Cheltuieli Efectuate Intr-un An La LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by SoNyKeL View Post
    Topicul e facut la intretinere dar cristi nu se referea doar la intretinere... Se referea la banii cheltuiti in total adica intretinere plus mofturi spalat parfumat coafat polisat etc... Eu de obicei nu ma pot abtine sa nu-i cumpar ceva lu a mea cel putin o data pe luna
    ba un parfumant ba o solutie de ceva... Care sigur nu am timp so foloses dar o cumpar )
    Te va lecui de aceasta neputinta a abtinerii sotia ta!Prietenii insurati stiu de ce !

    Comment


    • #17
      Originally posted by FLORIN77 View Post
      Bogdanele , intretinere inseamna piese ( ulei , cauciucuri , revizii ...........) dar nu taxe . Nu platind o taxa iti intretii masina . La mine cu benzina a fost o gluma de aia am scris de atatea ori

      Sony , si tu ai scris frumos . Foarte frumos . Zau .
      Intretinere pentru mine inseamna totalitatea cheltuielilor necesare pentru a te deplasa cu masina pe strada.Deci si taxe(rovinieta,asigurare,fisc,prima inmatriculare,si tot ce le tuna prin cap idiotilor incompetenti care ne conduc).
      Dincolo de toate cheltuielile,masina iti da o autonomie si o libertate care creeaza un soi de dependenta,si de aceea ne imprumutam(unii)pe la banci in conditii de namibie,pentru placerea asta de a pleca unde vrei,cand vrei,cu cine vrei,si sa descoperi ca Dumnezeu a creat lumea minunata si pentru tine,nu doar pentru cei cu carute de bani.N-ar costa atat de mult asta daca nu ar fi taxele(mama lor).
      Last edited by bbogdan; 31 August 2008, 19:05.

      Comment


      • #18
        Sa incep eu:
        Benzina = 450 ron * 12 luni = 5400 ron
        Spalatorie = 40 * 12 = 480
        accesorii, cosmetice = 50 * 12 = 600
        revizie normala (ulei, filtre, etc) = 600
        cauciucuri (1 set la 3 ani) = 1200/3 = 300
        alte consumabile: placute, stergatoare etc = 300
        RATA+DOBANDA: 570*12=6840
        Impozit: nu stiu, nu il platesc eu
        RCA = 250/an
        alte reparatii/casco = 1300

        TOTAL: aprox 16.000 ron / an

        Deh, confortul costa....
        GL-22-TOF

        Comment


        • #19
          Parerea mea este ca nu prea are rost sa luam in calculul cheltuielor si ratele de credit/leasing facute pentru cumpararea masinii.
          Cei care au luat masinile cu banii jos pot sa treaca pe lista cheltuielilor daca sunt in primul an de cand au luat masina "platit masina - XX.000 RON"? Nu prea are rost parerea mea.
          Cheltuielile ar trebui "contorizate" fara pretul masinii/rate credit/leasing/imprumuturi la prieteni-familie-camatari
          Revenind la titlul topicului, cat am cheltuit eu incepand cu 1 octombrie 2007 de cand am masina:
          Revizia de 20.000 km - 550 RON
          Impozit - 50 RON
          Casco - 1700 RON
          RCA - 260 RON
          Rovigneta - 86 RON
          1 cauciuc Michelin Energy (SH) 125 RON - am luat o groapa care a fost fatala unuia din cauciucurile existente pe masina
          Diverse - Remapare(facuta ieri ca fapt divers) - 600 RON-chestie pe care o recomand din tot sufletul; nu credeam ca o sa se simta o diferenta atat de mare, insa m-am inselat, acum parca este alta masina, cam asta e feelingul, cel putin acum la inceput , GPS - 850 RON, Amenzi - 350 RON, Cosmetizare(spalat + diverse porcarioare de intretinere pt interior/exterior) - aprox 250 RON
          Motorina ~ 600 L (9.100 km parcursi) => nu pot sa calculez exact cat a costat pentru ca pretul motorinei-si nu numai- a tot crescut. De ex pe 1 oct 2007 am facut plinul cu 3.3 RON/L iar imediat dupa aia a tot urcat pretul. Pe langa asta au fost perioade in care masina a stationat, fara sa faca nici un kilometru.
          De exemplu prin iarna am avut masina in service 3 saptamani, dupa care a fost zapada aia mare si n-am circulat cu ea alte 2 saptamani.
          In iunie alte 2 sapt in service, luna trecuta alte 2 saptamani in service.. Si uite asa s-au facut 2 luni si 1 sapt in total in care masina a stat, "parcurgand" adunat un 2-3 km cat au mutat-o de colo-colo prin curtea service-ului.

          Cam astea ar fi, cel putin ce mi-am adus aminte acum; s-ar putea sa-mi fi scapat una alta, insa nimic semnificativ...
          Imi este ceva cam somn/lene sa fac un total insa la o scurta contorizare suma nu este una tocmai mica-zic eu, si asta in conditiile in care nu mi s-a stricat nimic la masina si nici n-am adus vreo modificare importanta(in afara de remaparea aia).
          In concluzie, avem masina, avem cheltuieli, unii mai mari, altii mai mici, in functie de buget si de ceea ce facem cu masina.
          ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
          Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

          Comment


          • #20
            Revizie la 27000: 250 ron ( in pret e inclus si un bec Philips pt proiector)- pretul este atat de mic pt ca am o ruda ce are un service auto, deci platesc doar consumabilele la pret de depozit
            - asigurare: 260 ron
            - rovigneta: 100 ron
            - cauciucuri: 500 ron
            - spalatorie: 36x30= aprox 100 ron
            - amenzi: 200 ron
            - reparat portiera ( in viitor)- aproximativ 200 ron.
            benzina 25000 km / an = 1700 L benzina x 3.8 (media de pret)=6460 ron

            Comment


            • #21
              Da ratele la banca sau de leasing nu prea se justifica sa fie trecute in calcul.
              @bbogdan cred ca ai suflet de poet .
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #22
                Nu m-am gandit niciodata sa fac un calcul...Ce-am cheltuit eu intr-un an (ultimul an ):
                schimbat chei 500 ron
                revizie 40000 km+schimbat 1 kkt de teava la toba la IATSA 700 ron
                1 cauciuc nou 150
                1 cauciuc sh ptr rezerva 50
                spalatorie 10 X 20 = 200 ron
                benzina 7L X 100 = 700 L X 4 = 2800
                (astea ar fi valori aprox) iese un total de 4400ron. Daca mai adaug rca+casco+rovinieta sa zicem iese vreo 5000 ron.
                dar daca ma mai gandesc ca valoarea masinii scade cam cu vreo 500 eur/an suma "pierderilor" ajunge la vreo 6800 ron. Ma apuca disperarea. D'aia o vand si imi iau un 16v sa platesc si mai mult pe an...Viata e scurta

                Comment


                • #23
                  Rata lunara (include si casco) 570 ron ..X 12 = 6840...In 2 ani sper sa scap de asta
                  motorina 250 ron/luna x 12 = 3000
                  revizia 250 ron
                  rca 250 ron
                  impozit 45 ron
                  cu spalatoria nu prea ma omor..Prefer sa o spal eu ..Da` hai fie si acolo un 300 ron
                  total: 10685

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Cristi_LCD View Post
                    Da ratele la banca sau de leasing nu prea se justifica sa fie trecute in calcul.
                    @bbogdan cred ca ai suflet de poet .
                    Da,poetul din poiana!Asta trebuie sa fie motivul pentru care fug banii de mine!
                    Dincolo de gluma,eu de -aia mi-am luat masina.Daca vreau sa plec acum undeva,si am bani de benzina,plec.

                    Comment


                    • #25
                      Majoritatea ne-am luat masina din acelasi motiv dar nimeni nu a expus asa ca tine . Oricum mi-a placut. Bafta si bani de benzina.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Cristi_LCD View Post
                        Majoritatea ne-am luat masina din acelasi motiv dar nimeni nu a expus asa ca tine . Oricum mi-a placut. Bafta si bani de benzina.
                        Merci,manca-t-as gura matale!
                        ...Daca tot sunt aici,hai sa spun...Ma baieti,ma indragostesc de Albeea mea(asa o cheama ca asa a zis baietelul meu),ce frumos merge ,draga de ea!

                        Comment


                        • #27
                          Hmm pana acum la mine
                          Ce inseamna intretinere? Pentru mine masina nu este bibelou si nici nu este un sanctuar,dar din punctul meu de vedere trebuie sa ai grija de ea.Cand apare o problema,trebuie facuta imediat si nu peste XX zile sau XX luni.......
                          Am PH de ~ 2 luni.
                          Investitii pana acum :
                          1. Huse scaune - 100 lei
                          2.Presuri : - 80 lei
                          3.Pres portbagaj : 60 lei
                          4.Spalatorie : am spalat-o de 5 ori pana acum ~ 150 lei (int + ext)
                          5.Cumparat aspirator masina : 30 lei (promotie carrefour- mi-a ars siguranta)-deci............Nu merita un lucru ieftin si prost
                          6.Rata luna 750 lei + casco
                          7.Rovigneta - 103 lei
                          8. Benzina : nu stau sa fac calcule.Merg pana se aprinde becul apoi pun de 100-150 lei si aceeasi istorie.

                          Masina este greu de intretinut,nimic de spus..Dar daca o tii din scurt atunci nu vor fi probleme.
                          Asadar, pana acum multumit de Golanul meu.
                          Am 4000km si mici prb dar nu au necesitat interventii prin service sau alte tampenii.
                          Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                          Comment


                          • #28
                            Oameni buni nu mai cumparati porcariile alea de aspiratoare din Hypermarketuri.
                            Nu merita banii.
                            Acum exemplu clar ce a patit colegul JmEk( scuze ca te-am dat exemplu dar esti al treilea caz pe care il cunosc)
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • #29
                              Cristi.....Asa ne-am invatat....Ce e ieftin..Repede sa cumparam...Dupa faza cu asipiratorul...Nici sa nu mai aud de promotii si chestii ieftine...Dau un ban ....Stiu ca apoi nu il mai am ...Dar imi iau un lucru bun.

                              NU FACETI PROSTIA MEA ! EU M-AM "ARS" SINGUR !!
                              Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                              Comment


                              • #30
                                se aduna o gramada de bani, mai bine sa nu stii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google