Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by black_line View Post
    Am vandut-o pentru ca nu era o masina pt mine si va sfatuiesc daca vreti sa faceti liniute e buna, dar atat, altfel iti bati joc de ea.
    Deci eu cu 1.4 cu care ma dau cand prind ocazie pot spune de cei cu 16v care merg ca babele ca-si bat joc de ele? Cam asa suna.
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • Ce bine era daca mai puneai si niste virgule. Asa am fi inteles si noi ce sentimente doreai sa exprimi.
      sigpic

      Comment


      • Daca erati atenti la context ati fi vazut ca ma refeream la octavia RS.

        Dar daca ai bani garla si nu mai ai ce face cu ei este buna, altfel un om de rand ar munci doar pt masina, nu si pentru el.
        Last edited by black_line; 13 January 2011, 09:43.

        Comment


        • Originally posted by Obsolete View Post
          Ce bine era daca mai puneai si niste virgule. Asa am fi inteles si noi ce sentimente doreai sa exprimi.
          Eu? Citeste mai bine, nu-i nevoie.

          @black_line: stim ca te refereai la Octavia RS, dar e absurd sa spui ca iti bati joc de o masina daca o folosesti si la altceva decat numai la liniute.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • Obsolete are dreaptate. Trebuia spus asa:
            "Deci eu cu 1.4 cu care ma dau, cand prind ocazia, pot spune de cei cu 16v care merg ca babele, ca-si bat joc de ele? Cam asa suna."

            Comment


            • As vrea sa va intreb o chestiune legata de frane.

              Cum am mentionat si mai sus, am mai avut logan, chiar am condus multe ale diversilor, dar la acesta nou franele mi se par cam slabe.

              Ca idee, la franari uzuale este ok, dar cand am fost nevoit sa franez brusc, in oras la viteza de 30-40km/h, era gata sa-l pup pe unul in fund. M-am si speriat, ca nu mi-a venit sa cred, pur si simplu nu a tinut cum ar trebui.

              Pedala am, dar parca e un cimpoi, nu prea e ferma, usor elastica. Am incercat ieri, fara a avea pe cineva in spate, i-am dat ciocan, a tinut ce-i drept, a intrat si ABS-ul, dar nu sa sari cu capul prin parbriz si pedala mai aveam un pic sa o rup, ca altfel nu franeaza brutal.

              Masina se apropie de 1000km.

              Eu va intreb si ma ales pe cei care au mai condus logan daca li s-a intamplat si lor senzatia asta, ca idee si pompa de frana mi se pare diferita de celelalte.

              O fi avand aer in instalatie, dar ar trebui sa se aeriseasca si singura in timp, iar la service ce sa le zic, ca nu tine, or sa ma trimita la plimbare, fugi domne ca masina nu are nimic vor zice, cu toate ca mi se pare slaba frana.
              Last edited by black_line; 13 January 2011, 17:29.

              Comment


              • Loganul cu care compari tu franele lu asta micu si nou, avea ABS?
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by black_line View Post
                  Daca erati atenti la context ati fi vazut ca ma refeream la octavia RS.

                  Dar daca ai bani garla si nu mai ai ce face cu ei este buna, altfel un om de rand ar munci doar pt masina, nu si pentru el.
                  Stiu ca la RS te refereai...

                  Daca cineva are bani garla nu-si ia octavia, crede-ma... stiu ce zic. E o masina cu performante bune insa nu e nici cal nici magar...

                  Originally posted by Obsolete View Post
                  Ce bine era daca mai puneai si niste virgule. Asa am fi inteles si noi ce sentimente doreai sa exprimi.
                  nu cred ca e nevoie de nici o virgula... din punctul meu de vedere este corect gramatical si perfect logic...

                  Originally posted by adicata2003 View Post
                  Obsolete are dreaptate. Trebuia spus asa:
                  "Deci eu cu 1.4 cu care ma dau, cand prind ocazia, pot spune de cei cu 16v care merg ca babele, ca-si bat joc de ele? Cam asa suna."
                  numai profesori de limba romana, nu alta...
                  ce are exprimarea lui? eu zic ca este corecta... am putea face o scurta lectie de gramatica
                  Last edited by sinx; 14 January 2011, 07:38. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic

                  Comment


                  • Puisor, punctul tau de vedere e doar al tau, si atat. Nu incerca aiurea sa convingi colegii forumisti cum ca cutare masina nu e cal (magar, catar), sau ca noi suntem agramati si tu cu prietenii tai imaginari vreti sa tineti lectii de gramatica.

                    Tu citesti titlurile topicurilor inainte sa intri si sa iti postezi parerile pe aici?
                    sigpic

                    Comment


                    • Cel cu care am comparat avea ABS, era tot un Phase 2 Laureat, dar nu are importanta, ABS-ul intervine doar in momentul blocarii rotilor, altfel nu are importanta in franare.

                      Asta e, am sa incerc sa ma obisnuiesc sa rup pedala in cazul unei franari mai bruste, alta solutie nu vad deocamdata.

                      Comment


                      • O diferenta exista intre cea cu ABS si cea fara. Anume repartitorul la cea fara ABS este mecanic si la cea cu ABS este acel EBD care ar fi incorporat in sistemul electromic de franare (Bosh 8.1, sau cum ma-sa se cheama)
                        Sa ma corecteze cineva daca aberez, insa sistemul asta distribuie forta de franare si inainte sa intre ABS-ul.

                        Du-te la service, mai bine, ca nu prea e de joaca cu frana.

                        Plus ca la franerea de urgenta tre sa iti intre AFU si sa iti prinda la maxim cu pedala mai sus.
                        sigpic

                        Comment


                        • ce consum are 1.2 ? si viteza maxima?

                          Comment


                          • Citeste si tu mai jos ca s-a mai discutat!la consum 1.2.
                            Last edited by micutzu666; 14 January 2011, 13:11.
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • Originally posted by Obsolete View Post
                              Puisor, punctul tau de vedere e doar al tau, si atat. Nu incerca aiurea sa convingi colegii forumisti cum ca cutare masina nu e cal (magar, catar), sau ca noi suntem agramati si tu cu prietenii tai imaginari vreti sa tineti lectii de gramatica.

                              Tu citesti titlurile topicurilor inainte sa intri si sa iti postezi parerile pe aici?
                              In primul rand nu ne tragem de sireturi, in al doilea rand nu am zis ca e nimeni agramat, ci doar ca ati comentat aiure vis-a-vis de formularea lui AleXpeed, desi a scris cat se poate de coerent.
                              Postarile astea la misto nu prea au ce cauta aici... cat despre RS, eu stiu bine cu ce se mananca si cred ca oricine se pricepe mai bine o sa imi sustina parerea... cand o fi rs-ul masina de liniutze... bla bla bla.

                              Nu e nici un prieten imaginar aici, eventual doar cel pe care il vezi tu... te asigur. Lectiile de gramatica sunt free.

                              Citesc in mare parte ce se scrie pe aici si intamplator mai si scriu pe ici-colo si nu comentarii aiurea, doar ca sa ma aflu in treaba. Te asigur ca stiu cu ce se mananca forumul si intru sa postez, unde vreau, ce vreau, cat vreau, cum vreau atat timp cat nu incalc regulamentul...

                              Deja m-a plictisit discutia asta... va las pe voi astia priceputi sa dezbateti problemele importante, eu ma retrag pe thread-ul de bancuri, ca la alea ma pricep. In rest vorbesc numai pe langa
                              sigpic

                              Comment


                              • @black line: franele nu se aerisesc singure, ca nu-i circuit cu recirculare si vas de expansiune. mergi la un service si cere test de frana. sau la o statie itp si daca pica la testul franelor, mergi cu hartia la service, la vocea clientului, ii ameninti ca-i dai in judecata, etc...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google