Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • un mic off-topic sa lamurim ceva:
    Originally posted by Cezar View Post
    @no.23: nu e fiabil, pt ca are multe valve
    Nici macar nu mi-a trecut prin cap cum ca ar avea vreo legatura nr. de valve cu fiabilitatea - era o nota ironica adresata lui DeLuXe care a afirmat ca motoarele SOHC sunt mai fiabile decat cele DOHC ............. presupun ca el vazand ca 1.2 are 16v a considerat ca este DOHC si a facut aceasta remarca pt. a sugera inca o data suprematia 1.4 8v (SOHC) in defavoarea 1.2 16v (SOHC real, insa presupus DOHC de catre DeLuXe) - din cate stiu eu si 1.2 este cel putin la fel de fiabil ca si 1.4

    on-topic - consumul masinii pana acum este de 6.35 mixt - aprox 60-65% oras

    Comment


    • cat a fost mai frigut, imediat s-a vazut la consum, din cauza drumurilor scurte cu motorul rece si scoteam in oras 6.9 - 7.3.
      Acu ca s-a mai incalzit am facut in ultimile 2 zile 6.4 pe ~ 30 km ... totul in oras ...

      Comment


      • in primii 300 km am scos consum de 7.5% cu 90%extraurban
        sper sa mai scada

        Comment


        • Oho, inseamna ca ai talpa grea Dorule :P

          Comment


          • Da, cam mult.

            Eu am facut ieri plinul (eram pe rosu). Inainte a reseta CB aveam 7.2 l/100km cu viteza medie de 28 km/ora. ( adica doar urban, cu un singur drum de Arad - Timisoara).

            Daca ar fi sa calculez empiric, am bagat ieri 42 de litri si am mers 635 de km.
            Adica 6.6 l/100km.

            Eu zic ca la pompa apar erori.
            sigpic

            Comment


            • Ce oras aveti voi,asa de liber de obtineti rezultatele astea.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Am mai spus ca Bucurestiul nu il poti incadra la consum urban, ci la consum stationar:P. Deja de la o medie de viteza mai mica de 15km/h e rentabil mersul pe jos sau cu metroul.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Obsolete View Post
                  Da, cam mult.

                  Eu am facut ieri plinul (eram pe rosu). Inainte a reseta CB aveam 7.2 l/100km cu viteza medie de 28 km/ora. ( adica doar urban, cu un singur drum de Arad - Timisoara).

                  Daca ar fi sa calculez empiric, am bagat ieri 42 de litri si am mers 635 de km.
                  Adica 6.6 l/100km.

                  Eu zic ca la pompa apar erori.
                  7.2 urban, nu?

                  Comment


                  • Da, urban. Adica dupa 635 de km de mers cu un plin prin oras, cu o singura iesire pana la Timisoara.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by dragunov View Post
                      Oho, inseamna ca ai talpa grea Dorule :P
                      nu cred ca am talpa grea dar poate fi consum mare din cauza ca nu-i gata rodajul

                      Comment


                      • Cu ce viteza ai mers, preponderent ?

                        Eu am scos in primii 500-600 de km 6.3%, incluzand un drum dus intors Buc-Cta 100-110. Acum am 1200 Km si 7.4% ( restul de Km sunt facuti in Bucuresti dar la ore cu trafic moderat ).

                        Comment


                        • consum dupa 10.300 km: benzina de 2804 ron:
                          - ~140 litri de petrom 98
                          - ~130 litri efix 95
                          - ~ 330 litri petrom 95

                          din toti km am facut:
                          ~ 5000 in oras
                          ~ 5300 extraurban

                          Comment


                          • Dupa ce scrii tu acolo, iese un consum mediu de 5.8l/100. Eu zic ca e chiar ok .
                            sigpic

                            Comment


                            • Traseu Iasi-Bacau, consum la dus 6% cu viteze afara 120km/h si in localitate 60-70km/h. La intors consum 5% stat in spatele unui tir si apoi dupa un autocar mers 100km/h, rareori 110km/h.
                              Facut media dus-intors consum 5,5% la o viteza medie de 64km/h si 270km parcursi cu 2 pasageri in masina.
                              Concluzie: cum sare viteza de 100km/h creste si consumul destul de mult. Daca dai sonorul la radio nivel 24 nu se mai aude aproape motorul, la nivel sub 20 radio aproape ca nu-l poti asculta.
                              Last edited by amigos; 21 November 2010, 10:45.

                              Comment


                              • Originally posted by amigos View Post
                                Concluzie: cum sare viteza de 100km/h creste si consumul destul de mult. Daca dai sonorul la radio nivel 24 nu se mai aude aproape motorul, la nivel sub 20 radio aproape ca nu-l poti asculta.
                                Setezi bass+7, si volum 30-35 ), si nu se mai aude nimic. Si la tine la gropi se intrerupe muzica, pana ce merge iarasi pe drum bun ? Al meu CD e BLAUPUNKT.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google