De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OMV 95 sau Petrom 95.
    Cred ca la baza criteriului de alegere a marcii trebuie tinut cont si de benzinaria in sine nu numai de marca. Daca respectiva statie este una veche sau are probleme cu infiltratii in tank-uri nu stiu cat mai conteaza marca. Sau poate exista vreun angajat binevoitor care altereaza intentionat produsul.
    It's nice to be important but it's more important to be nice!

    Comment


    • M-am gandit la un mers preponderent in oras sa ii pun de 95 iar cand plec la drum lung unde am nevoie de demaraje, putere in depasiri sa pun de 99 sau 100, nu ar fi o idee buna? Eu intreb dar masina nu mi-a venit inca ( pe 8 aprilie ).

      Comment


      • Efix de la rompetrol si cite odata de la petrom

        Comment


        • Am alimentat tot cu top99+ petrom , acum am pus Tempo 95 de la MOL dintre toate de 95 parca e cea mai buna .
          sigpic

          Comment


          • DOAR carrera 100, all the way...adica de la Km 5 pana in momentul de fata (36000Km)

            Comment


            • Si eu la fel, pun numai Top 99 de la PetromV sau Carrera 100 de la OMV.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Eu bag numai de la MOL , asa mi s-a recomandat de la dealer .
                Însă chestia cea mai haioasă a fost ca după ce am plecat de la dealer (TG.jiu) am intrat la MOL şi am făcut plinul. Câţi litrii credeţi că au intrat în rezervor ? O să vă cruciţi : 62,3 litri .Există 2 explicaţii : ori Loganul are rezervor de tanc , ori - varianta corectă - aflaţi cât de mult se poate fura la pompă.

                Comment


                • Originally posted by daniberila View Post
                  Eu bag numai de la MOL , asa mi s-a recomandat de la dealer .
                  Însă chestia cea mai haioasă a fost ca după ce am plecat de la dealer (TG.jiu) am intrat la MOL şi am făcut plinul. Câţi litrii credeţi că au intrat în rezervor ? O să vă cruciţi : 62,3 litri .Există 2 explicaţii : ori Loganul are rezervor de tanc , ori - varianta corectă - aflaţi cât de mult se poate fura la pompă.
                  alimentez doar de la rompetrol si uneori de la petrom
                  daniberila: am un amic care acum 1 an si ceva si'a luat un logan full de la pitesti 1,5 dci. imediat cum a plecat de acolo, nu mai reti nexact unde si de la ce statie de carburant a alimentat (a facut plinul) au intrat 68 litri in rezervor, se mira la un moment dat ca nu ii ma iscad liniutele )

                  iar eu, saptamana trecuta am fost la brasov, cand am plecat am oprit la rompetrol la iesire din oras , mai aveam 4 linute la benzina, si am pus de 158 ron benzina (42 litri) si sa facut full.. mam dus incolo: eu, prietenul meu, si prietena lui, am condus mai sportiv, am urcat cheile cu a 2'a si a 3-a si la rpm mai mari si culmea AM AJUNS IN BV, am mai umblat pe acolo, si la intors la vreo 30 km la iesirea din bv s'a dus 1 liniuta si pana acasa a mai scazut una, (cand am ajuns in parcare la mine s'a dus si a 3'a liniuta) si am condus destul de sportiv(90-100 cu a 4'a .. si etc): concluzia mea: IN REZERVOR INTRA MAI MULTI LITRI DECAT SCRIE IN CARTEA MASINII,
                  ps: cb'ul imi arata ca pot sa merg cu benzina din rezervor 634km, asa mi'a aratat tot drumul pana cand a scazut prima linuta
                  Last edited by RazvanB; 6 April 2008, 00:15.

                  Comment


                  • Aş fi foarte bucuros să aflu că rezervorul Loganului meu are 65 l însă cartea tehnică mă contrazice cu desăvârsire . Sunt de acord că toate rezervoarele au nevoie de un spaţiu de expansiune , dar înclin să cred că acest spaţiu nu este atăt de mare . Părerea mea este că se fură la pompe.
                    Are cineva cotraargumete susţinute de date tehnice?

                    Comment


                    • Aceeasi chestie am patit si eu asta vara cand am plecat la mare,mi-a intrat mai multa benzina decat ma asteptam iar pana a disparut prima liniuta am facut cam 200 km(nu mai stiu exact).Concluzia?Rezervorul este mai mare de 5o litri.
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • Este rezervorul mai mare intr-adevar, dar nu este indicat sa bagi mai mult de 50 de l.. asa mi-a zis un tip de la service, ca daca bagi mai mult nu stiu ce nu isi mai face.. nu-s in masura sa va spun, am probleme cu memoria, imi joaca feste uneori =) Cu siguranta andrei sau altii sunt in masura sa o faca
                        a, eu alimentez de la mol.

                        Comment


                        • Repet : toate rezervoarele au un spaţiu de expansiune necesar pentru gazele emanate de combustibil , dar de la 50 l la 65 l este foarte mult . Vreau ceva mai convingător din punct de vedere tehnic.

                          Comment


                          • Originally posted by daniberila View Post
                            Repet : toate rezervoarele au un spaţiu de expansiune necesar pentru gazele emanate de combustibil , dar de la 50 l la 65 l este foarte mult . Vreau ceva mai convingător din punct de vedere tehnic.
                            eu am zis ce am patit eu personal cat a intrat si cat am mers fara sa scada liniutele de la benzina , si vad ca nu sunt singurul. sunt oare liniutele din cb'ul masinii in "cardasie" cu pompele de benzina si ne lucreaza amandoua pe la spate ?
                            Last edited by RazvanB; 6 April 2008, 00:57.

                            Comment


                            • Aşa să fie dacă zici că ai patit tu. Mă aşteptam totuşi să imi spui care este volumul real al rezervorului .... ţ,2 litri

                              Comment


                              • Originally posted by RazvanB View Post
                                eu am zis ce am patit eu personal cat a intrat si cat am mers fara sa scada liniutele de la benzina , si vad ca nu sunt singurul. sunt oare liniutele din cb'ul masinii in "cardasie" cu pompele de benzina si ne lucreaza amandoua pe la spate ?
                                Originally posted by daniberila View Post
                                Aşa să fie dacă zici că ai patit tu. Mă aşteptam totuşi să imi spui care este volumul real al rezervorului .... ţ,2 litri
                                Am ajuns la concluzia că rezervorul este mai mare la Logan , am mai citit şi pe alte forumuri şi am găsit şi recomandările celor de la DACIA . ASA CA RĂMÂNE VARIANTA REZERVOR DE TANC DAR BĂGAŢI NUMAI 50 L.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google