LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Harybald View Post
    da ...preturi...am stat in camping pescaresc langa gpm la pretul de 55 lei 2 persoane masina ,rulota si 2 copii pana in 7 ani care nu sau pus la plata...in schimb mizeria dupa plaja si in camping lasa de dori nu mai vb de dusuri care sunt fara usi ca si wc....dar ca plusuri, umbra,si liniste pe plaja apa foarte curata si buna pt copii.
    Foarte multi cainii, tanatari seara si muste ziua...deci pregatitiva...In rest concediu placut...si cat mai multe conditii in rulota sa nu mai depindeti de ei
    sincer pescaresc e un camping de 2 lei , nu ma intereseaza nici daca imi da voie sa stau gratis !

    Eu merg de 3 ani la rand la Camping S care este situat exact langa camping Hanul piratilor . Pot sa zic ca acest camping este european dtpdv. Apa calda nonstop - wc-urile , baile , oglinzile , quivetele si tot ce tine de baie este " impecabil " - la partea de campare =- copacei pitici unde poti sa iti strecori linistit rulota .... curent non stop - fara intreruperi - o curatenie lucie in acest camping - astazi 31 iul plec inspre mare =-= revin cu impresii noi si cu fotografii .... zi buna si concediu placut tuturor ....
    -----------------------------------------------
    www.atlantic-studio.ro - Filmari & Foto profesionale

    Comment


    • buna dl Petroman.am si eu o intrebare si anume,ce greutate trebuie sa aiba rulota ca sa nu fortam motoru si sa fim legali in acte.am un logan berlina 1.6.ce rulote imi recomandati. va multumesc.

      Comment


      • ca sa poti conduce cu permis categoria B, cel mai important este ca sarcina maxima a rulotei sa nu depaseasca greutatea proprie a masinii (Logan 1020Kg, 1100Kg...)

        Comment


        • Salutare!
          Cum se comporta 1,6 16v cu rulota? Trage bine sau insuficient?
          Se simte la vant lateral?
          Daca reduci in curba si n-are sistem de franare cum e?
          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

          Comment


          • eu am tras rulota de 900kg cu logan 1.4 pe drumul care urca la Vidraru.
            nu cred ca exista rulote fara sistem de franare prin inertie.

            Comment


            • Originally posted by cary View Post
              Salut tuturor. Acesta e cel mai interesant post pe forum, m-a prins microbul rulotei si pe mine desi finantele s-au rarit drastic dupa achizitionarea masinii. Poate la anul.E greu sa nu te molipsesti cand vezi poze asa frumoase. Sper sa puneti si cu aventuri din strainatate. As dori, va rog, si eu un sfat...ce rulota as putea achizitiona pentru 4 persoane, utilizabila si iarna(stam la curte si o putem conecta la canalizare, apa si curent)? Asa am putea-o folosi iarna pe post de cabanuta. Care e sarcina maxima admisa a rulotei tinand cont ca avem un Ford Grand C-max diesel, 1,6 tdci, 115 cp, 85 kw? Pe cartea de identitate a vehicolului scrie asa, ma scuzati ca scriu tot, dar dvs. va pricepeti mai bine ca mine:
              Mase: Proprie:1567, Totala max autorizata:2200,
              Sarcina utila max autorizata:633, Sarcina pe carligul de remorcare -(nu scrie nimic)
              Maxima autorizata pe axe: Fata: 1055, Spate: 1235
              Remorcabila cu disp de franare:1200, Remorcabila fara disp. de franare:750
              Mai e o mentiune jos intr-o fereastra cu stampila de la RAR : masa maxima tehn. adm. a ans.(kg):3400.
              Am cautat o rulota hobby pentru 4 persoane de exemplu, dar avea masa maxima peste 1200 kg. Nu stiu daca e legal asa ceva. As dori o rulota cu 2 paturi single +1 salon ce se poate converti in pat matrimonial dublu. Nu merge una cu paturi de copiii mici ca suntem o familie de lungani ) Multumesc mult pentru orice sugestie si am sa ma apuc de studiat serios rulotele pana mai economisim niste bani.
              In vederea achizitionarii rulotei trebuie definit clar scopul utilizarii. Pentru camping si sosele asfaltate, limitarea este data numai de caracteristicile vehicolului tragator. In cazul nostru mma=1200 kg. Cu toate ca ar trebui sa nu se depaseasca 80% din cat poate sa traga legal masina. Pentru off-camping, este utila o rulota cat mai usoara, scurta si inalta. Altfel patesti ca mine in poza alaturata (eram spre cheile Remetilor, nu recomand vizitarea cu o rulota mai lunga de 3.8m).
              Attached Files

              Comment


              • ms pentru sfat...chiar aveam de gand sa merg acolo...
                rulota mea are 6.30 fara protap

                Comment


                • Tocmai ce am ajuns de la mare pentru a doua oara....Numai ca de aceasta data am fost pe plaja corbu off camping in cadru organizat si cu toate taxele achitate...
                  Plusuri:Apa foarte curata si nu aglomeratie pe plaja
                  Minusuri:Pe plaja circulau masinile in weekend ca pe drum national si faceau gratare pe plaja si in urma lor mormane de gunoaie
                  Am atasat ceva poze
                  Attached Files

                  Comment


                  • frumos loc. acolo merg si eu de 2 ani,dar la cort. cat costa o rulota decenta?cu 2000 euro as gasi ceva pretabil?
                    Attached Files

                    Comment


                    • In functie de dotari,an si preferinte. Da-mi mes cam ce ai vrea si vb. Am 2 buc acum una din 1999 si una din 1988 si una pe drum din 1998. Dar cu cat creste anul cresc si dotarile,preturile.

                      Comment


                      • Originally posted by Harybald View Post
                        ms pentru sfat...chiar aveam de gand sa merg acolo...
                        rulota mea are 6.30 fara protap
                        Pacat de rulota, n-are sens sa mergi pana in poiana de la capatul cheilor Remetilor. Cel mult poti pasa rulota la manastirea Remeti si de acolo mai mergi cativa km cu masina, ca sa vizitezi cheile. Atentie, drumul e foarte ingust.
                        Pe de alta parte, daca vrei sa vizitezi Apusenii, recomand campare pe Valea Sighistelului (comuna Campani, intre Nucet si Stei). Drumul e OK, poiana e mare, plina de nuci - asa ca ai si umbra. Apa de baut (sau de facut mancare, ca de baut e berea) gasesti in sat la pompa, ai un parau langa poiana. Mai mult, paraul este zagazuit si este si loc de balaceala. De acolo, pe o raza de vreo 40...50 km ai pestera Scarisoara, pestera Ursilor, platoul Pades, de unde poti vizita Cetatile Ponorului si Izbucul. In plus, pe valea Sighistelului sunt o gramajoara de pesteri.
                        Poze din poiana Sighistel
                        Attached Files

                        Comment


                        • Multumesc. O sa tin cont de sfaturi.

                          Comment


                          • Citeva poze si de la mine din miniconcediul de Sf.Maria,am fost tot in Camping GPM in perioada 14-18 august
                            Attached Files

                            Comment


                            • petroman m-ai comvins citesc pe forum de vre-o 3 ore .Bravo voua ,ultima achizitie e destul de spatioasa.Am un logan dci 1.5 sper ca urmatorul concediu sa am o rulota sa nu mai dau banii la pensiuni.Ne dorim de ceva timp dar nu putem .Din ce am vazut aici suntem destul de hotaratii.mai postati poze.

                              Comment


                              • Buna ziua la toata lumea.I-mi cer scuze insa am fost plecat cu rulota[CHATEAU_330] trei luni.Loganul 1,4 MPI a duso destul de bine la munte , inainte de plecare am facut o remapare,consumul aratat de caculator a fost de 9,4 L% insa eu cred ca alut peste 10%, eu sunt mutumit.Problema mea a fost energia electrica,am avut numai o baterie auxiliara pe rulota.Iarna aceasta as vrea sa cumpar un panou solarde 60-90W cu panoul respectiv si un invertor de 500-1000W.Daca poate vreun coleg sa ma ajute cu oschema de conectare la rulota mea.Cu multe mutumiri. P.S e-mail rotony39@yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google