LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna ziua.A fost cineva cu rulota la baile Puturoasa , HARSOVA. Multumesc pt. Un eventual raspuns,

    Comment


    • Greutate rulota (remorca)

      Originally posted by vicmar View Post
      ca sa poti conduce cu permis categoria B, cel mai important este ca sarcina maxima a rulotei sa nu depaseasca greutatea proprie a masinii (Logan 1020Kg, 1100Kg...)
      Pentru a putea remorca in bune conditii o rulota (sau o remorca) greutatea acesteia trebuie sa fie undeva la jumatatea greutatii masinii pana la maxin 2/3.
      Puneti voi o rulota de 1200Kg la Logan si o sa va blestemati zilele pe drum. La destinatie o sa aveti frigiderul plin de "carne", si nervii pe bigudiuri.
      Feresca D-zeu sa va bata vantul din fata pentru ca "ati pus-o" - uitati de trepta a5-a de la cutia de viteze
      ADRIAN Vatamaniuc
      0727.883.438

      Comment


      • Originally posted by Harybald View Post
        Tocmai ce am ajuns de la mare pentru a doua oara....Numai ca de aceasta data am fost pe plaja corbu off camping in cadru organizat si cu toate taxele achitate...
        Plusuri:Apa foarte curata si nu aglomeratie pe plaja
        Minusuri:Pe plaja circulau masinile in weekend ca pe drum national si faceau gratare pe plaja si in urma lor mormane de gunoaie
        Am atasat ceva poze
        frumos !!!

        Comment


        • adrian nu fi carcotasi ca nu toti au suvuri daca vrei sa te distrezi...sa pleci in concediu o poti face si cu bicicleta

          mersi gicu

          Comment


          • Eu am panou fotovoltaic

            Originally posted by pescarul View Post
            Buna ziua la toata lumea.I-mi cer scuze insa am fost plecat cu rulota[CHATEAU_330] trei luni.Loganul 1,4 MPI a duso destul de bine la munte , inainte de plecare am facut o remapare,consumul aratat de caculator a fost de 9,4 L% insa eu cred ca alut peste 10%, eu sunt mutumit.Problema mea a fost energia electrica,am avut numai o baterie auxiliara pe rulota.Iarna aceasta as vrea sa cumpar un panou solarde 60-90W cu panoul respectiv si un invertor de 500-1000W.Daca poate vreun coleg sa ma ajute cu oschema de conectare la rulota mea.Cu multe mutumiri. P.S e-mail rotony39@yahoo.com.
            Salut la toata lumea.Am Logan MCV 1.6 MPI si rulota Knaus MMA 1000 kg 6,5 m lungime.Am vazut ca sunteti pasionati de concedii cu rulota si ma bucur ca avem acelasi hobby.Pentru cine doreste sa aiba curent oriunde fara sa se roage de cineva sa-i dea curent poate sa ma contacteze.Din punctul meu de vedere generatorul pe benzina este de domeniul trecutului.Eu am instalatie cu panou fotovoltaic si sunt foarte multumit.

            Comment


            • Originally posted by Harybald View Post
              adrian nu fi carcotasi ca nu toti au suvuri daca vrei sa te distrezi...sa pleci in concediu o poti face si cu bicicleta

              mersi gicu
              bicicleta o am in suportul de pe spate, si printre picaturi o mai pun la treaba
              sincer nu prea as incerca sa trag rulota cu ea, pentru ca nu am pinioane asa de mici pe spate
              ADRIAN Vatamaniuc
              0727.883.438

              Comment


              • Buna ! As vrea si eu sa-mi cumpar in viitorul apropiat o rulota , de 1-2 ani le tot studiez cine ma poate ajuta cu niste sugestii , locuri sau parcuri de vanzare si cam cum sa arate dimensiuni etc. ca sa nu o schimb dupa aia , mentionez ca am um MCV 1,6 16 V 105 CP. Si sa nu uit am o slabiciune tot timpul imi iau cumine mai mult decat este necesar , si merg pe principiu ca si americanu tot sa fie BIG .
                Last edited by gicu 28; 3 December 2013, 03:49.

                Comment


                • Service rulote in Bucuresti

                  Pentru inceput doresc sa aflu parerea voastra in ceea ce priveste oportunitatea deschiderii unui service pentru rulote in Bucuresti.
                  Cati dintre voi au probleme cu rulota? si cati sunt dispusi sa apeleze la un service ?in loc sa o faca in fata blocului sau "pe campiile patriei" ceea ce insemna cateodata doar improvizatii de moment.
                  Astept raspunsurile voastre , deoarece pot beneficia de un spatiu (o hala) in care pot demara aceasta activitate de intretinere si reparatii rulote indiferent ca este vorba de : mecanica , frane, gaz , electrica, apa , caroserie, schimb anvelope + echilibrat, vopsitorie , reparatii interioare si exterioare la caroserie, inlocuiri sau montari de trape, geamuri , capace de vizitare, etc......
                  Dat fiind faptul ca este o hala inchisa activitatea se poate desfasura normal pe perioada de iarna , pana la inceperea noului sezon, in asa fel incat sa nu pierdem zilele frumoase stand cu rulota la service.
                  ADRIAN Vatamaniuc
                  0727.883.438

                  Comment


                  • Ideea frumoasa dar greu de realizat !

                    Nu stiu cati rulotisti isi vor permite sa plateasca intretinerea in service dar...merita incercat daca, acel spatiu iti apartine..

                    Intretinerea si repararea unei rulote este relativ usoara si nu presupune SDV-uri speciale sau cunostinte prea profunde de mecanica singura problema mai delicata fiind reparatia caroseriei in caz de accident usor .....restul se repara cu cateva chei si un ciocan in fata blocului .....

                    Originally posted by gicu 28 View Post
                    Buna ! As vrea si eu sa-mi cumpar in viitorul apropiat o rulota , de 1-2 ani le tot studiez cine ma poate ajuta cu niste sugestii , locuri sau parcuri de vanzare si cam cum sa arate dimensiuni etc. ca sa nu o schimb dupa aia , mentionez ca am um MCV 1,6 16 V 105 CP. Si sa nu uit am o slabiciune tot timpul imi iau cumine mai mult decat este necesar , si merg pe principiu ca si americanu tot sa fie BIG .
                    Incearca aici http://www.caravans.nl

                    Vei gasi cu siguranta ceva care sa te multumesca .
                    Daca vrei ajutor imi poti trimite un PM .
                    Foarte des fac ruta RO-NL si retur.
                    Last edited by adonis33; 4 December 2013, 12:56. Reason: Automerged Doublepost
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Multumesc mult adonis33,adrian05ro !!!

                      Comment


                      • Service rulote in Bucuresti

                        Nu stiu daca este asa greu de realizat , dar merita incercat.
                        Au mai fost care au incercat "reteta" ciocan+chei+cativa vecini si nu prea le-a iesit.
                        As vrea sa-i vad cum repara o infiltratie a rulotei in fata blocului .
                        Daca preturile sunt competitive , cu siguranta proprietarul de rulota o sa prefere reparatia intr-un service.
                        Pe de alta parte , asa cum am spus , este de preferat sa o repari acum iarna intr-un spatiu inchis , decat sa pierzi zile sau saptamani vara cand ai mai mare nevoie de ea.
                        Ramane de vazut !
                        ADRIAN Vatamaniuc
                        0727.883.438

                        Comment


                        • O idee pt cei pasionati. Daca nu avem bani de rulota, poate incercam o ALTERNATIVA MAI IEFTINA.

                          Oricum,,decat cu cortul,, e muuuult mai comoda o "mini rulota" din asta in concedii, plus ca este usoara, ieftina si poti dormi lejer in ea si in siguranta fata de cort.
                          Ce ziceti,,se merita sa construiesti asa ceva?

                          Comment


                          • ideea frumoasa si extrem de utila dar problema este alta ,de construit o construesti usor dar cine crezi ca iti da omologare RAR la ea sa o poti inmatricula ca atare?

                            Numai unitatile specializate in constructia si fabricarea/modificarea suprastructurilor vehiculelor mai pot construi asa ceva care sa primeasca omologarea RAR si sa poti circula legal cu ea.
                            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                            Comment


                            • Anul trecut am fost in Grecia, in Peloponez, intr-o localitate numita Epidavros unde am stat la cort o saptamana de zile. In camping am vazut doi tineri (el si ea la ~35ani) care dormeau intr-o remorca de masina. Adica aveau o remorca de 1.30 pe 2.50 (cum sunt alea Pongratz la noi) numai ca in loc de acea prelata avea tabla de aluminiu, adica era carosata cu tabla de aluminiu, avea geam lateral si deasupra,..., foarte ingenios facuta. Am vorbit cu ei si mi-au spus ca s-au hotarat sa se plimbe prin lume cu acea casuta agatata de masina, masina fiind un golf 4.

                              Alta familie, cam la 65-70 ani dormea intr-o remorca de cai, ce-i drept cu cateva modificari. Mi-au spus ca sunt din Germania si stau in Grecia din aprilie pana in septembrie pentru ca le place zona, mananca natural si fac si economie (asa mi-au spus).

                              Nu este nici o gluma. Sa caut prin cd-uri ca am si poze.
                              sigpic

                              Comment


                              • Oferta pt REMORCI este foarte variata. Eu zic ca,cu 1000 de euro cumperi o remorca noua si ii faci si un habitaclu in functie de imaginatia fiecaruia. Cu schelet metalic si prelata,,sau schelet metalic/lemn si placata cu tabla de aluminiu,,sau din prefabricate cu spuma..etc.
                                Decat sa iau/cumpar o rulota de vreo 1000/1500 de euro din 1900 toamna si in care sa miroasa a mucegai si alte cele, mai bine de banii astia cumpar/fac una nou nouta si apoi dupa concediu remorca o poti folosi ca atare la carat diverse. Deci,,e o varianta low cost cu multe beneficii si cu dublu rol,,concedii si la carat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google