De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu cand am alimentat ieri cu top premium 99+ mai aveam o liniuta la benzina, nu eram inca pe rezerva. Si am pus am tot pus la un moment dat face clanc. Zic: mai puneti... Ca mai intra. La al doilea clanc zic sa se opreasca. Tipa zice: mai intra, nu va faceti probleme... Pai unde sa mai intre zic, ca rezervorul e de 50 litri? Si zice ca nu e adevarat, si la logan si la matiz mai intra mai mult decat capacitatea rezervorului si ca de la primul clanc mai intra 10 litri. Eu ii zic pai cum are loganu rezervor de 55 ? Si zice ca da.. E mai mare decat scrie... Am pus 49 de litri si mai aveam cel putin 5-6, fiind la o liniuta...
    Acuma am mers zilele astea doua vreo 180 km... Consum 7.2, consumati cam 13 litri.
    Si cand ma uit la km pe care ii mai pot parcurge cu benzina din rezervor, am vazut 622. Facand u calcul, la consumul mediu, inseama ca mai am vreo 42 de litri, plus cei 13 consumati deja, imi dau 55... Si inca ceva... Dupa astia 13 litri, nu s-a dus inca prima liniuta la benzina... Tot 9 sunt. Voi ce ziceti?

    Comment


    • Exact ce am zis si mai sus, intra 65-67 litri, pana la "buza" rezervorului. Dar nu e recomandat sa se puna atat.
      Si acum, sa revenim la subiect va rog!
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Originally posted by Daniel 67 View Post
        Ceea ce afirmi este pur si simplu o parere cu care nu sunt de acord la fel cum nu sunt nici altii de acord. Ai contract cu OMV -ul sau cu PetrOMV-ul??? Faci o afirmatie in calitate de "moderator" care nu ar trebui facuta!!! Seamana a publicitate mascata!!!
        Gresesti aici...Chiar daca este moderator are si el dreptul la opinie asa cum toti avem...
        Nu crezi ca e nedrept sa afirmi asta atata timp cat andrei a venit cu sfaturi utile pentru noi toti?
        Last edited by Ionut; 18 August 2008, 14:29.

        Comment


        • TOP 99+ de la Petrom, la pretul de 4,18 lei/litrul...
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • benzine

            Sal am si eu o intrebare : daca pun benzina de 99 sau de 100 in loc de 95 sau 98
            ce se poate intampla la motor sau in alta parte! Va multumesc!

            Comment


            • Nu se intampla nimic. Dar e bine sa combini cateodata si cu 95, sa nu pui mereu 99/100.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Originally posted by andrei View Post
                Citeste aici si dupa comenteaza, daca mai ai ce... Si ce daca sunt moderator, n-am voie sa-mi exprim parerea? Asta suna a nesimtire deja. Eu aici inchei discutia despre asta.


                @ten: Si in rezervorul de Logan atat intra, 65-67 litri. S-a mai discutat despre asta.
                Imi cer scuze Andrei daca te-am jignit. Credeam ca in calitate de moderator trebuie sa fii impartial in ceea ce priveste tratarea subiectelor. E normal ca fiecare sa avem o opinie. Chiar forum-ul BMW Club unde m-ai trimis, vizavi de subiectul dezbatut aici, are pareri impartite vizavi de calitatea combustibililor.

                Comment


                • Da, vis-a-vis de calitate poate, dar cat priveste cifra octanica e clara treaba.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Da, vis-a-vis de calitate poate, dar cat priveste cifra octanica e clara treaba.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Eu alimentez cu benzina de la Lukoil de 98 si cateodata mai bag si de 95....
                      sigpicRenault megane 2 1.6 16V si Opel Bertone 2.2 16V

                      Comment


                      • Testat 98 de la Luk si e ok. Cea de 95 mi se pare cam puturoasa. Gresesc?

                        Comment


                        • Ai dreptate Crispred cea de 95 de la Luk e mai puturoasa....
                          sigpicRenault megane 2 1.6 16V si Opel Bertone 2.2 16V

                          Comment


                          • Benzina de 98 de la Lukoil e destul de buna, cifra octanica e cea mai apropiata de 98, dintre toate tipurile.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Tot de la Luk bag si eu....Chiar si cea de 95 m-i se pare parca mai buna decat 99+ de petrom. Poate doar m-i se pare...Dar si motorul merge mai rotund cu cea de Luk.

                              Comment


                              • Azi am vazut un reportaj pe Discovery "fift gear" despre benziele fara plumb(de la cea premium pana la cele mai tari) si pot spune ca a pune benzina cu CO mai mare in logan e frectie si risipa de bani si anume:
                                Au testat pe un dispozitiv special un Clio de 80 cp,un VW de 135 cp si un mitsubishi de 235 cp cu trei tipuri de benzina(1. Premium,2.BP Ultimate,3.Shell Optimax) si au rezultat urmatoarele:
                                1.Clio-premium 81 cp la roata,Bp 81 cp,Shell 81 cp
                                2.VW-premium 135 cp,BP 137 cp,Shell 140 cp
                                3.Mitsubishi-premium 235 cp,BP 242 cp,Shell 249 cp
                                conluzionand ca motoarele facut pe economic nu beneficiaza de aportul de putere produs de o benz cu CO mare,abia de la pe la 150 cp s-ar cunoaste diferente dintre aceste benzine,asa ca e doar un efect placebo intre 95 si 98 la logan sau alte masini cu motoare de putere mica.
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google