Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi, prima oara dupa 3 luni de zile, merita sa postez pe forum. Rhadoo_ds, eu cred ca acesta este consumul pe care l-ai avut deoarece si eu anul trecut prin iunie la un drum Craiova-Pitesti dus-intors (2 pers in masina si ceva bagaje) am scos 4.2 % ..... poate as fi scos si cu alte ocazii, insa in afara circul de obicei cu 4 pers , nu 2 .......... caz in care consuma intre 4.5 - 4.9. La vremea aceea toti au zis ca mint si dau consumuri SF. Cu ocazia asta, dat fiind ca ai postat si pozele, sper ca cei cu alte motorizari sa nu mai arunce cu namol in posesorii de 1.2 cand spun adevarul. Numai bine si consumuri cat mai mici.

    p.s. ai motor E4, nu? la fel si eu, insa am impresia ca E5 consuma o ideea mai mult.

    Comment


    • si filmarile, dupa cum am promis ...

      Consum urban Iasi. Filmat dupa iesirea din peco (sf. Andrei) - Petrom 95
      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


      Consum extraurban 1 (filmat in parcarea Kaufland Vaslui)
      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


      Consum extraurban 2 (filmat pe E85 - dezastru pe alocuri - in apropiere de Barlad)
      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


      Consum extraurban 3 (final de drum)
      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


      Vizionare placuta.

      Comment


      • In ce treapta rulai la 80 km/h?Dupa turatii ar fi tr a 4-a.
        Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

        Comment


        • La 2.500 rpm si 80 km/h este in tr. 5

          Comment


          • in (2 din 3) eram in treapta a 5-a.

            Comment


            • @ Rhadoo ; Super tare ! Felicitari !Mai are sens sa cumparam 1.5 DCI ? Nu cred........
              @ no.23 ; nu am aruncat cu namol spre nimeni dar,deobicei e bine sa venim si cu dovezi la cele zise sa fim credibili .....

              P.S. la motorizarea mea de 1.6 8v nu am reusit consum mai mic de 5,6l /100 km.

              Comment


              • Felictari pentru consum si multumim pentru filmulet.
                Se simtea nevoia unei dovezi video nu doar vorbe.

                P.S E85 are niste gropi ca dupa un razboi.
                Last edited by Doru_Neo; 27 March 2011, 19:23.

                Comment


                • Nu chiar,incercati pe E581.E durere in Barlad(de fapt cand nu a fost) apoi drumul spre Crasna.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • In Barlad tot timpul au fost gropi mai ales la iesirea spre tecuci - bucuresti.
                    Spre Crasna si Husi incep in curand lucrarile de "latire" a drumului si asfaltare.

                    Comment


                    • Originally posted by rhadoo_ds View Post
                      ..... opera mini 6 se pare ca are probleme cu atasqrea pozelor ....

                      mai incerc acum sa atasez, daca nu reusesc, o sa trebuiasca sa asteptati pana diseara.

                      de fiecare data cand plec din iasi, fac o oprire dupa ce urc tot buciumul la o ruda si de acolo fac consumul.

                      buciumul l-am urcat tot cu a4a, dar nu resetasem cb-ul si imi arata 7% consumul din oras pe ultimii 200km.

                      astazi o sa pun toate dovezile, pt toti necredinciosii
                      Salut! Si eu voi fi foarte curand posesorul unui Logan 1.2 16V. Ai putea sa-mi spui cam la ce turatie schimbi vitezele pentru a obtine un asemenea consum aproape incredibil? Multumesc.

                      Comment


                      • Azi dimineata cu 1.4MPI(la 05:30):
                        la 2500 turati treapta a-IV a viteza ~70 km/h consum 4.3%
                        la 3000 turati treapta a-IV a viteza ~82 km/h consum 4.8%
                        la 2500 turati treapta a-V a viteza ~92 km/h consum 4.5%
                        Valorile sunt luate de pe CB, singur in masina intre Cristian si Brasov.
                        Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

                        Comment


                        • Poze ceva?

                          Sau mergem pe incredere?
                          sigpic

                          Comment


                          • QUOTE=LOVENDAL;911845]Salut! Si eu voi fi foarte curand posesorul unui Logan 1.2 16V. Ai putea sa-mi spui cam la ce turatie schimbi vitezele pentru a obtine un asemenea consum aproape incredibil? Multumesc.[/QUOTE]

                            nu e o regula fixa in ceea ce priveste schimbatul ... in principiu schimbi in functie de drum ... de exemplu, cand revin in iasi, cobor buciumul tot in a 2-a sau a 3-a pt a avea consum 0(sau cat mai aproape de 0) si dupa coborare dau direct 4 din 2 fara nici o problema....

                            ca si regula generala pt extraurban, trebuie mers cat mai mult in a 4-a si in a 5-a, accelerat ca si cum ai avea un ou sub pedala de acceleratie, eviti cat de mult sa apesi frana si folosesti frana de motor cat mai mult, si trebuie sa te folosesti la maxim de fiecare vale, depasirile foarte in lung si viteza cat mai constanta...

                            nu zic sa mergi subturat plus ca termenul asta e f general. poti fi subturat in a 3-a la 3000 ture si poti sa nu fii subturat in a 5-a la 1800 ture.

                            Originally posted by LOVENDAL View Post
                            Salut! Si eu voi fi foarte curand posesorul unui Logan 1.2 16V. Ai putea sa-mi spui cam la ce turatie schimbi vitezele pentru a obtine un asemenea consum aproape incredibil? Multumesc.
                            nu e o regula fixa in ceea ce priveste schimbatul ... in principiu schimbi in functie de drum ... de exemplu, cand revin in iasi, cobor buciumul tot in a 2-a sau a 3-a pt a avea consum 0(sau cat mai aproape de 0) si dupa coborare dau direct 4 din 2 fara nici o problema....

                            ca si regula generala pt extraurban, trebuie mers cat mai mult in a 4-a si in a 5-a, accelerat ca si cum ai avea un ou sub pedala de acceleratie, eviti cat de mult sa apesi frana si folosesti frana de motor cat mai mult, si trebuie sa te folosesti la maxim de fiecare vale, depasirile foarte in lung si viteza cat mai constanta...

                            nu zic sa mergi subturat plus ca termenul asta e f general. poti fi subturat in a 3-a la 3000 ture si poti sa nu fii subturat in a 5-a la 1800 ture.
                            Last edited by rhadoo_ds; 28 March 2011, 08:47. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Merge-ti pe incredere!!Am incercat sa fac poze, dar camera de la telefon e praf.
                              Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

                              Comment


                              • cand ajung iar in iasi mai pun un filmulet, la polul opus ...
                                intre crasna si barlad a trebuit sa o calc bine pe coada(de cand e masina nu a vazut jar de asta) si pe ~25 km cu o viteza medie de ~95km/h, rulat in 3, 4 si 5 am scos un consum de 6,7%. 4 adulti si ceva bagaj.

                                tot drumul numai accelerari sustinute in 3 si 4, singurul moment in care nu am accelerat a fost cand am filmat.

                                desi la consumul asta nimeni nu o sa ceara dovezi, o sa urc filmuletul cand ma intorc in Iasi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google