LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • trebuie sa-ti raspunda cineva care are masina respectiva sa se uite in certificat dar posibil sa fie ca la diesel
    ---------------------------------------------------------------------------
    uite ce am gasit dupa ce am bantuit un pic pe goagăl (casesiti si ce nu vrei sa afli daca sapi putin pe goagal )
    ---------------------------------------------------------------------------
    ,,Art. 30. – Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
    a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;
    b) CATEGORIA B:
    1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
    2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
    3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;"

    numele meu este Dutu Dan locuiesc in Bucuresti, str. Covasna ,nr. 19,bl. E2,ap. 5,sect.4,sunt posesor de permis categoria ,,b" si am urmatoarele intrebari :
    -de curand am deveni propietarul unei rulote[remorca speciala] cu urmatoarele caracteristici greutate proprie 712kg si greutate maxim autorizata de 1000kg , am citit cu atentie art. 30 litera b punctele 2 si 3 si sincer nu inteleg la ce tip de remorca face referire pct. 2 si la ce tip de remorca pct. 3 , asa ca ma vad nevoit sa va cer ajutorul la intelegera acestui articol , din cate am inteles eu este legal ca un posesor de permis categoria ,,B" sa conduca un ansamblu format dintr-un autovehicul tragator din categoria ,,B"<3,5 t si o remorca a carei masa total maxim autorizata sa nu depaseasca masa proprie a autovehicului tragator , acest ansamblu indeplinind si conditia de a nu depasi 3,5 t , numai ca in acest caz nu inteleg de ce la punctul 2 este facuta de legiuitor precizarea ,,si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg".
    -in cazul meu intentionez sa formez un ansamblu in care atovehiculul tragator este un ,,LOGAN MCV";greutate proprie 1350 kg ,greutate maxim autorizata 1860kg,masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1300kg si o rulota marca ,,Home Car Chateu" greutatea proprie 712kg ,greutate maxim autorizata 1000kg care este dotata cu sistem de franare propriu, intrebarea mea : este din punct de vedere legal acest ansamblu va putea circula legal fiind condus de un posesor de categoria ,,B" ?
    --------------------------------
    l-am gasit pe un sait de rulotisti

    citeste pagina din linkul asta si poate te lamuresti io nam avut rabdare sa citesc tot ca sa pot sati raspund


    revin iarasi ca am mai gasit ceva fffff interesant pentru cei interesati,
    tehnici de pilotaj a masinii cu rulota dupa tinehttp://www.youtube.com/watch?v=rAZMqOzd ... re=channel .

    Aici puteti viziona mai multe clipuri cu rulote si rulotisti din Anglia.
    Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!

    sper ca nu vam plictisit

    Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!
    Last edited by petroman; 10 January 2011, 23:52. Reason: Automerged Doublepost
    Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

    Comment


    • mersi de ajutor cam aceleasi site-uri leam gasit si eu oricum ai ,,rascolit,,mai mult ,,deci cam 1100kg cu dispozitiv de franare,, mersi inca o data
      Last edited by nikuniku; 11 January 2011, 00:36.

      Comment


      • De ceva vreme incerc sa ma decid daca imi va placea sa merg cu rulota sau nu, astfel dupa aceea ma pot decide daca sa achizitionez si eu una sau nu.
        Pentru treaba asta m-am hotarat sa inchiriez una pt cateva zile .

        Poate care sa imi dea mai multe detalii cum se procedeaza cu inchiriatul?
        Se lasa garantie? Cine a mai facut treaba asta il rog sa dea mai multe detalii despre conditiile de inchiriere.

        Comment


        • salut eu am logan berlina de 1.6-8 supape si poate sa traga in acte 1100kg cu dispozitiv de franare...dar eu nu am folosit la maxim sarcina si miam luat de 1000kg si merge excelent...

          Comment


          • garantie sigur lasi ca nu cred ca da cineva pe incredere iar preturile am vazut ca variaza
            intre 15 si 30 euro mai bune am vazut la 30 euro dar acum pe vremea asta e cam urat peste tot de a iesi cu rulota la motorul tau ti-as recomanda o rulota cu masa proprie de 750kg dar musai sa ai si cort in dotarea ei ca astai farmecul si daca vrei sati cumperi la fel ca si greutate proprie 750kg si maxima autorizata 950kg
            de inchiriat

            pentru cumparat ca sa ai un inceput

            la tg.secuesc gasesti exact ce-ti trebuie cu 25oo euro ieu una stoc sunt si mai ieftine si mai scumpe dar musai sa aiba cort ,parerea mea.(0744 307 225 cred ca are cele mai ingrijite rulote si la pret corect)
            Last edited by petroman; 11 January 2011, 18:17.
            Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

            Comment


            • Originally posted by nikuniku View Post
              am si eu o intrebare un MCV motor 1,6--8 supape ce sarcina maxima de tractare are la o rulota(cu dispozitiv de franare cum cred ca au toate rulotele) multumesc anticipat
              1300 kg. Eu trag cu el o rulota cu MTMA 1000 kg. Goala are 860kg. Se descurca bine.

              Comment


              • Bai fratilor mai lasatio dracu de treaba voi chiar sunteti culmea ,eu aici nu am intrat ca sa fac gramatica vad ca stati de capu meu si nu ma lasati deloc ba ca nuti convine de cate ori am pus semnu intrebarii ba ca e text mirc din atatea siteuri care sunt logat eu numa cu voi am probleme sunt logat cu vladoi pe logan club din 2007 si nu am av nici o avertizare din partea niman ui acum veniti voi si imi ocupati timpu cu mesajele voastre .nenea zeus daca nu esti bagat in seama de nimeni pe aici nici eu nu am sa te bag.
                Last edited by vladoi; 14 January 2011, 18:31.

                Comment


                • scuze de of topic
                  stai linistit si veziti de treaba de care esti interesat pe aici ,cui nui convine sa ne dea ban ,mai sunt si alte forumuri care te roaga sa intri pe ele ,aici au mai ramas catva militieni ,si eu am vrut sa renunt de multe ori la acest forum ...si nu cred cas departe ,tot din cauza militienilor nu din alta cauza
                  Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                  Comment


                  • In afara faptului ca albul respinge soarele si caldura, mai exista si un alt motiv pentru care toate rulotele sunt albe?

                    Comment


                    • o rulota deosebita....ignorati restul
                      From Brisbane, heading north along Queensland's coastline, the 4WD adventure starts crossing the Daintree River through the Creb Track to arrive outside Hop...
                      sigpic

                      Comment


                      • ca albul respinge soarele si sunt expuse mult la caldura pe timpul verii si cred io ca sa nu aiba o tenta de negativism
                        Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                        Comment


                        • Originally posted by ice View Post
                          o rulota deosebita....ignorati restul
                          Interesanta rulota dar pentru astfel de "drumuri" cred ca ar fi fost mai bun un camper construit pe un sasiu de 4x4. Ceva de genul: http://www.moginalong.co.uk/OurMog/HowItAllStarted.htm
                          Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

                          Comment


                          • OFF TOPIC:
                            Originally posted by jambon View Post
                            Bai fratilor mai lasatio dracu de treaba voi chiar sunteti culmea ,eu aici nu am intrat ca sa fac gramatica vad ca stati de capu meu si nu ma lasati deloc ba ca nuti convine de cate ori am pus semnu intrebarii ba ca e text mirc din atatea siteuri care sunt logat eu numa cu voi am probleme sunt logat cu vladoi pe logan club din 2007 si nu am av nici o avertizare din partea niman ui acum veniti voi si imi ocupati timpu cu mesajele voastre .nenea zeus daca nu esti bagat in seama de nimeni pe aici nici eu nu am sa te bag.
                            Scrie te rog cum ai invatat sa scrii in clasa intai ...e cel mai corect.
                            Originally posted by petroman View Post
                            scuze de of topic
                            stai linistit si veziti de treaba de care esti interesat pe aici ,cui nui convine sa ne dea ban ,mai sunt si alte forumuri care te roaga sa intri pe ele ,aici au mai ramas catva militieni ,si eu am vrut sa renunt de multe ori la acest forum ...si nu cred cas departe ,tot din cauza militienilor nu din alta cauza
                            Militienii aia de care zici tu nu cumva te-au "salvat" o data cand iti era mai greu?Frumosa recunostiinta mai ai.

                            ON TOPIC:
                            Originally posted by ice View Post
                            o rulota deosebita....ignorati restul
                            http://www.youtube.com/watch?v=wk6KJ...eature=related
                            super tare filmuletul...mi-a placut.
                            Am gasit o rulota...ADRIA cu 5000 de roni...se merita?
                            sigpic

                            Comment


                            • Despre mesajele referitoare la limbajul mirc si scriere incorecta d.p.d.v. gramatical, am o singura parere: Gondolod, hogy könnyebb írni románul, mindenki érti?
                              Moderatorii nu-s militieni, dar e normal sa intelegi un mesaj rapid, nu sa stai cu creionul in mana ca sa-l descifrezi.
                              P.S. Nu-s moderator aici, daca parerea mea e nelalocul ei, va rog sa stergeti mesajul.
                              O zi buna.

                              Comment


                              • Haideti sa fim seriosi domnii moderatori voi nu scrieti niciodata cu prescurtari mai ales pe mess face si restu numa asa scriu 90 la suta din lume asteas niste reguli impuse nu de voi ci de altcineva da in fine ce mai conteaza dar totusi ar trebui sanctionati si bagatorii astia in seama daca am fost avertizat de un moderator ca am avut limbaj mirc ce trebuie sa ma mai avertizeze inka vreo 5 anonimi ca nui vad rostu gata promit ca eu nu mai aduc discutii despre treaba asta ca ma plictiseste rau tare eu am intrat cu alte scopuri.Petromane bravo mia placut foarte mult cum ai pus problema)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google