Zgirieturi..... Pe Oglinda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgirieturi..... Pe Oglinda

    Imi tot "placea" sa curat oglinada din stinga cu o laveta si solutie de curatat pina cind intr-o zi cu mult soare am obsevat ca am curatat-o de tot in sensul ca e full de zgirieturi fine pe toata suprafata oglinzii. Stie cineva daca mai exista vreun remediu sau singura solutie ar fi schimbarea oglinzii?

  • #2
    incearca sa o freci cu altceva. s-ar putea sa nu fie zgariata. am patit si eu ca tine, dar s-a rezolvat. posibil sa fie urme de praf. incearca cu o carpa de bumbac sau o carpa curata si moale. eventual 'abureste' putin oglinda cu aerul din gura
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      Ar fi bine sa nu fi zgiriata..... nu stiu ce sa zic....ma tem ca daca incerc cu alt material sa nu fac mai rau. ORicum am sa incerc sa dau cu apa sau lichid de parbriz poate poate......

      ps: in caz de ceva....... se poate schimba doar sticla la oglinda sau trebuie sa schimb intreaga oglinda?

      Comment


      • #4
        se gaseste si doar sticla. eu asa stiu. si la skoda se gaseste doar sticla. eventaul vorbesti cu silviu de pe forum. intai incearca cum ti-am zis. ca si eu am crezut ca le-am zgariat pe amandoua, dar dupa ce le-am 'frecat' am vazut ca nu au nimic. erau doar fire de praf
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          solutia de curatat era pasta,gen cif?
          sau lichid?
          am curatat eu o data cu cif o piesa transparenta de la storcatorul de fructe si s-a matuit
          sigpic42.453.149

          Comment


          • #6
            Originally posted by juann View Post
            Ar fi bine sa nu fi zgiriata..... nu stiu ce sa zic....ma tem ca daca incerc cu alt material sa nu fac mai rau. ORicum am sa incerc sa dau cu apa sau lichid de parbriz poate poate......

            ps: in caz de ceva....... se poate schimba doar sticla la oglinda sau trebuie sa schimb intreaga oglinda?
            incearca sa o cureti cu carpa sau cu pile naturala sau sintetica ca nu zgarie si da se gaseste doar sticla la oglinda em cumparat eu

            Comment


            • #7
              Se gaseste sigur doar sticla.Mi-au schimbat-o mie la service cand mi s-a spart.Pretul nu-l mai stiu ca a platit firma de casco.
              Bafta!!!

              Comment


              • #8
                Originally posted by hriberiu View Post
                solutia de curatat era pasta,gen cif?
                sau lichid?
                am curatat eu o data cu cif o piesa transparenta de la storcatorul de fructe si s-a matuit
                E solutie de curatat geamurile pentru masina in nici un caz cif sau alte produse abrazive. Am sa incerc miine cu ceva din bumbac sau; am un burete de spalat masina din piele... sper sa fie bun si ala.

                Comment


                • #9
                  Asa se zgarie sticla, cand se da cu carpa pe ea. Trebuia sa dai de la inceput cu piele naturala pe ea, acum e prea tarziu.
                  Se gaseste sticla, e in jur de 70-80 lei, la dealer.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Si e grea operatiunea de montare/demontare a sticlei? O pot face si eu sau trebuie neaparat in service?
                    Oricum nu cred ca o sa schimb ca nu ma deranjeaza asa de tare.

                    Parbrizul cu ce se curata in zonele unde nu ajung stergatoarele? Am dat deciteva ori cu laveta si din fericire inca nu a aparut nici o zgirietura.

                    Comment


                    • #11
                      juann,nu-ti mai face atatea griji cu zgarieturile astea.sterge cu ce ai si asta basta.nu ai cum sa protejezi masina.doar sa o tii in garaj.cand nu iti mai convine cum se vede oglinda sau parbrizu il spargi si il faci pe casco.cunosc pe cineva care si-a zgariat masina roata imprejur si a revopsit-o pe casco.avea o zgarietura la usa de la porbagaj si pe capota de la pietricele
                      sigpic42.453.149

                      Comment


                      • #12
                        Aici ai dreptate ca de garaj nici nu poate fi vorba.... mai bine duc masina direct la spalatorie si nu mai sterg cu nimic si asta basta ;)

                        Comment


                        • #13
                          "Si e grea operatiunea de montare/demontare a sticlei? O pot face si eu sau trebuie neaparat in service?
                          Oricum nu cred ca o sa schimb ca nu ma deranjeaza asa de tare."

                          Nu e grea operatiunea.Pe spate se gasesc 4 "picioruse" de plastic care fixeaza sticla.
                          Last edited by Dodo; 25 January 2009, 10:17.

                          Comment


                          • #14
                            dati jos sticla/oglinda si se polish-eaza.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @juann: Geamurile nu se zgarie asa usor, in schimb oglinzile da. Macar cu ele poti avea rabdare mai mare cand le cureti.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google