Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trebuie sa ai niste simturi al dracu de fine sa simti vreo diferenta dupa 10-15000 km rulati.
    Eu iti fac o proba, pun bujii noi apoi bujii de 20000 km, nu-ti spun care sunt pe masina si sa vad daca sesizezi vreo diferenta intre ele.

    Comment


    • Trebuie sa facem si un pariu inainte, plus sa nu te plangi de masina dupa
      sigpic

      Comment


      • Eu am două fixuri, bazate pe experienţa de a vedea cum merge maşina foarte OK, şi le împărtăşesc şi celorlalţi: uleiul premium (nu contează marca, eu folosesc Mobil1) şi bujiile Denso TT, fără Iridium, alea simple. După bujii de origine, cu 1 şi 2 electrozi, după unele aftermarket cu 3 electrozi, K20TT de la Denso au fost un salt evident. Acum, nu ştiu dacă la 1,6 16V se va simţi, dar la 1,4 s-a simţit. Să vă confirme şi aurelian68, căruia i le-am recomandat şi care nu credea că în afară de piese de origine pot merge mai bine altele aftermarket.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • multe bujii merg mai bine decat alea stock. eu avand gpl am nevoie de bujii mai reci, identice cu alea de 16v. am avut bkr6eix cam 30.000 km (gratis de la un amic), cand le-am dat jos am pus k20tt-urile. nu am remarcat diferente in mersul motorului. "parca" cu iridium era un raspuns mai bun pe turatiile foarte mici.

          Comment


          • Eu le am tot pe gaz, acum, rămase de la benzină, evident, doar nu le schimbam, că au vreo 10.000 km. Merge maşina excelent cu ele.
            Iar ca o concluzie, n-aş mai folosi în viaţa mea bujii cu ţşpe electrozi. Unul bun e de-ajuns.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Originally posted by razvanamza View Post
              "parca" cu iridium era un raspuns mai bun pe turatiile foarte mici.
              Asta e singurul fapt pe care l-am remarcat si eu; cand ai de la 3000rpm in sus, chiar ca nu mai poti face diferenta, cu simturile din ...dotare (am vrut sa spun din nastere) Problema cu economia de carburant nu m-a interesat si am trecut-o la "marcheting"; nu da nimeni peste 200 lei pe aceste bujii pentru economia de combustibil.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • recomand bujiile ngk bkr6e si denso vk20y

                Comment


                • Calculeaza cat se strange din 0,2 litri/100 km in 60.000 km si vezi ca merita economia cu varf si indesat.
                  sigpic

                  Comment


                  • nici un producator de pe lumea asta nu poate garanta scaderea de consum. eu nu am sesizat-o, mai ales ca mergeam doar in Bucuresti. chiar as indrazni sa zic ca am avut consum mai bun cu bosch.

                    Comment


                    • Consumul urban are mult prea multe variabile care se schimba la 30 de secunde.

                      Scaderea de consum pentru bujiile cu electrod central de iridium este un fapt binecunoscut, in plus exista si certificare TUV in acest sens, atat NGK cat si DENSO au asa ceva.

                      Cu scanteie mai buna ai consum mai bun.
                      sigpic

                      Comment


                      • Ca sunt certificate TUV e una, dar ca TUV confirma separat prin alt certificat o scadere de consum nu este asa ceva.

                        Comment


                        • Este certificata TUV scaderea de consum in medie cu x%, pentru ambele marci. Exista pe site certificatul, trebuie doar sa cauti.
                          sigpic

                          Comment


                          • Certificata ca fata de o bujie uzata vai de mama ei, o bujie noua nkg are scanteia mai buna si o reducere de x% de carburant, mi se pare logic.

                            Comment


                            • Las' că te convertesc eu la NGK.
                              sigpic

                              Comment


                              • Pentru Logan 1.2 16v exista bujii iridium ?

                                Pe masina am NGK LZKAR7B. Am deja 43.000 km si sunt pe gpl de la 15.000 km. Nu am nicio problema dar ma gandesc ca trebuie sa le schimb in curand si nu stiu ce as putea gasi inlocuitor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google