Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AM resetat cb ul. acum cateva zile. Consumul tot in jur de 9% este. Poate pt ca accelerez mai rapid...dar ce sa fac ...ca doar n-o sa merg ca o caruta...asta e. Atata consuma in oras.

    Comment


    • Dar ce viteza medie ai ? Ca nu ai specificat in ce conditii ai mers in urban.

      Comment


      • Originally posted by Deliric88 View Post
        Dar ce viteza medie ai ? Ca nu ai specificat in ce conditii ai mers in urban.
        nu m-am uitat la vit medie..dar cam in jur de 40 ar fi. Cand faci consumul urban, conteaza foarte mult in ce oras. La mine de ex. in tm e aglomeratie mare. Intr-un oras mic si neaglomerat poate se scoate si 7% ...asa cum scrie in carte.

        Comment


        • In Timisoara o sa scoti viteza medie 40km/h doar daca circuli noaptea.

          Atasez si eu cateva poze cu consumul pe ultimii 200 de km, adica in perioada cat o fost zapada.
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • Fericit esti cu viteza medie de 26.4 km/h. Eu n-am mai pupat asa ceva din vara.
            Actual in Bucuresti viteza medie este 14 km/h. E ceva diferenta, nu?

            Comment


            • Salut.. Am si eu vre`o 5000 de km cu masina si pot sa zic ca nu prea e nici o diferenta la consum fata de atunci cand am luato si avea 5 km in bord.. sa spun un consum mix ce mi`a iesit mie.. si nu mers lin ca ma plictiseste si ma enerveaza motoru cand vad ca nu prea are vlaga :| 7.4/7.6 mersi si prin oras si in afara.. cateodata mers si cu 120 prin afara.. DAR eu cred ca , conteaza foarte mult cand ii faci resetarea la CB dak i`o faci in oras.. te sperie consumu, eu incerc sa`l resetez cand sunt in afara orasului si parcurg ceva km pana a intra in oras..

              Comment


              • De ce sa te sperie... daca-l resetezi in oras vezi consumul urban, care la inceput oscileaza rau si poate fii chiar urias, dar in timp ce parcurgi mai multi km se stabilizeaza in jurul unei valori. Daca faci cum zici tu, obti consumul mixt din cauza asta e o valoare mai mica... daca te ajuta pe plan psihologic e bine, dar ala nu-i consum urban .

                Comment


                • Drum Arad - Lugoj cu o incursiune prin Timisoara: La plecare aveam pe Cb un consum de 7,5%, nu l-am resetat la plecare si cand am ajuns in Lugoj a scazut la 6,5% in conditiile in care pe autostrada am mers cu viteza cuprinsa intre 100 si 120, si i-am dat pe o bucata de cativa km 165km/h pe ceas. Prin tm un trafic nu foarte aglomerat si inspre Lugoj mers 100 in afara si 60 in localitati.
                  La intoarcere am resetat CB: distanta 102,5 km, consum 5.3%, viteza medie ~73km/h (nu o mai retin exact). 3 persoane in masina tot drumul si masina incaltata cu gume de iarna.

                  Comment


                  • Am citit cu o pagina in urma precum 1.6 16v consun de 4.3% cred ca glumiti. 4.3% poate daca se merge numai cu 50 km/h, totusi sa nu exageram. Un Logan diesel nu are consumul ala dapai un 16v ce naiba.

                    1.2 16v consumul destul de mare din ce am citit pe aici. Se potrivea motorasul asta pe o masinuta mai mica nu pe balena dar na tembelii de la Dacia ne-au obisnuit cu astfel de surprize.
                    Last edited by Christnacht; 2 March 2012, 19:13.
                    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                    Comment


                    • De ce ma contrazici fara sa stii ? Ma obligi sa fac offtopic.

                      Cand am scos 4.3% consum am avut viteza medie aproape 70 km/h sau cam asa ceva, adica mai mult decat decent. Spune-mi cum am avut Vmed 70 daca nu am depasit 50 la ora ?

                      PS - vorbesc de consum pe drum normal nu coborare sau alte conditii particulare.

                      PS2 - gasesti poze care confirma afirmatiile mele pe topicul de consum 1.6 16V. End of story.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • Este un consum tipic/normal la 1.6 16V, cam acolo consuma la drum lung, maaaxim 4,5%, asta daca o calci pe coada.

                        Restu care iau 6-6,5% la o medie de 70/h sunt stricate.

                        Comment


                        • 4.5% cu 5 persoane si AC la drum lung ).
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • permiteti-mi sa ma c _ _ pe mine de ras....))))))))))))))))))))))))) 4.3->4.5% 1.6 16v, drum drept....

                            Comment


                            • nu inteleg de ce posteaza aici unii cu motorizari gen 1,6 sau 1,4....n-au sectiuni dedicate?

                              Comment


                              • Recunoaste ca ti-e ciuda ca Shakar consuma cu 1.6 16v mai putin decat tine cu 1.2 !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google