Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca o sa ai rabdarea cuvenita, o sa gasesti pe acest thread discutii cate vrei intre userii care au folosit vaselina la contactul fiselor cu bujia.
    N-are rost sa umplem pagini cu lucruri spuse deja.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      se gaseste vaselina dedicata pentru bujii la Rokor

      momentan nu au pe stoc, trebuie sa vina zilele astea
      pretul ti l-au zis?
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Daca o sa ai rabdarea cuvenita, o sa gasesti pe acest thread discutii cate vrei intre userii care au folosit vaselina la contactul fiselor cu bujia.
        N-are rost sa umplem pagini cu lucruri spuse deja.
        Eu,cind folosesc un lucru,am pretentia ca stiu de ce il folosesc.Tu ai precizat,anterior ca folosesti un tip de vaselina,nu era normal sa te intreb?Daca cineva imi cere o explicatie si stiu raspunsul o dau,daca nu, anunt ca nu stiu si gata.Hazlie situatie,sa-mi spuna altii de ce folosesti tu vaselina,la contactul fiselor!

        Comment


        • eu stiu ca exista pasta ptr contactul fiselor si este o pasta dielectrica, dar de vaselina nu am auzit. acea pasta care o au masinile din fabrica asa albicioasa.

          Comment


          • Originally posted by big_electro61 View Post
            Eu,cind folosesc un lucru,am pretentia ca stiu de ce il folosesc.Tu ai precizat,anterior ca folosesti un tip de vaselina,nu era normal sa te intreb?Daca cineva imi cere o explicatie si stiu raspunsul o dau,daca nu, anunt ca nu stiu si gata.Hazlie situatie,sa-mi spuna altii de ce folosesti tu vaselina,la contactul fiselor!
            NICIODATA, n-am folosit vaselina pentru bujii, si nici nu am decat un post referitor la acest lucru (vaselina pentru bujii).
            Daca se vrea echidistanta si corectitudine, nu patima, se poate vedea sensul postarii; nu e o recomandare ci o intrebare in sensul corect interpretat, adica(nu vad de ce nu ar fi buna), atat.
            Nu am raspuns pentru ca era evident pentru orice om de buna credinta ca se dorea polemica si discutii interminabile,asa ca am evitat elegant.
            Trebuia sa citesti mai atent, nu cu patima, folosesc la un anume tip de fise la servici,(industriale) care nu sunt nicicum pe Logan,asa ca,...cata rautate!
            Last edited by IancuMIC; 29 December 2011, 15:08.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Asta cu vaselina pe bujii e de pe vremea Daciei: băga românul la greu peste tot (inclusiv la bujii), deși era ca sindicatul (sau ca flocii pi.dei), adică nici nu te-ncurca, da' nici nu te-ajuta. Așa că "nu dați banii pe prostii, luați haleală la copii!" ;)
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Originally posted by big_electro61 View Post
                Explica te rog,rolul oricarui tip de vaselina,asupra unui contact prin care trec cel putin,18000V.
                rolul este ca am scos bobinele din capul bujiilor si erau afumate ca si cum ar fi facut scurtcircuit.

                pentru a 1000000 oara. vaselina dielectrica ce se baga in capul fiselor nu are rol de a imbunatati contactul electric. protejeaza impotriva oxidarii si impotriva umezelii, toate astea in timp ce lasa curentul sa treaca liber.

                Originally posted by yrman View Post
                pretul ti l-au zis?
                15 - 16 lei tub de 85 grame. suficient pentru o viata sa tot bagi in bujii faruri senzori etc
                Last edited by Cristi_Xp; 30 December 2011, 22:24.

                Comment


                • hai sa nu ne mai certam pe vaseline si etc, stiti cum e fiecare pune ce vrea pe masina lui, hai sa fim mai buni de sarbatori )

                  Comment


                  • Foarte corect,fiecare foloseste sau aceasta unsoare,pasta,vaselina, cum vrem sa-i spunem,pentru aplicatia pe care o doreste, bujii, contacte, etc.
                    @alessandro
                    De ce te omori, nu vezi ca e intrebare cu chef de scandal? Eu mi-am propus sa evit astfel de provocari.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • foarte bine , te felicit, hai sa fim seriosi. deci este o pasta speciala ptr bujii dielectrica care face contactele bobinei si bujiilor mai buna )

                      hia sa ne uram sarbatyori fericite si un an mai bun si in rest, multa sanatate etc........
                      Last edited by goguspan; 30 December 2011, 00:28. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by alessandro View Post
                        rolul este ca am scos bobinele din capul bujiilor si erau afumate ca si cum ar fi facut scurtcircuit.

                        pentru a 1000000 oara. vaselina dielectrica ce se baga in capul fiselor nu are rol de a imbunatati contactul electric. protejeaza impotriva oxidarii si impotriva umezelii, toate astea in timp ce lasa curentul sa treaca liber.



                        15 - 16 lei tub de 85 grame. suficient pentru o viata sa tot bagi in bujii faruri senzori etc
                        Apreciez un raspuns corect,scurt si la obiect,decit eschive,mai mult sau mai putin intemeiate...

                        Comment


                        • Originally posted by alessandro View Post
                          rolul este ca am scos bobinele din capul bujiilor si erau afumate ca si cum ar fi facut scurtcircuit.

                          pentru a 1000000 oara. vaselina dielectrica ce se baga in capul fiselor nu are rol de a imbunatati contactul electric. protejeaza impotriva oxidarii si impotriva umezelii, toate astea in timp ce lasa curentul sa treaca liber.



                          15 - 16 lei tub de 85 grame. suficient pentru o viata sa tot bagi in bujii faruri senzori etc
                          multam de informatie.
                          sigpic

                          Comment


                          • yrmane lucrez si eu cu rokor si cu cine mai vrei tu..suna daca vrei info nu sta pe forum )
                            sigpic

                            Comment


                            • o sa iti trimit comanda prin fax atunci ...
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by ursamajor View Post
                                Asta cu vaselina pe bujii e de pe vremea Daciei: băga românul la greu peste tot (inclusiv la bujii), deși era ca sindicatul (sau ca flocii pi.dei), adică nici nu te-ncurca, da' nici nu te-ajuta. Așa că "nu dați banii pe prostii, luați haleală la copii!" ;)
                                Nu-i chiar asa. Din moment ce din fabrica vine cu unsoare la bujii, nu e pusa degeaba.
                                Eram baiat destept daca la Dacia batrana puneam ceva unsoare, in mod sigur nu se oxidau/mancau fisele asa de repede.

                                Uite si la borna de la baterie, doar un pic sa fie imperfecta legatura (desi cand dai la cheie nu-ti dai seama) si oxideaza ca naiba. Data borna cu unsoare, risti mai putin sa apara in timp contact imperfect.
                                Aceasi lucru e si cu fisele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google