LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Esti cumva din Instanbul ? sau ai permis de Arges?

    .
    Originally posted by 827sam View Post
    L
    3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
    Directiva 2006/126/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere

    A;

    ,,,,,,,,,,,,,,
    Last edited by Drogas; 18 January 2014, 00:19. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
      Tot ce e peste 750 kg necesita C-ul. Ma refer la remorca sau rulota.

      Nu C, B+E.

      Comment


      • problema este complicata cu loganul si rulota.....eu am 1100 kg cu dispozitiv de franare dar in talon este specificat ca masele in ansamblu sa nu depaseasca 2300....din anul 2010 circul cu rulota mea de 1100kg pe drumurile tari si in afara (cand am aduso din olanda)si am trecut prin controale care nu sau legat de nimic.Sau uitat doar cat poate sa traga...atat.Pentru ansamblu de 4250kg...trebuie facut un curs de B+e la scoala si se da o adeverinta..Ca poate sau nu poate fizic sa traga o rulota depinde de stilul de condus si traseele pe care le alegi..de ex in drum spre mare pe autostrada nu pot depasi 80..atat poate dar daca merg pe DN merg linistit si nu ma doare capul si nici nu trag de masina..La intoarcere sfararaie pe autostrada ca vi cu vantul in spate

        Comment


        • Sa ne intelegem, observ ca unii au toate categoriile de conducere dar habar nu au, cand trag o remorca dupa ei , in ce categorie se incadreaza.

          Exemplu : Logan MCV

          sarcina proprie - 1270 kg
          total maxim autorizat - 1740 kg
          remorcabia cu disp franare - 1300 kg
          remorcabila f disp franare - 620 kg

          Niciodata remorca nu trebuie sa depaseasca sarcina vehicului tragator , sau in cel mai rau caz, sarcina totala a remorci trebuie sa fie egala cu a vehiculalui tragator ,in acest caz totusi constructorul ''Dacia" a obtinut omologarea de tip de la RAR pentru remorca cu sistem de franare de 1300 kg ,depasind cu 30 kg sarcina vehiculului gol,datorita totalului maxim autorizat pe vehiculul tragator care este de 1740 kg.

          @MihaiiahiM nu tot ce depaseste 750 kg necesita categoria ''C'' dupa cum observi !
          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

          Comment


          • "E" e necesar atunci cand depasesti cele 4250 de kg pe ansamblu

            Pentru toata lumea :
            Logan MCV 1300 kg trage o platforma de 800 de kg cu franere si un alt logan pe platforma de 1100 de kg deci =1300+800+1100= 3200 kg merge cu B dar depaseste maxim remorcabil cu franare suportat de masina deci ilegal

            Dar tot cu B dar cu o Frontera, Nissan patrol etc mercedes Vito de 2000 kg masa proprie potri trage ansamblul de mai sus perfect legal numai cu categoria B, 2000+800+1100=3900 kg

            Comment


            • nu mai bateti campii cu calculele facute la masa proprie a vehicolului gol. cititi cu atentie definitia categoriei in legislatie si o sa va lamuriti
              "Categoria B: Autovehicul al carui numar de locuri pe scaune, in afara locului conducatorului, nu este mai mare de 8 locuri si a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3500 kg; ansamblu format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa maxima autorizata nu depaseste 750 kg; ansamblu de vehicule format dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa maxima autorizata este mai mare de 750 kg, dar nu mai mare decit masa proprie a autovehiculului tragator, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu nu depaseste 3500 kg."
              Loganul 1.5 are 1616Kg masa maxima autorizata, daca ii atasez o platforma care are 2000kg MTMA (800 de kg - masa proprie si 2000kg MTMA cu franare si un alt logan 1.4 mpi chel pe platforma de 1050 de kg -masa proprie) ai 3616kg MTR si ai nevoie de BE nu de B cat iese daca aduni masa proprie a fiecarei componente a ansamblului
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • Originally posted by dani030669 View Post
                nu mai bateti campii cu calculele facute la masa proprie a vehicolului gol.
                .................................................. .................................................. ......
                "dar nu mai mare decit masa proprie a autovehiculului tragator"


                Pe bune ! Eu cred ca tu bati campi si habar nu ai sa citesti ce scrie in lege si probabil nici nu intelegi prea bine cum sta treaba...... ajungi sa te contrazici singur in afirmatii !


                @Drogas ai perfecta dreptate dar explica asta unui politist de la rutiera si fac pariu ca 99 % din ei habar nu au ceea ce tu ai demonstrat extrem de simplu....

                Nimeni nu te va intreba nimic si nici nu vei primi amenda chiar daca vei fi oprit situatia se va schimba in cazul in care esti implicat in vre-un accident cu sa fara victime ,in aceasta situatie sunt mai atenti cu verificarile !
                Last edited by adonis33; 18 January 2014, 13:22.
                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                Comment


                • @adonis33 cred ca nu intelegi si faci afirmatii aiurea, daca depasesti masa tragatorului iti trebuie BE sau CE dupa caz. nu mai scoate din context aiurea.
                  sigpic
                  Ambition 1.5 dc

                  Comment


                  • @ dani

                    adaca cu loganul MCV de mai sus care trage 1300 de kg cu franare agat o platforma de 1000 de kg masa proprie dar masa total maxim autorizata 5 tone pe platforma nu se adune cela 5 tone maxim autorizat pe platofrma cu greutatea ei goala adica 5000+1000=6000 kg

                    Ai dreptul legal sa o tragi pentru ca nu depasesc cei 1300kg remrcabili de logan dar tragi numai platofrma GOALA cum ai pus ceva pe ea devii ilegal

                    Comment


                    • Dupa ce citesc aici - e clar ca trebuie sa ma apuc sa recitesc legislatia. Totusi, nu stiu de unde este scoasa aceasta cifra: "4250 kg per ansamblu".

                      La categoria "B" masa totala autorizata per ansamblu nu poate depasii 3500. Asta e prima limitare. Urmatoarele limitari sunt date de masa remorcii (care se aduna la masa autovehiculului tragator) si de masa maxima a remorcii cu franare declarata de catre constructorul autovehiculului tragator.
                      Last edited by ion_R5; 18 January 2014, 14:18.

                      Comment


                      • Originally posted by ion_R5 View Post
                        Dupa ce citesc aici - e clar ca trebuie sa ma apuc sa recitesc legislatia. Totusi, nu stiu de unde este scoasa aceasta cifra: "4250 kg per ansamblu".

                        La categoria "B" masa totala autorizata per ansamblu nu poate depasii 3500. Asta e prima limitare...
                        nu mai bine citesti tu legislatia si te lamuresti ca vorbesti prostii?

                        Comment


                        • Am recitit si e clar:

                          f) categoria B:
                          1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
                          2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
                          3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

                          g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

                          Comment


                          • E RAZBOI TOTAL AICI

                            Multi dintre cei ce va certati aici nici nu aveti vreo rulota sau sa intentionati sa cumparati vreuna pe viitor,,dar va certati de mama focului

                            Eu am fost in Camping GPM la Mamaia de 2 ori. Acolo am vazut logane care aveau dupa ele tot felul de rulote.
                            Am vazut si logane cu rulote dupa ele de maxim 1100kg cu dispozitiv de franare si logane cu rulote de vreo 500/600/800 de kg. Deci de toate felurile. Am mai vazut si JEEEPANE cu rulote imense.

                            Cu alte cuvinte..fiecare tragea dupa el ce ii permitea masina sa duca.

                            La logan 1.4 ai o masa pe care o poate duce in ""carca""..adica sa o traga dupa el.
                            La logan 1.6 16V ai o alta maxima remorcabila si tot asa, in functie de puterea masinii si sistemele de franare.
                            La logan 1.4 parca ai voie sa tragi o rulota de vreo 850 de kg maxim.
                            La 1.6 16V ai voie vreo 1100 de kg maxim.Eu am in talon MAXIM 1100 cu dispozitiv de franare si MAXIM 565 fara dispozitiv de franare. Ce este peste,,esti ilegal.
                            Dar daca ai un JEEEEPPP, atunci poti trage o rulota si mai mare, pana la limita celor 3500 sau 4500 de kg sau cate naiba or mai fi,,daca le depasesti atunci treci la alta categorie, adica lasi B-ul si te iei de altele,,c,e,d,f,g,,etc.
                            Last edited by Ivan Marian; 18 January 2014, 16:15.

                            Comment


                            • PS,,scuze de dublu..Pana la urma este greu sa va uitati fiecare in talon si sa vedeti ce aveti voie sa trageti dupa voi si cat. E mai usor sa dati cu articole de lege pe aici, decat sa va uitati pur si simplu in talonPentru CA...""E GRELE""..NU?

                              Eu cu B-ul,,ce scrie acolo in talon, atat am voie sa trag dupa mine cu loganul 1.6 16V 105 CP. Degeaba am eu ""permis"" de TREN sau AVION, ca mergand cu loganul, atat am voie sa trag dupa mine, 1100 cu dispozitiv de franare si 565 fara dispozitiv.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Logan si rulota in ansamblu

                                Pentru toti cei care au de gand sa tracteze o rulota cu Loganul eu unul nu le pot spune din experienta decat ca :
                                - pentru motoarele pe benzina
                                1.4 rulota sa nu fie mai mare de 750Kg
                                1.6 .................................... 900Kg
                                - pentru motoarele diesel
                                65CP rulota sa nu fie mai mare de 850Kg
                                85CP................................... 1000Kg

                                Cei care au rulota stiu foarte bine ca tendinta este de a o incarca cu "de toate" si implicit se depaseste greutatea maxima autorizata trecuta in talon poate chiar si cu 200kg.
                                Cum am spus-o si mai inainte, ganditi-va ca pe drum nu sunteti singuri, nu trebuie sa deveniti un obstacol pentru ceilalti si nu intotdeauna conditiile sunt optime (ploaie , vant lateral sau din fata , pante , rampe , carosabil alunecos)
                                Puneti voi o rulota de peste 1300Kg pe cuiul de la Logan si o sa vedeti cum se pierde aderenta la rotile de pe fata in conditii de ploaie sau mazga.
                                ADRIAN Vatamaniuc
                                0727.883.438

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google