Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fratilor

    Comment


    • 1.De ce nu apare sigla renault pe capacul de plastic al motorului de 1.2 ?(nici macar sigla dacia) .Motorul acesta e doar asamblat la noi sau o mare parte din el e fabricat la dacia ?

      Comment


      • Originally posted by Octavian___31 View Post
        Adica sa intelegem ca la valoarea asta iese el pe poarta fabricii?
        Never ever. Dealeru n-are comision mai mare de 7-8%.
        Cei de mai sus s-au referit la pretul de cost....
        Cam 3500euro costa fabricarea unei masini.
        Restul......papa renault....mareee investitor....
        Cine crede ca ``investitorii`` care au venit aici sa ne umfle noua matu` se inseala amarnic....toti trag tare de pe urma tarisoarei.....

        Comment


        • Sa ne relaxam, asta se intampla in toate firmele ce produc ceva... nu trebuie sa fim gica contra ca reno a venit si a facut si a papat... ca papa si romanu pe langa el...
          Scuze de OFF TOPIC.
          I don't ride low, I fly high...

          Comment


          • Masina este la dealer dar cartea de identitate este la uzina.
            Plata trebuie facuta in contul uzinei pe seria de sasiu, altfel nu este eliberata cartea de identitate si ai degeaba masina.
            Eu am patit beleaua cu un dealer(nu-i spun numele) de la care am luat pentru o firma 5 masini si nu mi-au virat banii la uzina.
            Urmarea: am stat pe bara 3 luni cu masinile pana a virat smecherul banii.
            Binenteles ca a urmat proces cu plata daunelor rezultate din nefolosirea masinilor.

            Comment


            • Originally posted by madi View Post
              1.De ce nu apare sigla renault pe capacul de plastic al motorului de 1.2 ?(nici macar sigla dacia) .Motorul acesta e doar asamblat la noi sau o mare parte din el e fabricat la dacia ?
              Nu cred ca e facut la noi motorul, din cate imi amintesc scrie renault pana si pe cureaua de accesorii, pe filtru, si cred ca si pe motor dar nu mai stiu exact unde... alternatorul si demarorul sunt Valeo (o firma frantuzeasca) pe unii i-am auzit ca ambreiajul e tot Valeo.
              Cred ca majoritatea pieselor sunt frantuzesti.
              Oricum nu m-ar incanta sa scrie renault pe un capac din plastic.
              Iar daca Romania ar fi avut o fabrica de motoare cred ca am fi auzit cu totii.

              Comment


              • 750 km la bord.
                Consum urban, Iasi, in jur de 8 l/100 - drumuri scurte 5-10 km.
                Masina e lesinata rau cand vine vorba de dealuri. Poate la turatii mai mari se comporta mai bine, dar decomadata e in rodaj - max 2500 rpm. Am impresia ca 1,4 trage mai bine la turatii mai joase ca 1,2.
                Sunetul motorului e mult mai placut decat 1,4 si 1,6.
                Daca o sa o vad ca scoate consum extraurban in jur de 5,5 o sa fiu multumit de ea, deocamdata consuma mai mult decat cele cu 1,4 (din ce am vazut pe forum). Posibil sa fie cu defect.

                Imi caraie difuzorul stanga fatza la bass, restul sunt ok. Oare o pot schimba pe garantie?

                Deasemenea, daca voi observa ca nu se incadreaza in consumul dat de fabrica, pot cere o verificare a sistemului de injectie electronica?

                Domnu' moderator stergeti offtopicurile!!!!!!!!!!!

                Comment


                • Nu poti schimba toata masina pe garantie, doar piesa defecta. In ceea ce priveste consumul, nu poti cere fabricii sa iti verifice electronica, fiindca stilul de condus e subiectiv. Doar daca aberatiile sunt mari, atunci ai avea ceva de zis...
                  Bafta.
                  I don't ride low, I fly high...

                  Comment


                  • eu zic sa mai mergi cu ea....in primii mii de km o sa consume mai mult...e normal...(rodaj)

                    cand te inveti si tu cu ea si vei stii cum sa o exploatezi o sa scada si consumul...sper sa scada la cat doresti tu.
                    te rog sa ne tii la curent cu tot ce vezi la ea...bune sau rele .
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • @andro_cd

                      Stai linistit, si eu la deal ii dadeam 2800 rpm cand era in rodaj. Dupa 2600km a inceput sa-si mai dea drumul. Oricum cei de la Caremil mi-au zis sa nu trec de 3000 rpm in rodaj. Asa ca eu am preferat sa merg mai turat (gen 2500 - 3000) ca sa se simta bine motorul si sa nu-l fortez.
                      Acum merge la deal si cu 2000 rpm. Oricum nu uita ca e motor de turatie, eu schimb la 3000 in sarcina, nu poti merge cu el asa cum mergeai cu 1.4

                      Consumul de 8L/100km in Iasi e ok. Poti fi sigur ca a luat 8 si nu 7.5?
                      Pe site au dat consumul urban 7.6L/100km, diferenta e neglijabila...

                      Comment


                      • Originally posted by andro_cd View Post
                        750 km la bord.
                        .................................................. ..................................
                        Masina e lesinata rau cand vine vorba de dealuri. ...................................e in rodaj - max 2500 rpm. ...............................
                        Posibil sa fie cu defect.
                        .................................................. ..
                        N-o mai menaja atata ca mai rau o strici.
                        N-am vazut 1.4 sau 1.6 care la deal cu 2200-2500 rpm sa traga bine (pe IV sau V, tr V e jale, o omori/chinui motorul).
                        Absolut fara nici o problema (chiar trebuie) sa o duci in 3500-3800 rpm, daca tot vrei sa te tii de rodaj, ai sa vezi si un alt consum (ceva mai mic!!) si un alt comportament, ai deja 700 km facuti, mai da-i ceva turatii.

                        Comment


                        • Originally posted by Chip View Post
                          @andro_cd
                          Consumul de 8L/100km in Iasi e ok. Poti fi sigur ca a luat 8 si nu 7.5?
                          Pe site au dat consumul urban 7.6L/100km, diferenta e neglijabila...
                          Consumul e dat de comp de bord, masurat pe 60 km in oras si pe trafic nu foarte aglomerat. Probabil ca motorul rece isi spune cuvantul.

                          Comment


                          • Poate din cauza deplasarilor sucurte.. mai ales acum ca e rece afara motorul ajunge greu la temperatura lui optima. Si vorba lui Octavian__31 subturat s-ar putea sa pape mai multa benzina.. tu cu pedala de acceleratie nu ai nici un control (spre deosebire de daciile vechi), nu stii computerul cata benzina baga.
                            Nu uita computerul de injectie memoreaza anumite chestii in functie de stilul de condus, cum s-ar zice "cum o inveti asa o ai".

                            Comment


                            • Ca sa ai precizie cat mai buna la consum, incearca sa calculezi consumul pe rezervor. Adica faci plinul, mergi cu masina pana se goleste rezervorul, calculezi consumul si o iei de la capat.
                              in plus, ca sa iti faci o idee clara referitoare la un consum cat mai aproape de realitate, tre sa treci de perioada de rodaj, si apoi tre sa faci ceva kilometri pana observi intre ce limite se "plimba" consumul. Iti zic din experienta; deja dupa 25.000km stiu cam cat consuma in fiecare anotimp.
                              Nu te speria prea tare, dupa ce ai sa cunosti masina ca pe buzunar, ai sa te poti jongla si cu un consum mai mic.
                              Bafta!
                              I don't ride low, I fly high...

                              Comment


                              • Fii sigur ca vei avea un consum mai mare decat 1.4.
                                1.4 16v are fi binevenit pe Logan,ar consuma cel mai putin cred(la benzinare ma refer)...
                                Hai sa vezi cand ai masina plina,cu bagaje cu tot,cu AC data drumu si vrei sa depasesti,sau deal ceva...Atunci sa vezi consum.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google