De unde alimentati cu benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A alimentat cineva cu ALTO,noul carburant de la Rompetrol?
    ce cifra octanica are,stie careva?

    Comment


    • COR 101 pentru alto (dar este de referinta) probabil are undeva la 96-97 reala . E prea scumpa si Logan-ul oricum nu face diferenta , e ca si cum ai bea apa Bucovina si Dorna (si ai zice ca sunt diferite) )
      Barilul a ajuns acum 3 zile la 62.5x $ si s-a scumpit benzina de 3x in 2 zile cum spuneam . Azi a scazut la 58 si inca scade . Sa vedem ... ce se intampla (am impresia ca NIMIC)
      Last edited by ingerulol; 26 May 2009, 14:26. Reason: Automerged Doublepost
      1.6 MPi Icy White

      Comment


      • Originally posted by Red_Alin View Post
        A alimentat cineva cu ALTO,noul carburant de la Rompetrol?
        ce cifra octanica are,stie careva?
        eu am alimentat cu alto 101 de cateva ori. se simte o diferenta la masina. merge bine, are un plus de agilitate in depasiri sau mers cu masina incarcata.
        eu mi-am luat masina in noiembrie 2008 si am testat mai multe tipuri de benzina (petrom 95, 99+, rompetrol 95, 98, alto, omv 95, carrera 100) cea mai slaba mi s-a parut petrom 95 si omv 95, iar cele mai bune alto 101 si carrera 100. cu alto nu am mai alimentat deoarece sunt multe controverse in ceea ce priveste aditivii folositi, care s-ar parea ca sunt cam interzisi in alte tari si ca ar dauna in timp motorului. nu stiu cat adevar este in chestia asta, dar un proverb spune ca nu iese fum... fara foc. de cam 2 luni folosesc omv carrera 100 si se pare ca am gasit benzina perfecta pt logan. este foarte buna, mai ales ca eu am masina remapata si se recomanda ca dupa remapare sa se foloseasca benzina cu co mai mare. singurul dezavantaj ar fi ca este cea mai scumpa benzina de pe piata acum, duminica facand un plin si am vazut ca era 4.33 ron/litru. asta e, nu putem face nimic, trebuie sa le acceptam preturile si sa-i imbogatim. dar nu ma mai gandesc si la asta, ca la cate lucruri nedrepte sunt in tara asta, ar trebui sa nu mai ies din casa niciodata.
        sigpic

        Comment


        • De o luna am trecut la ALTO 101 ( sunt la 2 lea plin ).... Se simte diferenta mai ales la mersul prin oras .... pleaca mai bine din ture joase ( 2000-2500 ), motorul nu mai da senzatia de subturat, iar la peste 5000 e mai violenta. Si la viteze mari masina trage mai bine... duminica seara am ajuns destul de repede la 170 ... cu efix se cam chinuia masina.

          ps: consumul a ramas cam acelasi ... avand in vedere ca ii dau mai mult acum ....Probabil daca as merge ceva mai incet.. mi'ar scadea putin consumul.

          Comment


          • @tdan_08: simt nevoia sa revin cu ceva ce am mai spus deja, fara sa primesc vreun raspuns clar: chestia cu aditivii interzisi in alte tari e un zvon. Era vorba, din cate am reusit eu sa aflu, despre ferrocene, un aditiv care se folosea odata in loc de tetraetil de plumb pentru motoarele vechi si care facea rau la catalizator. Cert e ca la noi benzina cu ferrocene nu mai exista de mult. Rompetrol zice ca are numai aditivi produsi de Lubrizol - taaare m-as mira sa fie vreunul "interzis prin alte tari". Da' ce ma deranjeaza pe mine e ca zice unu, ca a auzit de la altu, cum ca ar fi ceva... si altu duce vorba mai departe, si e convins ca asa trebuie sa fie, ca "nu iese fum fara foc"... Spune, nene, daca stii care e aditivul ala, sa-l vedem si noi de ce se foloseste daca e interzis in Europa, ca doar si noi facem parte din ea! ...zvonistica ne omoara pe noi...

            Comment


            • Si oricum era vorba despre efix 95 ..... nu si despre alto 101

              Comment


              • Revin cu noi informatii despre consum si benzina. Intr-un post anterior eram impotriva benzinelor OMV. Sambata am fost din nou plecat si am facut plinul (de la rosu) cu Carrera 95 dar in Oradea. Surpriza a fost ca masina a mers mult mai bine fata de aceeasi benzina dar pusa in Timisoara. Ca si consum la drum intins cu AC continuu a fost la fel ca si Top Premium 99+ de la Petrom (5.7 - 6.0%), cu diferenta de pret de rigoare. De aici sper sa plece si alte discutii legate de aceeasi benzina dar din alte orase. Pentru asta, mai am ca exemplu Agip-ul din Targu Jiu, la care calitatea benzinei de 98 este mai buna decat aceeasi benzina dar de la Agip-ul din Timisoara.
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • Oare tine de zona? Eu cred mai degraba ca tine de fiecare benzinarie in parte, cine lucreaza acolo si cat de "fomist" e. Tot pandesc sa apara in sfarsit vreun benzinar care sa ne lamureasca exact cum e cu benzina asta, ce vine in cisterna si de unde, ce se mai baga in tancul benzinariei in afara de ce vine in cisterna, ce se mai scoate etc. Sau vreun sofer de cisterna, poate aflam si noi ce pleaca de la rafinarie si ce ajunge la benzinarie. Da' vad ca toti tac malc, nu sufla nimeni o vorba.

                  Comment


                  • @ParuLuScorilo: Nu stiu care e legatura intre ele, dar mai pot da exemple chiar pompele Petrom din Timisoara und, in doua locatii gasesti (cel putin) doua feluri ale aceleiasi benzine. Din motivul asta alimentez de fiecare data din acelasi loc si de la aceeasi pompa, chiar daca stau la coada.
                    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                    Comment


                    • Diferenta intre benzina 95 vs. 98 se simte in favoarea la cea de 98 , personal folosesc top99+ si sunt f multumit, dealtfel atasez un doc word cu un test care l-am gasit pe un forum (nu mai stiu care ) test in care sunt comparate diferite tipuri de benzina . Eu folosesc top99+ decand am masina si la fiecare schimbare de carburant (co 95) simteam imediat masina mai puturosa.
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • Interesant testul. Ma miram ca motorul suna un pic ragusit... Recunosc ca am alimentat cu OMV din doua motive: 1. eram curios (...dar deja mi-a trecut) si 2. am ratat intrarea la Petromul pe care il stiam din cauza unor sensuri unice noi si a unui drum in reparatii. Cum spuneam anterior, raman pe Top99+.
                        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                        Comment


                        • se pare ca totusi MOL foloseste aditivii cei mai de calitate pana acum. Am masina de 1 an , timp in care am alimentat de la petrom 70%, OMV 15 %, Rompetrol 10 %, Lukoil 5% .
                          Pot spune ca acum , cu benzina 95 de la MOL motorul toarce mult mai bine, suna mult mai silentios si trage de rupe in ture putine (2000-2500). Nu spun ca cea de 99+ e rea...dar parca cea de 95 de la MOL e mai buna decat ea.

                          De la OMV nu mai pun cat timp voi trai. Cred ca e cea mai proasta ...ma refer la cea de 95.

                          Comment


                          • In schimb nici un cuvant despre Agip si Lukoil...din pacate
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • @darksid3: fii un pic mai clar, pentru ca te pot ajuta cu informatii. De exemplu: in Timisoara avem un singur Agip (nu l-am putut compara decat cu Agip-ul din Targu Jiu). Lukoil merge cu suisuri si coborasuri (cand au benzina OK - mai ales iarna si mai ales cea de 95, ca aia de 98 e aproape la fel calitativ, dar mai scumpa) cand e ca naiba (restul anului), mai ales ca statiile sunt destul de vechi si relativ prost intretinute. Statiile de la care alimentez incerc sa fie cat mai noi sau - daca stau la coada - sa fie alimentate chiar atunci, ca sa nu reuseasca sa faca pompistii diverse marsaveli.
                              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                              Comment


                              • Am facut referire la acel atasament pus pe forum de colegul de mai "sus". (oricum facut foarte subiectiv, ca punct de vedere personal)
                                Asa impresii personale am despre fiecare firma in parte
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google