Pete Tapiterie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @BC08VDS
    ai putea sa incerci cu un ziar si un fier de calcat putin cald..si pui ziarul peste guma si dai cu fieru usor peste ziar...si guma ar trebui sa se topeasca si sa se ia pe ziar.cel putin eu asa am facut pe haine acum nu stiu sigur daca merge si pe huse de masina.

    @BC08VDS
    ai putea sa incerci cu un ziar si un fier de calcat putin cald..si pui ziarul peste guma si dai cu fieru usor peste ziar...si guma ar trebui sa se topeasca si sa se ia pe ziar.cel putin eu asa am facut pe haine acum nu stiu sigur daca merge si pe huse de masina.
    Last edited by Florin_; 13 January 2009, 19:19. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #32
      Mersi mult Alin.
      La dealer stie careva preturile pentru huse?

      Comment


      • #33
        Originally posted by Florin_ View Post
        @BC08VDS
        ai putea sa incerci cu un ziar si un fier de calcat putin cald..si pui ziarul peste guma si dai cu fieru usor peste ziar...si guma ar trebui sa se topeasca si sa se ia pe ziar.cel putin eu asa am facut pe haine acum nu stiu sigur daca merge si pe huse de masina.
        MULTUMESC,O SA INCERC SA VAD DACA MERGE

        Comment


        • #34
          @BC08VDS:

          sunt cateva metode:

          1. ia niste cuburi de gheata [cele pt whiskey], pune-le intr-o punga nu foarte groasa, apoi freaca cu ele peste guma pana cand guma se intareste bine. apoi cu un cutit "razuieste" guma de pe tapiterie, usor, sa nu distrugi materialul.

          2. daca cu gheata nu a mers sau n-ai reusit sa inlaturi toata guma, ia un uscator de par, sufla cu fierbinte peste guma pana se inmoaie [~2min], baga-ti mana intr-o punga si apasa usor peste guma calda. ar trebui sa se prinda de punga si sa iasa afara din material.

          3. am inteles ca albusul de ou e iarasi bun, dar cred ca iti pateaza tapiteria, deci nu-i indicat sa incerci.

          Comment


          • #35
            Originally posted by bro View Post
            @bc08vds:

            Sunt cateva metode:

            1. Ia niste cuburi de gheata [cele pt whiskey], pune-le intr-o punga nu foarte groasa, apoi freaca cu ele peste guma pana cand guma se intareste bine. Apoi cu un cutit "razuieste" guma de pe tapiterie, usor, sa nu distrugi materialul.

            2. Daca cu gheata nu a mers sau n-ai reusit sa inlaturi toata guma, ia un uscator de par, sufla cu fierbinte peste guma pana se inmoaie [~2min], baga-ti mana intr-o punga si apasa usor peste guma calda. Ar trebui sa se prinda de punga si sa iasa afara din material.

            3. Am inteles ca albusul de ou e iarasi bun, dar cred ca iti pateaza tapiteria, deci nu-i indicat sa incerci.
            guma e deja intarita,are 5 zile decand sta pe bancheta,deci o sa incerc varianta cu uscatorul si punga,multumesc mult

            Comment


            • #36
              Originally posted by Red_Alin View Post
              Mersi mult Alin.
              La dealer stie careva preturile pentru huse?
              la noi la brasov sunt 250 lei cele originale. dar mie nu imi place materialul din care sunt confectionate. par prea fragede
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #37
                Am si eu o intrebare. Chiar merita sa pui huse pe scaune. Eu cred ca mai frumos arata scaunul fara husa. Numai ca trebuie sa fi atent sa nu le patezi. De curatat va sfatuesc sa folositi spuma activa de la diversi producatori (Wurth, Forkh, si alti). Este un spray cu spuma activa. Se da pe scaun se lasa cateva minute sa curete apoi se curata spuma. Scoate super rezultate. Nu stiu daca aceasta spuma activa cutata pete de vin, cola etc. Astfel de spume active folosesc si cei de la spalatorie.

                Comment


                • #38
                  am si io o pata mare pe bancheta din spate in care mi'o intrat motorina:|...as'putea scoate pata aia? am spalat de 2 ori bancheta cu vanish dar nu a iesit...

                  Comment


                  • #39
                    Eu mi-am murdarit tapiteria cu antifon cauciucat(va dati seama cum arata?)Am reusit sa scot mizeria aia cu niste diluant in prealabil si apoi cu o pulbere oxigen power asa ii spune.Se pune pe pata inmuita putin cu apa si lasat sa actioneze.Apoi frecat cu un burete sau o laveta si se duce.Se mai vede dar foarte putin aproape insesizabil
                    sigpic
                    TM 01 DEO

                    Comment


                    • #40
                      salut, am murdarit fetele de scaune cu sange, putin de tot abia vizibil, ma intereseaza daca se pot scoate doar fetele scaune si sa pun fete scaune de la loganul nou ,odelul 2, faza 2, cele pe negru, se gasesc in magazine aceste fete scaune model nou faza 2 negre? petele existente cu ce se scot?
                      Logan laureat 1.2

                      Comment


                      • #41
                        da, se pot scoate. Dar e munca de batran chinez. Cauta la tutoriale era pe acolo.

                        Last edited by yrman; 25 September 2011, 15:53.
                        sigpic

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google