LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cate kg are rulota ?? ai avut probleme pana acum cu ambreiajul ??
    sigpic
    Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

    Comment


    • are 1300 kg si nu am avut probleme cu ambreajul,am ajuns astazi dimineata aici in camping zodiac si am un consum de 7,1/100km,buna masina....................
      Attached Files
      Last edited by petroman; 18 June 2011, 22:58.
      Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

      Comment


      • Vai cum ma imbolnavesti tu Petromane!
        Arata bine Mcv cu Rulota aia dupa el!
        Distractie si vreme buna sa ai!

        Comment


        • Pentru un logan de 1.4 ce greutate maxima trebuie sa aiba rulota.
          Din experientele voastre ce consum se scoate?

          Si pt necunoscatori ce sisteme de ventilare sau racire (aer conditionat) are o rulota? Daca exista?
          Last edited by lordwolf; 19 June 2011, 08:42. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • @petroman este tare, masina frumoasa, rulota la fel de frumoasa si distractie si plimbari cat incape! Bravo tie!

            Comment


            • multam baieti si va astept pe aici se merita(iar pentru ati lua rulota trebuie sa ai doar un mic zvac dupa aia o sa faci mofturi,ca mai vrei aiai aiai...
              -----------------
              pentru 1,4 o rulota de maxim 1100kg iar aier conditionat daca nu are in dotare poti lua portabil,consumul cam cu 1- 2 litri mai mult decat normal
              Attached Files
              Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

              Comment


              • are aer conditionat daca iti pui sau este dotata rulota....in rest multe geamuri deschise si plase de tantari

                Comment


                • Pentru cei care vor sa tracteze rulota cu 1,4 MPI, din experienta va spun sa va uitati bine in talon si sa vedeti cat aveti trecut la "Remorcabil cu dispozitiv de franare", pentru ca eu aveam 1.000 si nu 1.100 cat spun unii colegi. Iar daca ai 1.000 si tractezi 1.100 poti avea probleme mari la controalele rutiere.
                  Oricum, cei care nu sunt siguri pe ce afirma, e mai bine sa se abtina si sa nu dezinformeze, pentru a nu-i pune pe altii care iau de buna informatia data, in situatii neplacute.

                  Comment


                  • La mine in talon( motor 1.4) scrie 1100 kg remorcabil cu dispozitiv de franare, dar remorca de 1100 kg nu se ingadreaza la categoria B.

                    Comment


                    • Eu zic ca se incadreaza la B, cu conditia ca masa masinii+ masa remorcii sa nu depaseasca 3500 de kg. Ce depaseste 3500 de kg iti trebuie E.
                      O remorca fara frane nu trebuie sa depaseasca 750 kg- cred ca aici bateai...

                      Comment


                      • Intr-adevar, unii colegi bat campii,dar ii bat rau de tot si dezinformeaza grav!Daca mai exista posesor de Logan care are trecut in talon, la pct 11,mase-total maxim admis cu dispozitiv de franare-1000kg,il rog sa puna o foto!Daca exista,eu imi cer scuze pentru dezinformare,dar,daca nu exista,cei care afima ,ar trebui sa se abtina! Scuze de off!
                        ubi concordia ibi victoria

                        Comment


                        • Eu unul am 1100 de kg...
                          Lukas rulota ta cate Kg are?
                          Cu alte cuvinte eu am inteles pana acum ca,,,cu loganul meu pot tracta o rulota de maxim 1100 de kg cu dispozitiv de franare si o rulota de maxim 565 de kg fara dispozitiv de franare conform talonului meu!
                          Mai exact,,in ce consta acest dispozitiv de franare la rulote? Stie cineva sa explice cum functioneaza!
                          Attached Files

                          Comment


                          • Franarea la rulote se realizeaza inertial,adica,cand autovehiculul tragator(masina) franeaza,rulota,prin carligul de remorcare, in vitutea inertiei, impinge in cuiul de remorcare,acesta actioneaza un piston cu lichid de frana aflat pe protapul rulotei si de aici mai departe catre tamburii rotilor.
                            ubi concordia ibi victoria

                            Comment


                            • Ok partea asta am inteles-o,,dar daca cobori o panta cum se mai aplica sistemul asta?
                              Adica in panta rulota "vine" peste masina la vale si sa inteleg ca atunci merge mai mult infranata rulota,,sau cum...Sincer va spun ca habar nu am de rulotele astea cu ce se mananca si de asta intreb!

                              Comment


                              • Originally posted by Drogas View Post
                                Eu zic ca se incadreaza la B, cu conditia ca masa masinii+ masa remorcii sa nu depaseasca 3500 de kg. Ce depaseste 3500 de kg iti trebuie E.
                                O remorca fara frane nu trebuie sa depaseasca 750 kg- cred ca aici bateai...
                                Eu din punctul 2 asa am inteles ,ca nu se incadreaza remorca de 1100 kg la categoria B.
                                Art. 30. – Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
                                ...
                                b) CATEGORIA B:

                                1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

                                2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totala maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

                                3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;
                                Sursa: http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google