Consum Logan 1.2_16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ) asta asa ca sa mai descretesti fruntile....

    Comment


    • Foarte amuzant.

      Stiti ca doar luni, intr-o singura zi au fost 33 de accidente de unde au rezultat 8 persoane decedate?

      Nu cred ca e cazul sa ironizam pe cei ce tin la viata lor mergand prudent si regulamentar. Sa nu uitam ca indicatoare de limita inferioare a vitezei sunt pe foarte putine portiuni de drum.
      sigpic

      Comment


      • prietene am venit ieri spre bucuresti si pe drum unde ii dai lejer 100(legal) am stat sa depasesc zeci de cetateti care mergeau cu 70 !!!!!!!! daca si ei mergeau cu 90-100 eu nu ii mai depaseam , nu mai riscam , nu ma mai concentram sa ma incadrez bine , nu`i mai dadeam a 3 , nu mai exista niciun risc si ghici ce turand motoru pana`i sar pistoanele ca pe sensul celalalt de mers veneau tiruri dupa tiruri si masini garla , nu mai consumam cat am consumat !!!! daca stau sa merg cu 70 si eu pai ajung in 6-7 ore la bucuresti de la braila !!!

        daca tot vreti consum duceti-va fratilor pe drum judetean , drum comunal ca acolo oricum mai mult de 70 nu ii dai , de ce sa incurci pe altii? cat despre cei care merg cu 150-160 pe DN , treaba lor , eu am zis de mers LEGAL!
        Last edited by nightboy; 27 April 2011, 10:46.

        Comment


        • @rhadoo_ds ,prietene , am incercat sa ofer toate conditiile unei calatorii lipsite de griji si stres in privinta costurilor de deplasare,unde mai pui ca ofeream si 20l de benzina cadou daca tu reuseai consum de 4,x pe ruta zisa de mine.Cunosc drumul Iasi - Vaslui ,chiar daca sunt din Botosani si voi mentine tot timpul afirmatiile ca acea ruta e dificila din punct de vedere al deplasarii liniare pentru obtinerea unui consum mic de benzina .
          Faptul ca nu depasesti 90 de km/h pe acel traseu imi da de gandit....In general...cu ce viteza mergi constant in afara localitatilor ??Cu 70? Cu 75? Te-am intrebat si intr-un post anterior:ce viteza ai la 2500-2750 rot/min cu a 5-a?Daca ai secrete in obtinerea consumului foarte mic si nu vrei sa fie dezvaluite ,te inteleg !

          Astept oricand cu placere filmulete de la tine dar,sa fim mai obiectivi,poti face pentru mine un singur filmulet cu trei ipostaze :
          1.setarea CB la plecare
          2.citirea informatiilor pe la jumatea traseului (sa zicem in orasul Vaslui in dreptul indicatorului de oras)
          3.citirea informatiilor la capat,sa zicem intrarea in Iasi,in dreptul reprezentantei Peugeot.

          Va doresc o zi buna !

          Comment


          • Originally posted by nightboy View Post
            prietene am venit ieri ..............., eu am zis de mers LEGAL!

            1. Nu suntem prieteni. (am grija cum imi selectez prietenii)
            2. Confunzi mersul LEGAL cu viteza maxima admisa. Sunt 2 lucruri distinse. Si ala care merge cu 70 merge legal.

            Dar e normal pt varsta ta sa faci cunfuzii. Si au am trecut prin varsta teribilismului, din fericire fara sa fac vreun accident.
            sigpic

            Comment


            • observ ca se raspunde cu usurinta cu replici taioase "nu suntem prieteni", "nu stii ce inseamna legal" , "au fost 3 miliarde de accidente din cauza celor ca tine", dar la cererea lui roy de ce nu se raspunde, sa se faca acel filmulet, am impresia ca ne complacem in discutii contradictorii si nimic mai mult, de ce nu se accepta nimic de genul acesta , intalnire si vazut la fata locului, sau aceste asa zise pariuri "eu platesc benzina" de ce nu se accepta, am impresia ca povestea asta cu consumu e cusuta cu ata alba...

              Comment


              • Originally posted by uscatu View Post
                observ ca se raspunde cu usurinta cu replici taioase "nu suntem prieteni", "nu stii ce inseamna legal" , "au fost 3 miliarde de accidente din cauza celor ca tine", dar la cererea lui roy de ce nu se raspunde, sa se faca acel filmulet, am impresia ca ne complacem in discutii contradictorii si nimic mai mult, de ce nu se accepta nimic de genul acesta , intalnire si vazut la fata locului, sau aceste asa zise pariuri "eu platesc benzina" de ce nu se accepta, am impresia ca povestea asta cu consumu e cusuta cu ata alba...
                Draga Uscatu,

                Hai sa iti explic cum sta treaba : ROY a postat acum cateva minute. Trebuia sa stau pe forum sa dau reply imediat?

                Am zis ca am sa fac un filmulet pentru ROY, nu vreau benzina nimanui. Doar ca nu am cum sa o fac cand va tuna voua ...

                Ziua sunt la munca, seara stau cu familia. Nu am sa rup nici din timpul de munca si cu atat mai putin din timpul de a sta cu familia pentru a ma plimba sa va redemonstrez voua ceva ce am tot aratat.

                Cand o sa merg la Vaslui, o sa fac exact cum a cerut ROY. Dar pana atunci, rabdare.

                Nu stiu si sincer nu ma intereseaza cu ce va ocupati, dar dupa cum ai vorbit, am impresia ca tu iti permiti sa fac plimbari pentru oricine de pe forum.

                Am mai zis ca nu fac pariuri din principiu, si cu atat mai putin pe drumurile patriei (indiferent de tel).

                O sa fac la un moment dat acel traseu, cu dovezi de unde si cum a cerut ROY, o sa i le trimit lui pentru ca am zis ca nu mai postez consumuri de a mele aici, si toti vom fi fericiti.

                Nu stiu cine si cum coase cu ata alba ... am mai zis, faptul ca o persoana refuza sa accepte ceva, nu inseamna ca nu exista sau ca nu se poate.

                Hai sa ii raspund si lu nightboy :

                Uite in cat timp a parcurs tipa respectiva 40 km :


                Nume Masina Consum Timp
                1 Georgeta Raluca Rozorea Accord Comfort 2.0 M/T 3.8 00:58:00

                A fost un concurs pentru consum ... nu tipati ....
                Last edited by rhadoo_ds; 27 April 2011, 12:06.

                Comment


                • nu a zis nimeni sa postezi imediat, asta am zis eu acolo?e logic ca unii mai si muncesc(si eu muncesc ), nu ti-a cerut nimeni explicatii in legatura cu timpul tau, cu cine ti-l petreci, daca muncesti sau mai stiu eu ce....Am zis sa se arate un filmulet credibil, de la inceput pana la sfarsit, si sa nu ne limitam doar la replicile taioase, pe care de altfel observ ca chiar si tu le folosesti.Si poate ca da....imi permit sa fac plimbari doar in ideea de a va demonstra ca ce consumuri afisati voi sunt pur si simplu utopice

                  Comment


                  • consumurile din acest topic de 4-4.5-5 sunt cat se poate de reale insa uitati un aspect important , sunt obtinute la viteze medii foarte mici gen 60km/h . daca iei la alergat un 1.2 16v scoti 8 cu el , daca mergi extrem de incet scoti 4 , daca mergi normal scoti 5.5-6.nu ai sa vezi un 1.2 16v avand viteza medie 85-90 si consum de 4.5 ca nu e diesel.si tata scoate la 1.4 5.6-5.7 da merge pe autostrada cu 90, 70 pe DN si nu a rezolvat nimic , ajunge cu 2 ore mai tarziu acasa.

                    Comment


                    • La 100Km/H mie imi consuma 5.2L/100Km. De obicei merg cu aceasta viteza weekend de weekend si acest consum il obtin in afara pe un drum de 70Km. In Bucuresti fluctueaza consumul 6.5 in weekend si intre 7.2 si 8.5 in cursul saptamanii. Am 17000Km cu masina si cam consumurile astea le obtin. La drum mai lung Bucuresti-Arad consumul scade pe la 4.9 dar si viteza medie scade pe la 85 (se trece prin orase, sate etc) cu 110 pe autostrada si 100 pe DN, 70 in localitati unde ai voie 60 si 60 unde ai limita 50 (toate in treapta a 5-a). Daca te grabesti nitel pe acelasi drum reduci din timp (o ora, maxim doua) dar consumul mediu creste pe la 7-8.

                      Comment


                      • in sfarsit cineva care afiseaza un consum destul de credibil din punctul meu de vedere

                        Comment


                        • uscatu, dupa cum ai zis, si dupa cum a zis si paul_jn_1 : e alta viteza medie, de aici si un consum mai mare.

                          dar sa nu uitam si calitatea drumului. Oricine poate sa iti zica cum e Iasi - Birlad (calitativ vorbind) ... de fapt se si vede din film.

                          iar legat de rapiditatea raspunderii, asta ai scris :

                          "observ ca se raspunde cu usurinta cu replici taioase "nu suntem prieteni", "nu stii ce inseamna legal" , "au fost 3 miliarde de accidente din cauza celor ca tine", dar la cererea lui roy de ce nu se raspunde, sa se faca acel filmulet, am impresia ca ne complacem in discutii contradictorii si nimic mai mult, de ce nu se accepta nimic de genul acesta , intalnire si vazut la fata locului, sau aceste asa zise pariuri "eu platesc benzina" de ce nu se accepta, am impresia ca povestea asta cu consumu e cusuta cu ata alba..."

                          de asta am zis ca nu am raspuns. Din ce ai zis tu, asa am interpretat eu, ca ar fi trebuit sa ii raspund omului cum a postat ...

                          Comment


                          • cine poate da detalii daca este diferenta sesizabila intre consumul cu anvelope de vara si cele de iarna bineinteles ma refer la luna aprilie, adica in conditii de vreme identica.

                            Comment


                            • @nightboy:
                              4% nu scoti cu loganul 1.2 , nici cand voi ajunge eu presedinte ! sau 4,5% .

                              Comment


                              • Originally posted by CSH View Post
                                @nightboy:
                                4% nu scoti cu loganul 1.2 , nici cand voi ajunge eu presedinte ! sau 4,5% .
                                unii cica au scos si 3.8 ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google