Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • filtru de particule nu ai decat la diesel, deoarece motorina face cenusa.

    Comment


    • Originally posted by PCH View Post
      eu sunt interesat de consumul acestui motor,fiind posesor de 1.4 vreau sa stiu de ce au scos si acest motor oarecum,inca o data,OARECUM apropiat ca performante.....de aceea astept cu mare interes impresii si consumul REAL nu fantezie
      Domnule PCH, varianta cu 1.2 este abureala sa ia banii la ....... de fapt te ajuta un pic la taxe dar la consum sa nu te astepti ca va fi mai mic, poate daca este montat pe un TICO aici fac referire la greutate ca si acesta este un punct strategic care da consumul, cert este ca sigur vei avea surpriza ca-ti afiseaza un consum mai mare ca la 1.4, REAL de data aceasta.

      Originally posted by Octavian___31 View Post
      Pai daca vreti viteze de 140-160/h nu luati 1.2.
      Asta e bun pentru oras si viteze decente 100-120, unde bate tot ce inseamna benzinar la Logan.
      E chiar aiurea sa dai 150/h in 1.2 si 1.6 si sa faci comparatie. Fiecare cu treaba lui.
      Cum explici tu faptul ca bate tot ce este benzinar, ca eu sincer cred ca tu citesti prea mult prin cartile astora si mai grav si crezi ce spun, eu fac pariu ca nu este cum zici tu, testat binenteles!
      Last edited by Golanu 1; 30 August 2010, 00:57. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Buna.Sunt noua pe aici,si sunt fericita posesoare a unui logan laureate de 1.2
        Am facut 300 km cu ea si coputerul de bord mi-a aratat un consum mediu de 5.9 l

        Comment


        • deci e un consum facut extra si interurban ?
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Originally posted by Golanu 1 View Post
            Domnule PCH, varianta cu 1.2 este abureala sa ia banii la ....... de fapt te ajuta un pic la taxe dar la consum sa nu te astepti ca va fi mai mic, poate daca este montat pe un TICO aici fac referire la greutate ca si acesta este un punct strategic care da consumul, cert este ca sigur vei avea surpriza ca-ti afiseaza un consum mai mare ca la 1.4, REAL de data aceasta.



            Cum explici tu faptul ca bate tot ce este benzinar, ca eu sincer cred ca tu citesti prea mult prin cartile astora si mai grav si crezi ce spun, eu fac pariu ca nu este cum zici tu, testat binenteles!
            Poti si argumenta ceea ce ai scris mai sus? Sau sunt doar pareri de posesor de 1.4? Din cate vad eu, in loc sa se discute despre consumul motorului de 1.2, se tot aduce in discuti acest 1.4 care pare ca a devenit un "laitmotiv".

            Chiar daca consumul ar fi la fel cu "preadejacomunul" eMPeI care are aceeasi putere, dar la o turatie oleak mai joasa, mai apare acea diferenta de ~ 20 de milioane care e reprezentata de taxa de prima inmatriculare la 1.4. Ei bine, de banii aceia o sa bag vreo cateva plinuri, mai precis vreo 9-10, cu care ma pot misca un an de zile.
            sigpic

            Comment


            • Se baga in seama toti neavenitii aiurea in tramvai.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • consumul e mixt...drum de tara..orase in rest extraurban

                Comment


                • Ms de raspuns.Eu consider ca e un consum bun.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • Am achizitionat masina in data de 27 august si are euro 4,deci o sa platesc taxa de inmatriculare.Am luat masina ce a fost pe stoc,pt euro 5 mai trebuia asteptat pana prin sept octombrie...

                    pt micutzu..intrebare.Vrei sa-ti achizitionezi logan de 1.2
                    Last edited by CRM 20; 30 August 2010, 21:47. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Am am. consumul nu prea il stiu eu avand doar ambiance.in oras nu-i fac consumul, doar cand iesim cu ea prin extraurban mai facem.A iesit un 4,8 sau 5 la un drum din acesta mers cuminte ca pentru rodaj fiind pe E85 si E 581
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • @golanu1: mai mult decat 1.4 nu consuma, la un mers preponderent in oras. real, pun pariu ca oricand, la acelasi regim de mers, in oras va consuma o idee mai putin decat 1.4mpi. impozit si rca o idee mai mici, prima inmatriculare egal cu zero. iar tavi sunt convins ca se referea tot la consum, nu la performante, cand a afirmat ca "bate tot". chiar nu inteleg de ce nu faceti un test, cei cu 1.4mpi care tot contestati 1.2...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by CRM 20 View Post
                          Buna.Sunt noua pe aici,si sunt fericita posesoare a unui logan laureate de 1.2
                          Am facut 300 km cu ea si coputerul de bord mi-a aratat un consum mediu de 5.9 l
                          Zi-ne, te rog, si noua ce viteza medie iti arata computerul de bord la consumul asta de 5.9.

                          Multumesc
                          sigpic

                          Comment


                          • un drum e mare....

                            Buna la toata lumea!
                            Sunt nou pe acest forum, si vreau sa va prezint datele culese de mine referitoare la consum.
                            Am achizitionat un Logan 1.2 16V anul acesta in Vinerea Mare. De atunci si pana acum am facut 7500 km cu el. Tin sa mentionez ca umblu destul de mult cu el in oras in Timisoara si odata la 2/3 saptamani fac un drum dus intors Timisoara-Orastie fie via Lugoj(~200km), fie via Lipova(~245km). In oras am avut consumul mediu 7.8l/100km cu clima si circulatie la orele de varf(dimineata la ora 8, si dupa-masa la ora 17:30), iar fara clima la 5,9-6,2l/100km cu medii de viteza de 25-35km/h.

                            Ultimul drum facut a fost Timisoara-Eforie Nord pe ruta Timisoara-Lugoj-Faget-Ilia-Deva-Simeria-Orastie-Geoagiu-Sebes-Miercurea Sibiului-Sibiu-Selimbar-Ramnicu Valcea-Pitesti-A1-Bucuresti cu iesire prin Popesti Leordeni pe centura de ocolire a Bucurestiului-A2-Fetesti-Cernavoda-Megidia-Poarta Alba-Basarabi-Valu lui Traian-Constanta-Agigea-Eforie Nord, cu un total la dus de 815km. Am plecat din Timisoara cu plinul facut de la Rompetrol -benzina fara plumb CO95- vineri 13.08.2010 la ora 18 si am ajuns la Geoagiu la ora 22:45-201km-69km/h media-consum 5.3 toate pe CB. Am poposit aici pana marti seara la ora 21 cand am plecat catre Eforie. Pe drum am avut de toate... tiruri, drum in lucru,.... dar traficul a fost aglomerat numai pana in jurul orei 2. Din Geoagiu de la 201km pana la intrarea pe A1 in Pitesti am avut pe bord 452km- consum 5,4- media de 62km/h. La intrarea pe autostrada am resetat din mers consumul, iar la iesirea de pe A2(dupa podul Anghel Saligny) pe bord am avut 738km total-286km de la ultima resetare- consum de 5.4-vit. medie 118km/h. Am mai facut 79km de la iesirea de pe A2 pana in Eforie Nord. Pe bord am avut urmatoarele: total 815.6km, 365 km de la ultima resetare- consum 5,3-media de viteza 72.25km/h. In Eforie Nord am ajuns pe la 6:10 dimineata.

                            Timp de 5 zile m-am mai plimbat prin statiuni. La intoarcere, am plecat din Eforie Nord pe la 7:30 dimineata, ne-am plimbat prin Constanta ve-o 2-3 ore, apoi am luat-o catre Bucuresti. La un total de 942 km, inainte de a intra pe autostrada A2, pe langa Stefan cel Mare, la o liniuta plina pe bord am facut plinul de la un Petrom ca nu am gasit Rompetrol cu acelasi tip de benzol, am resetat tripu si consumul. La iesirea de pe A2 avem consum de 7,8 l/100km, media de viteza 121,5km/h cu clima non-stop. Am intrat in Bucuresti pe la 12 si m-am plimbat vre-o 3 ore. La iesirea de pe autostrada A1 la Pitesti aveam pe bord 8,2 consum cu o medie de viteza de 84km/h. Cu 4 linii pline la benzol pe bord am luat-o pe Curtea de Arges, Vidraru, Balea Lac, Cartisoara, Avrig, Sibiu. Pe Transfagarasan la urcari am mers intr-a 2-a /3-a/4-a in functie de conditii, iar la coborari scoasa din viteza, unde am facut multe popasuri. La intrare in Sibiu mai aveam 2 liniute pe bord, consum de 7,1% , am oprit la un OMV si am alimentat de 100 ron cu acelasi tip de benzol, dupa care am dat reset la CB. Din Sibiu pana in Orastie am avut consum de 5,3%, cu o medie de viteza de 71km/h, desi motorul mai facea autoaprindere cand si cand(inspecial atunci cand apasam ambreiajul).
                            Dupa cum se poate vedea, la intoarcere nu am mai masurat km , si am luat-o pe acest traseu dupa o harta turistica, asa ca faceti voi calculele daca doriti.

                            Cu benzina de la Petrom motorul se supratura si facea autoaprindere..... plus consumul mult mai mare.
                            SFATUL MEU: 1)FERITI-VA DE PETROM;
                            2)montati aparatori de noroi-dupa un drum de aprox. 1500km la vopse alba o sa va alegeti cu multe pete de bitum sau vaselina.

                            P.S.-uri:-in masina pe tot drumul am fost 4 pers cu o medie de masa de 65kg, iar portbagajul plin ras de bagaje;
                            -atat la dus cat si la intors am folosit clima fie pe rece fie pe amortit cu geamurile inchise, sau fara clima la 50-60km/h cu geamurile deschise;
                            -comparativ cu un Ford Fiesta 1,4 TDCI din 2003, masina s-a comportat bine legat de tinuta de drum;
                            - toate datele de mai sus sunt pur informative si reliefiaza subiectiv impresiile mele legate de subiectul acestui tread, iar comentarile nu vor primi raspuns.

                            O zi buna la toata lumea si multi km fara incidente!
                            Last edited by otto87; 31 August 2010, 13:11.

                            Comment


                            • o singura intrebare:
                              de ce scoasa din viteza??
                              in viteza ai consum O.

                              daca intelegi nu astept raspuns.

                              Comment


                              • consumul de 5.9 km /h e la o viteza medie de 35.7 asa arata comp de bord

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google