot abtine sa nu-i cumpar ceva lu a mea cel putin o data pe luna
                        ba un parfumant ba o solutie de ceva... Care sigur nu am timp so foloses dar o cumpar )

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Prefer sa nu fac astfel de calcule , daca ies pe aproape de cristi3775 incepe sa ma duca si pe mine gandul la bicicleta .... Oricum, ai masina, ai cheltuieli, asta-i clar. Prefer sa vad avantajele faptului ca am masina, ma scol mai tarziu ca sa plec la serviciu, in uichend o tulesc oriunde am chef, ca dealtfel si-n concedii, tot "din cauza" ei i-am cunoscut si pe cei de pe acest forum .
                          sigpic
                          Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                          Comment


                          • #14
                            Masina = cea mai proasta investitie..

                            Comment


                            • #15
                              Benzina (n-am facut un calcul, dar cam 600-800 ron/luna cred ca e) si spalatorie, asta e nesimnificativ.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google