Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ampt eu am specificat ca 90km din cei 672km am mersi numai in Bucuresti unde stii cum e traficul, mai ales in zona Militari plus aerul conditionat deschis de care am mentionat. Daca ai fi mers in aceleasi conditii de drum ca mine si nu doar 261km (mers linistit si nici nu ai specificat la ce ture schimbi) avei un consum de 5% cu siguranta chiar daca e diesel...

    Comment


    • Întrucât nu vreau să poluez topicul acesta, te invit, dacă ai rabdare, să citeşti Jurnalul meu de bord.



      Aici vei găsi toate datele despre consumul la Diesel în diferite condiţii de trafic, cu sau fără aer condiţionat, vară sau iarnă, pondere urban versus extraurban şi consum conform calculator bord în 10.000 de kilometri, interval în care C.B-ul nu a fost resetat absolut deloc, date despre consum verificat prin metoda plin-plin, totul exemplificat cu multe, multe poze !

      Ce mă amuză este faptul că în general, noi ştim mai bine cât consumă maşina vecinului, chiar dacă nu am mers niciodată cu ea !

      Comment


      • cam ce diferenta ar fi la consum intre anvelopele de vara si cele de iarna ? intrebare intrebatoare.

        Comment


        • 0.5% maxim

          Comment


          • multumesc pt. raspuns Dragunov. deoarece nu am descaltat inca anvelopele de iarna si nici nu am de gand cel putin o luna de acum incolo.

            Comment


            • cam ar fi cazu e destul de cald afara.

              Comment


              • da azi foarte cald maxima 10 grade
                de marti se incalzeste dar dimineata este inca frig, si daca in wekend am drum la munte prefer sa fiu mai in siguranta . acolo sigur temperaturile sunt mai scazute decat in buc. pentru o economie de maxim un litru la% nu merita

                Comment


                • In Bucuresti au fost si peste 23 de grade saptamana trecuta. In fine....le poti tine pana prin iulie ca mai sunt dimineti reci si atunci.

                  Comment


                  • nu confundati temperatura aerului cu cea a asfaltului !

                    Comment


                    • sigur a asfaltului este mai mica . sau poate nu

                      Comment


                      • sigur este mult mai mare a asfatului decat cea a aerului.
                        Last edited by nightboy; 1 April 2012, 19:52.

                        Comment


                        • astazi daca a plouat SIGUR A FOST MAI MARE . mai sa fiarba asfaltul
                          si maine dimineata la zero grade va fi incins asfaltul

                          Comment


                          • Originally posted by b 98 tul View Post
                            cam ce diferenta ar fi la consum intre anvelopele de vara si cele de iarna ? intrebare intrebatoare.
                            eu cu cauciucuri de iarna 195/65 r 15 aveam 8% acuma dupa ce leam schimbat cu cele de vara 185/65 r 15 am 7% . mentionez ca consumu este numai in oras

                            Comment


                            • totusi normal 195 sigur fiind mai late consumul este mai mare

                              Comment


                              • Originally posted by catalin901 View Post
                                eu cu cauciucuri de iarna 195/65 r 15 aveam 8% acuma dupa ce leam schimbat cu cele de vara 185/65 r 15 am 7% . mentionez ca consumu este numai in oras

                                temperatura de afara nu o pui la socoteala?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google