De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un motor care trage bine nu e musai un motor protejat in timp...Efix-ul contine niste aditivi interzisi in alte tari datorita efectelor nocive pe termen lung, asupra motorului
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Am vazut ce se scrie despre benzina de rompetrol cu efix95/am bagat si eu de citeva ori,sincer motorul mergea bine.
      Dar oare din cauza aditivilor folositi sa-ti distruga motorul?
      Oare daca e asa de ce se mai comercializeaza?
      .................................................. .................................................. ............................??
      Sincer nu stiu ce sa mai cred,oricum folosesc mai mult de petromV 95/dar pe viitor nu mai bag cu efix 95,cel putin pina nu ma lamureste cineva OFICIAL.

      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • Corect aditivi de la rompetrol sunt interzisi in unele tari dar la noi nu dc?ca dauneaza in timp motorului atata aditiv stiu de la cineva care se acupa cu motoare si a vazut o gramada cum arata inauntru!

        Comment


        • Petrom și numai Petrom

          Comment


          • de cand am golanu numai de la rompetrol am alimentat.nu imi vine sa cred ce citesc.ce aditivi interzisi ?vreti sa spuneti ca benzina de la petrom e mai buna?
            TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

            Comment


            • la petrom e cel mai ieftin
              sigpic Alexandria

              Comment


              • Originally posted by flavio View Post
                de cand am golanu numai de la rompetrol am alimentat.nu imi vine sa cred ce citesc.ce aditivi interzisi ?vreti sa spuneti ca benzina de la petrom e mai buna?
                Iata aici o explicatie si sper sa bage bine la tartacuta si altii care sunt interesati:

                Aditivul continut in Efix Rompetrol "Aditivul respectiv se numeste "ferrocene" si este format din doua molecule de C5 H5 (hidrocarbura) legate printr-un atom de fier. Se foloseste ca antidetonant, inlocuitor al tetraetilului de Pb.
                Efectele secundare: se ajunge la scaderea dramatica a parametrilor motorului datorita depunerilor de Fe pe electrozii bujiilor si efectul colorarii cu rosu al interiorului motorului"
                De fapt, incepand cu noiembrie 2006, ISO a recomandat renuntarea si interzicerea totala a acestui tip de aditiv care doar in Rusia mai este folosit...si Romania evident
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • rompetrol este prima pe lista...pana acum bagam Efix dar cred ca ma reprofilez.poate premium 100
                  sigpic

                  Comment


                  • @darksid3: E C5H4, pentru ca formula hidrocarburilor e CnH2n-6.

                    Oricum, cine afirma ca bezina de la Petrom de exemplu, e mai proasta decat Rompetrol, se inseala amarnic. Daca pun niste "binevoitori" si apa in benzina de la Rompetrol, deja masina va merge din ce in ce mai prost.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Confirm cele spuse de darksid3 astfel:
                      Se da una bucata firma de telecomunicatii cu ~300 de masini de serviciu si cateva zeci dedicate interventiilor la clienti. Contract cu Rompetrolul, asadar toate masinile alimenteaza predominant cu benzina Rompetrol Efix. Subliniez faptul ca toate masinile mai vechi de 5 ani au inceput sa aiba probleme functionale ale motorului datorita super-benzinei miraculoase Efix. Am vazut cu ochii mei motoare de Opel, Hyundai, VW, Nissan, Honda cu cilindrii si pistoane rosii-ROSII. Cand ma gandesc ca am folosit si eu benzina asta timp de ~ 1 an ma apuca oftica... De 2 ani incoace alimentez numai de la MOL si masina merge ok deocamdata.

                      Sa mai zic ce se intampla cel putin in benzinariile LukOil & Agip (Agipul de la intrare in Tancabesti mai exact si LukOil-ul tot pe DN1)?
                      In primul rand sursa este sigura, adica cineva din interior. Se fura benzina in ultimul hal de la pompe. Metodele sunt 2 pe care le cunosc:
                      1. Asa-zisele inventare
                      2. Intrerup curentul intentionat pe motiv "a picat curentu'" si se apuca oamenii sa bage in canistre de nu-ti vine sa crezi.
                      Alta si mai tare. Se completeaza cu apa, sucuri, etc... ce are fiecare pe acasa sau la indemana. Pe urma de miri ca-ti trepideaza motorul si iti faci praf injectoarele in 5000 de KM.
                      Last edited by Raziel; 11 March 2009, 19:24. Reason: Completare

                      Comment


                      • Cu cat mai multe hidrocarburi aromatice , cu atat mai bine . Cifra octanica va fi mai ridicata . Sa dea Domnu` sa ajungem si noi la standardele vestului sa avem benzina lor . Ce benzina aveau la SHELL , BP , ARAL , TOTAL in Germania si FRANTA . "Alerga" Loganu` 1.6 de-i sareau ochii
                        1.6 MPi Icy White

                        Comment


                        • Cand vom avea autostrazile din Germania atunci vor fi si carburantii de o asemenea calitate(adica niciodata).

                          Comment


                          • Originally posted by andrei View Post
                            @darksid3: E C5H4, pentru ca formula hidrocarburilor e CnH2n-6.

                            Oricum, cine afirma ca bezina de la Petrom de exemplu, e mai proasta decat Rompetrol, se inseala amarnic. Daca pun niste "binevoitori" si apa in benzina de la Rompetrol, deja masina va merge din ce in ce mai prost.
                            prietene , apa in benzina nu pune nimeni.....nu de alta....dar nu se amesteca. asa ca......mai gandeste-te...
                            numai bine.

                            Comment


                            • nu e apa in benzina?...si de ce eu gasesc de la o anumita benzinarie(nu dau nume) apa in filtre?- la dacie ma refer.
                              cand alimentezi la pompa vezi ce intra in rezervor?...
                              TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

                              Comment


                              • Poate parea absurd, insa apa poate fi si din alte cai: condens ori intrata pe la buson, in timpul spalarii cu jet...
                                Stiati ca a noastra carticica de intretinere precizeaza sa nu se dea cu jet in acea zona, a busonului? Sunt suficienti 2-3-4 ml la fiecare spalare*2 spalari pe luna...=>
                                Last edited by 77sky; 15 March 2009, 01:06.
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google