Filtru De Benzina.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Filtru De Benzina.

    am 45 000 km iar ultima revizia am facut.o singur, nu am mai fost la reprezentanta. am mari dileme cu filtru de benzina...se afla in rezervor? care este intervalul cand trebuie schimbat?
    ma gandesc numai la carburantul din romania, care nu este de o calitate extraordinara. altii dintre voi, au mai schimbat filtrul? cand? cum?
    va multumesc.

  • #2
    Loganul pe benzina, nu are filtru de benzina, doar cele Diesel....
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • #3
      Are o sita incastrata in corpul pompei de injectie. Se schimba odata cu pompa respectiva.
      GL-22-TOF

      Comment


      • #4
        Deci aveti grija ce benzina bagati si de unde...
        sigpic
        !

        Comment


        • #5
          Daniel....benzinarele au filtru de benzina incorporat in pompa de benzina care se afla in rezervor sub bancheta spate.
          Aurelian ...filtrul este practic o sita foarte fina ...deci da sezutul bancii spate jos si desfa capacul pompei de benzina ...la restul cred ca te descurci
          sigpic

          Comment


          • #6
            Pai si eu ce am zis? Doar ca nu am specificat unde se afla pompa.
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              asa e filtru se afla in pompa si in carte scrie ca se inlocuieste la 120 000 dar daca ai grija ce bagi in rezervor cred ca duce mai mult

              Comment


              • #8
                Daniel...tu ai scris pompa de injectie.Pace.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Acel filtru se inlocuieste cu tot cu pompa de benzina?
                  niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                  Comment


                  • #10
                    cum zice grecu asa e.in manual scrie.mare grija de unde dati apa la cal.am vazut loganuri pe benzina cu peste 130 mii la bord si nimic deosebit in functionare.toata chestia e din benzina.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #11
                      Acum vreo 10 ani era problema cu benzina (mai ales cea cu Pb), aveam la Oltcit doua filtre puse, la 15-20000 km tot timpul gaseam mizerie si apa (nu mai mergea masina).

                      La Daciada 1300 am mers numai cu benzina fara Pb (asa merge si acum) , i-am pus un filtru inainte de pompa de benzina, in ~20.000 km n-am vazut sa fie gram de apa in filtru, ma gandesc ca nu mai fac astia smecherii la benzina (la Lukoil stiu ca mai fac, depinde de cine administreaza statia).

                      Am inteles ca la astea pe injectie daca ajunge apa in injectie e nasoala rau treaba.

                      Comment


                      • #12
                        Filtrul de benzina nu se poate curata, daca se desface pompa de benzina garantat nu se mai face la loc cum a fost.
                        Se schimba doar odata cu ea.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          dar sub farul din stanga ce este? nu este filtru de benzina? ca in dreapta sub far eu am servodirectia.....nu mai inteleg nimic!!!

                          daca mai scrii mirc, iei warn. citeste regulamentul, incearca sa scrii romaneste.
                          Last edited by Seba; 30 March 2009, 10:32.
                          sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                          Comment


                          • #14
                            parca unele versiuni de benzinare au avut pt o perioada scurta de fabricatie un al doi-lea filtru de benzina extern. andrei stie mai multe, el te poate lamuri.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Ala de la farul din stanga se numeste filtru de carbon.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google