Recipient pt. lichid ștergător din spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recipient pt. lichid ștergător din spate

    Unde se află recipientul în care pui lichidul pt. ștergătorul din spate la Dacia Logan MCV din 2009? Este același ca și în față? Dacă da, se pare că este ceva defectat deoarece lichidul nu vine pe lunetă.

  • #2
    Exista doar un recipient, adica cel din fata.


    Tine mai mult apasat pe maneta, deoarece lichidului ii ia vreo 3 secunde sa ajunga de la vasul din fata pana la diuza din spate. Asigura-te ca apesi pe butonul corect, adica roteste de capul manetei din dreapta, cat iti permite cursa; trebuie sa auzi motorasul.

    Daca nu merge, e posibil sa fie ciupit/strangulat furtunul pe undeva. Tine apasat vreo 15 secunde si vezi daca curge pe undeva lichid de parbriz, din ce am citit cel mai comun loc in care se ciupeste e la izolatia de la usa din spate a portbagajului.

    Eu acum ma confrunt cu problema asta, am identificat unde e fisurat, dar trebuie demontata o parte din mocheta; furtunul vine prin stanga masinii, pe la baza stalpilor. Am stat sa verific diuza, am demontat fata de usa, am desprins mocheta din portbagaj... Nu doresc nici la cel mai mare dusman sa aiba probleme cu sistemul de sprituire pe spate la un mcv...

    Comment


    • #3
      images (13).jpg
      Asta e traseul furtunului (aproximativ)

      Comment


      • #4
        Mulțumesc pt. răspuns, știu că este butonul corect și că motorașul funcționează, îl aud, o să încerc ce mi-ai zis.
        Last edited by bogdanos; 5 May 2024, 08:26.

        Comment


        • #5
          Apropo de asta. E normal sa toarne lichid de parbriz pe luneta de se vede ditai dâra de parca as turna eu cu sticla? Sau spriteaza frumos si am eu o problema cu diuza?

          Comment


          • #6
            Poate asa se vede din masina doar, roaga pe cineva sa actioneze maneta si uita-te de afara. De obicei cand apare o problema, diuza spritzuieste mai putin, nu mai mult. Ai o filmare cumva?

            Comment


            • #7
              Acum am reusit sa fac filmarea: https://youtube.com/shorts/fL1dCCew1...u6g1AbmPQ8mjWI


              Toarna cu furtunul.

              Comment


              • #8
                Nu iti bate capul, e ok, n-are nimic

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google