LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt curios daca poti omologa asa ceva.

    Eu as vrea sa-mi iau o rulata, insa ceva mai tarziu.

    Comment


    • Păi habitaclul îl faci detașabil... aia zic... iei o remorcă cu obloane și în aia cari restul accesoriilor. Ajuns în camping, începi să montezi "cabina". Acolo nu te întreabă nimeni nimic.. poate doar vecinii curioși.
      Așa dacă vrei o rulotă de fiță și cât de cât nouă, te costă minim 5000 de euro.

      Comment


      • Eu vreau sa fac la remorca o astfel de chestie, am intrebat la RAR la omologari si cei de acolo mi-au spus ca nu trebuie nici un fel de omologare atata timp cat suprastructura are culoarea din talon. Deci, remorca mea este gri, tabla de aluminiu tot gri... totul ok. Pana la urma se poate sta si in remorca cu suprastructura si prelata.
        sigpic

        Comment


        • și ce tip de remorcă ai? Ce dimensiuni?

          Ps.... păi în cort stai altfel? Tot sub prelată stai, numai că ești pe pământ și te rogi să nu vină o ploaie torențială ca să nu fii luat de ape. Așa.. cu remorca.. scapi de grija asta și te bucuri de mai mult confort
          Last edited by Ivan Marian; 15 December 2013, 14:50.

          Comment


          • Remorca are 1,33 latime cu 2,55 lungime, fara franare, 750 kg. Este facuta de Popindustry, Slatina. Sunt foarte multumit de ea.
            Last edited by MihaiiahiM; 15 December 2013, 14:56.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Ivan Marian View Post
              Păi habitaclul îl faci detașabil... aia zic... iei o remorcă cu obloane și în aia cari restul accesoriilor. Ajuns în camping, începi să montezi "cabina". Acolo nu te întreabă nimeni nimic.. poate doar vecinii curioși.
              Așa dacă vrei o rulotă de fiță și cât de cât nouă, te costă minim 5000 de euro.
              De fite nu vreau. In schimb vreau una cu 2 camere, dus si wc.
              Nu ma prea intereseaza anul de fabricatie atata timp cat nu este uzata pana peste cap si cat timp nu arata ca dracu.

              Comment


              • Pe la 3500 de euro găseşti ceva Ok pt tine.

                Comment


                • Parfum. Stii cumva vreun site?
                  Ms frumos.

                  Comment


                  • Când m-am uitat eu pe goagăl după rulote ca să vad cât costa, am gasit firme/parcuri de rulote la vânzare prin Covasna/Harghita pe acolo. Erau destul de ieftine la ei și destul de dotate. Pe la noi prin București le găsești mai scumpe din cauza SAMSARILOR.
                    De prin zona aia se merită să îți cumperi o rulotă, că aia sunt specializați pe așa ceva și ai de unde alege.
                    Acolo sunt rulote cu zecile doar într-un singur parc, deci ai de unde alege și negocia, plus că au și pe youtube filme în care sunt prezentate rulotele, preț și dotări.
                    O să mă uit pe goagăl și pun link mai târziu.
                    Last edited by Ivan Marian; 18 December 2013, 18:07.

                    Comment


                    • am un logan MCV cu 7 locuri dci de 85 cai .pot ca sa conduc cu cat.B. (ca sa agat in spate o rulota de 1300 KG )..multumim..
                      Last edited by tuspy; 15 January 2014, 17:16.

                      Comment


                      • practic da

                        teoretic trebuie vazut cat poate masina ta sa traga cu dispozitiv de franare... era o rubrica in talon, acum la noul talon nu mai scrie.

                        Comment


                        • 1. Foloseste punctuatia corecta, sa inteleaga si lumea ce vrei.

                          2.
                          Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice:

                          Art. 30

                          Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:


                          B ) CATEGORIA B:
                          1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

                          2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totala maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

                          3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;
                          Adica depinde ce masa maxima are MCV-ul, plus ca mai conteaza si ce scrie in talon la rubrica Masa remorcabila cu/fara dispozitiv de franare. La 1300kg cu siguranta ii trebuie frane proprii.

                          Deci, cu permis cat.B, conform legii:

                          - Remorca sub 750kg tragi oricum, cu orice se incadreaza la cat.B
                          - Remorca mai grea de 750kg, doar daca e mai usoara ca masina (atentie, nu masa maxima autorizata a ei).

                          La ambele se aplica restrictiile din CIV (sau talon) referitoare la masa maxima remorcabila cu/fara dispozitiv de franare.

                          Comment


                          • Tractare rulota

                            Originally posted by tuspy View Post
                            am un logan MCV cu 7 locuri dci de 85 cai .pot ca sa conduc cu cat.B. (ca sa agat in spate o rulota de 1300 KG )..multumim..
                            Ca regula generala , rulota sau remorca ar trebui sa aibe o greutate care sa fie cam jumatate din cea a masinii . Trebuie sa ai in vedere ca peste cele 1300kg declarate in acte s-ar putea sa mai ai inca vreo 100-150kg in plus , asa ca o sa ajungi sa dublezi greutatea Loganului.
                            Pe de alta parte , cu un motor fie el si diesel dar doar cu 85CP scosi din 1500cmc nu prea o sa ai un mers linistit .Stiu ca o sa vina replica "merg la plimbare , asa ca am timp" dar trebuie sa te gandesti ca nu esti singur pe drum si s-ar putea sa-i incurci rau de tot pe ceilalti, iar pe de alta parte trebuie sa ai in vedere ca drumul cat si conditiile de drum nu pot fi ideale mereu
                            Daca in ansamblu suma maselor maxime autorizate trecute in talon masina si rulota nu depaseste 3500Kg poti conduce linistit cu "B"-ul .
                            ADRIAN Vatamaniuc
                            0727.883.438

                            Comment


                            • Vezi ca nu e corect ce spui. Ansamblul format din logan si remorca nu poate avea mai mult de 2300 si ceva de kg, asa scrie in carte si talon, iar cu B-ul nu poti trage o remorca mai grea de 750kg. Asa scrie la lege.
                              sigpic

                              Comment


                              • Legea nr. 203/2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 760, din 12 noiembrie 2012.
                                Art.24.1.
                                (3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

                                (Anexa nr. 1)
                                Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere
                                f) categoria B:
                                1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
                                2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
                                3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
                                Directiva 2006/126/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere

                                Articolul 4 - Categorii, definiţii şi vârste minime - (4) Autovehiculeb) Categoria B:
                                autovehicule a căror masă maximă autorizată nu depășește 3500 kg și care sunt concepute și construite pentru transportul a maximum opt pasageri în afara conducătorului auto; la autovehiculele din această categorie se poate atașa o remorcă având o masă maximă autorizată care nu depășește 750 kg.
                                Fără a aduce atingere dispozițiilor privind normele de omologare pentru vehiculele respective, la autovehiculele din această categorie se poate atașa o remorcă având masa maximă autorizată de peste 750 kg, cu condiția ca masa maximă autorizată a acestui ansamblu să nu depășească 4250 kg. În cazul în care un astfel de ansamblu depășește 3500 kg, statele membre, în conformitate cu dispozițiile anexei V, solicită ca acest ansamblu să fie condus numai după:
                                - efectuarea unui curs de formare sau
                                - promovarea unui test de verificare a aptitudinilor și comportamentului.

                                Statele membre pot solicita, de asemenea, atât efectuarea unui astfel de curs de formare, cât și promovarea unui test de verificare a aptitudinilor și comportamentului.
                                Statele membre indică dreptul de conducere a unui astfel de ansamblu pe permisul de conducere prin codul comunitar corespunzător.







                                Asta am gasit in cod
                                f) categoria B:
                                1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
                                2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
                                3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
                                Last edited by 827sam; 16 January 2014, 23:20.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google