LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exemplul 1:
    Ansamblu alcatuit dintr-un vehicul tragator de 3200kg si o remorca sub 750kg. Desi masa ansamblului este mai mare de 3500 kg, este suficient B-ul.
    Exemplul 2:
    Vehiculul tragator este acelasi de mai sus, dar remorca are ... 751kg. Trebuie B+E
    Exemplul 3:
    Ansamblul este de 3499kg, iar vehiculul tragator este mai greu decat remorca. Este suficient B-ul.

    Comment


    • Pai nu prea e asa ...

      vehicul +remorca nu trebuie sa depaseasca 3500 de kg daca depasesc trebuie B+E
      vehiculul care trage trebuie sa traga maxim greutatea permisa in talon cu franare (1100 de kg cu frane are voie loganul de 1.6 sa traga )

      Deci daca ai doar B nu trebuie sa tragi cu loganul mai mult de 1100 cu frane sau 500 fara frane .

      Daca ai o Frontera 4*4 care cantareste ea goala 1700 de kg si poate trage 2000 de kg cu frane atunci cu B poti trage 1800 de kile cu frane ajungand la 3500 de kg masa a ansamblului .

      Comment


      • Poti conduce si un aqnsamblu format dintr-un vehicul categoria B si u remorca ce nu depaseste 750kg. In total 4250 kg:

        "La intrebarea dumneavoastra adersata prin e-mail Brigazii rutiere, inregistrata cu numarul 669276/ 2010, cu privire la posibilitatea conducerii cu permisul de categoria B a ansamblului de vehicule mentionat, va comunicam urmatoarele :
        In conformitate cu prevederile legislatiei rutiere actuale, ( art. 30 al. 1, lit. b pct. 2 din Regulamentul de aplicare al OUGR. nr. 195 modif. si rep. - ) posesorul unui permis de conducere categoria B poate conduce ansamblul format dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg.
        Cu stimă,
        Imputernicit
        SEF BRIGADA RUTIERA
        Comisar de politie
        NICU DRAGOS
        Bucuresti, Str. Logofat Udriste 9-15 Tel. 021/323.30.30; 021/323.75.60, fax 021/323.45. e-mail: bpr@b.politiaromana.ro "

        Comment




        • b) CATEGORIA B:

          1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

          2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

          3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

          c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

          Sunt din ce in ce mai confuz intre punctele 2-3, eu inteleg ca un logan care cantareste 1100 de kg nu poate trage mai mult decat propria greutate adica tot 1100 iar masa ansamblului 2200 kg e mai mica decat 3500 kg deci ....
          Last edited by Drogas; 18 January 2012, 11:05.

          Comment


          • Iar daca Loganul are 1097 kg si rulota are MMA 1100 kg? Se considera ca sunt egale, sau se incalca si puncrul 3? Ma gandesc sa se considere 1097 kg = aprox. 1100 kg, ca la cilindreea motorului unde 1389 cmc se considera 1.4L? Numai probleme cu rulotele astea si categoria B.
            Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

            Comment


            • Nu mai sta sa calculezi, uita-te in talonul masinii ca scrie acolo ce ai voie si ce nu. Oricum, 1100kg pentru un Logan 1.4 e cam mult.

              Originally posted by Drogas View Post
              http://instructorauto.bynet.ro/regul...rutier-3-1.php

              Sunt din ce in ce mai confuz intre punctele 2-3, eu inteleg ca un logan care cantareste 1100 de kg nu poate trage mai mult decat propria greutate adica tot 1100 iar masa ansamblului 2200 kg e mai mica decat 3500 kg deci ....
              Punctul 2 iti da voie sa depasesti 3500 kg, cu conditia sa ai o remorca usoara (sub 750kg). Adica poti conduce, cu categoria B, un ansamblu de 4250 kg (un vehicul de 3500kg si o remorca de 750kg).
              Loganul cu rulota se conduce cu categoria B.
              Last edited by silvester; 26 January 2012, 07:54. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • La voi pe talon sau cartea de identitate de la Logan scrie ceva la rubrica observatii despre masa maxima tehnic admisa a ansamblului 2300kg?
                Masa maxima tehnic admisa se refera la suma maselor proprii ale masinii si rulotei sau se aduna masele maxime?
                Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

                Comment


                • Se aduna masele maxim admise.
                  ubi concordia ibi victoria

                  Comment


                  • Eu am tras de o rulota comerciala 3 ani cu Loganul MCV 1,6 benzina.

                    In acte rulota are 1350 kg MTMA dar a sarit usor de 3,5 to incarcata cu tot echipamentul...nu mi a venit sa cred cand am cantarit rulota ...n am avut pana acum probleme cu ambreiajul masini......
                    Attached Files
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Originally posted by jambon View Post

                      Silvester un cal putere are 0,73 kw nu 736w...


                      Originally posted by jambon View Post
                      Frate eu am terminat un master in domeniu si stiu ce vorbesc...
                      Unde? La Spiru?
                      Last edited by sinx; 10 March 2012, 22:52. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic

                      Comment


                      • 1Kw = 1.000W
                        0,73Kw = 730W
                        Eu sunt economist aşa că, nu daţi cu pietre !

                        Comment


                        • Am fost la mare

                          Am fost weekendul trecut cu Loganul si rulota la mare, in Mamaia Nord la Camping S. Eram singurii si primii turisti.
                          A fost prima mea experienta cu rulota si Loganul.
                          Attached Files
                          Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

                          Comment


                          • Ce consum ai avut?....

                            Comment


                            • Am mers constant cu 80km/h si a consumat 10%GPL. In mod normal imi mananca 8,5%GPL in afara. Deci s-a simtit nitel la consum.
                              Dacia Logan 1.4 MPI Laureate

                              Comment


                              • parerea mea e ca nu se pupa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google