Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by CSH View Post
    Bine ai venit printre noi.
    O sa iti placa masinuta daca nu te crezi pilot, si sa nu doresti sa iti stergi contul cand iti vor sari in cap cei cu 1.4MPI ca a lor prinde 200 si ca sunt imposibile consumurile scoase de 1.2. Si eu mi-am dorit sa scap de acest forum, insa sunt o multime de colegi care merita tot respectu !
    Zise cel care scoate consumuri de 3.x % fluierand... care vrea tedei ca 1.2 nu trage cum trebuie si multe alte "perle" spuse pe aici pe forum. Tu mai intai scapa de povestile pescaresti ca de asta ai probleme cu forumul... ori fa o adresa la Dacia sa-ti comunice ce motor ai defapt. Da... te-ai prins, suntem invidiosi din nou pe tine !

    ZFMFLORIN: daca sti ce masina ai luat atunci e bine. Multi dupa ce trec de pe diesel pe benzina au 2 mari probleme: consumul mai mare si lipsa de cuplu. Daca te impaci cu ele atunci e bine.

    Comment


    • Da radem noi da am mai auzit pe aici pe forum dci cu consum de 3,5% da de unde)

      Comment


      • Originally posted by piroman22 View Post
        Colegu care ziceai ca ai avut diesel felicitari pt noua achizitie!!! Cum de nu ai optat tot pt diesel? dCi-ul de 75 consuma foarte putin si am inteles ca nu mai sunt problemele cu injectoare ca la cele mai vechi, ramane de vazut filtrul de particule cat de fiabil va fi si cat va influenta consumul....
        In primul rand ca pretul de achizitie este mai mare cu 1600E.
        A urmat faptul ca in timp de 6.5 ani am facut cam 11-12000km/an; m-i sa parut cam stufoasa partea asta de 1.5 E5( cu DPF, cu ulei special, cu alte modificari care de fapt stau la baza motorizarii pe care eu am avut-o).
        Si am mai socotit ca diferenta de 1-1.5 l/%, fata de ce masina am avut este suportabila (cu 1.5 aveam cam 5% media, iar 1.2 ar fi cam 6%).
        Ma declar multumit de alegerea facuta, iar cel mai bine voi vedea in timp.
        ex:
        Logan Laureat 1,2 16V mpi E5N-2012-->2022(112.100km)
        Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->2012(76.100km)

        Comment


        • Originally posted by Nepotu123 View Post
          Zise cel care scoate consumuri de 3.x % fluierand... care vrea tedei ca 1.2 nu trage cum trebuie si multe alte "perle" spuse pe aici pe forum. Tu mai intai scapa de povestile pescaresti ca de asta ai probleme cu forumul... ori fa o adresa la Dacia sa-ti comunice ce motor ai defapt. Da... te-ai prins, suntem invidiosi din nou pe tine !

          ZFMFLORIN: daca sti ce masina ai luat atunci e bine. Multi dupa ce trec de pe diesel pe benzina au 2 mari probleme: consumul mai mare si lipsa de cuplu. Daca te impaci cu ele atunci e bine.
          Ce legatura are ca eu am vrut o masina mai puternica si ca am vrut sa imi iau TDI, comparativ cu super cuplul si super consumul de la 1.4 ? )
          Si cum am mai zis, 3,8% ...

          Comment


          • Cine frate scoate 3,8% cu un tdi, ai ba lasatima cu ce masina,doar dieselurile astea mai noi cu motoare pana in 1.5 mai pot scoate un consum de asta mers mosnegeste.Sunt cateva care au consumul dat de fabrica sub 4%.da in nici un caz tdi-uri.

            Comment


            • Eu ma refeream la 1.2 la viteza de max 80km/h cu a 5-a cu accelerari fine si drum liber.

              Comment


              • In Romania n-ai unde, dar iti recomand sa mergi pe Route 66. Poate scoti un 2.9%.
                Dupa cum ne explici, noi n-am mai vazut masini decat la televizor, asa ca luam de bun tot ce zici.
                Last edited by Seba; 7 September 2012, 23:34.

                Comment


                • Nici chiar asa cu 80 si mers linistit,consumul oricum e mic la viteza asta si motorul asta da in nici un caz sub 4 nu cred,poate vreun 4,5%mai cred.

                  Comment


                  • Pe vremea asta, crapul si carasul trag la boaba si rame. Fir intins!

                    Comment


                    • Daca asa arata cb-ul ce sa fac ? Dar o singura data am reusit acest lucru. In rest la drum lung consuma 5%.

                      Comment


                      • Stiu ca si cb ala are o marja de eroare pe benzina bine e vorba de 200ml la 100km,dar pe gpl nu stiu,cb mai contorizeaza corect nus stiu intreb si eu?

                        Comment


                        • mers de la Tulcea la Dunavatul de Jos ,logan 1.2 16v euro5,11.300km la bord, 5 persoane + bagaje full + aer conditionat si am scos un consum pe 45km de 8,1% cu reset la plecarea din Tulcea. la intoarcere fara ac si doar 1 singura persoana in masina adica eu am scos 6,4%. stil de condus...in rand cu lumea 110-120 unde am putut in exterior si 60 in localitati . ture...am schimbat in 3-4 depasiri si la 5500
                          duster 1.5 dci 110cp 4wd in aceleasi conditii ...adica 5 persoane +bagaje dar si si barca +motor a scos 9% la dus si la intoarcere gol a scos 6 dar cu aer conditionat .
                          la un concediu de 2000km 1.5dci scoate inca 1 full avantaj...calculati voi

                          Comment


                          • Din ce ai scris tu, nu-ti inteleg logica castigului unui full la 2000 km al "dci-ului". Care dci? Logan dci, Duster dci?
                            Din datele Dacia Dusterul dci110 consuma 5,3% mediu si 1.2_16v consuma 5,9% mediu. Deci aia 0,6% X 20 =12 litri avantaj pentru Duster la 2000 km. Big fuckin' deal, in conditiile in care intr-un concediu de 2000 km soferul poate face diferenta cu 0,6% la consum la un mers mai relaxat, ajungand cu 30 minute mai tarziu la destinatie.

                            Comment


                            • Ce zici tu e consumul dat de producator in conditii optime. Eu vorbesc de plecat in concediu in configuratie 5 persoane si bagajele aferente . In acest caz la un mers fluent un logan 1.2 consuma pe fiecare suta de km mai mult cu cel putin 2L decat un 1.5dci 110cp pe duster in aceleasi conditii. am facut tulcea-brasov-transfagarasan-sibiu-sighisoara apoi plecat in moldova la vizitat manastiri cu logan 1.2 si am consumat benzina de 1400lei in masura in care un duster a consumat motorina de doar 1000lei pe acelasi traseu, cu aceeasi incarcatura . urmeaza sa predau loganul 1.2 de la servici si sa conduc un 1.5 90cp euro5 tocmai din cauza consumului. in firma mea au fost cumparate 5 loganuri 1.2 16v euro5 acum 4 luni , cea mai mare paguba pentru o firma e masina asta la consumurile pe care le scoate, adica FOARTE MARI . total nerentabil bani/km in masura in care in distributie noi facem ~120km/zi in oras si 200km/zi exterior. fata de vechiurile dci de 70cp acum platim dublu factura la petrom ...

                              Comment


                              • cam mare consumul de 8%
                                foarte mare. din ce spun posesorii de 1.2 rezulta altceva . sau e diferenta intre cum se conduce . eu de abia am activat cb ul si chiar sunt curios de adevaratul consum in conditii normale

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google