Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In conditiile in care eram 85-90% pentru 1.2, de o saptamana m-a rascolit un "prieten" cu un Ford Focus 1.6 TDCI 109 cp din 2007....la 6500 euroi.
    Cat o costa fudulia asta???

    Comment


    • Salut! Voi fi cat de curand posesorul unui Logan Laureate 1.2 16v Euro 5 (asa zic ei, iar daca eu nu platesc taxa de inmatriculare, sunt multumit), care are in plus airbag-uri laterale si geamuri electrice spate. Intentionez sa -i mai pun o alarma si bara antiruliu. Stiu ca nu este o masina de mare viteza dar atunci cand vine vorba de siguranta mea si a celor care merg cu mine nu ma joc deloc. As vrea sa stiu daca pierd in vreun fel garantia in conditiile in care cer dealer-ului sa imi puna bara antiruliu (desi masina nu mai vine echipata din fabrica cu asa ceva - spre marea mea consternare).
      Imi cer scuze daca pare a fi o intrebare tampita, dar vreau sa ma asigur ca nu am surprize neplacute.
      p.s.: M-am decis sa imi iau Logan dupa ce timp de un an si jumatate am avut oe mana de la munca un Logan Prestige 1.6mpi care mi-a demonstrat ca este o masina foarte buna (pentru banii pe care ii dai si mai ales pentru drumurile noastre).

      Comment


      • Felicitari pt. alegerea facuta - nu o sa fii dezamagit !

        Cand am luat masina in martie (1.2 16v) a avut din fabrica montata bara, insa am auzit ca doar la cativa a venit montata - asa ca mai bine verifici daca la tine este sau nu montata, iar daca nu este poti fara nici o pb. sa o montezi la un service autorizat Dacia - au mai montat si altii si nu a fost vreo problema.

        Comment


        • are cineva vreo poza cum ar arata montata dracovenia asta?
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • "Salut! Voi fi cat de curand posesorul unui Logan Laureate 1.2 16v Euro 5 (asa zic ei, iar daca eu nu platesc taxa de inmatriculare, sunt multumit)"
            Bravo,ma bucur pentru alegerea facuta,si eu am comandat un 1.2 16v euro 5 si astept sa iasa din fabricatie,lucrez in uzina si iti spun ca nu doar "asa zic ei" nu vei plati nimic la taxa de inmatriculare pentru ca este euro5 si taxa este 0. Bara antiruliu au toate 1.2 16v. Succes!

            Comment


            • iertati-mi nestiinta.
              unde vine piesa asta?
              si cum arata?

              Comment


              • Originally posted by DaNuTz1988 View Post
                "Salut! Voi fi cat de curand posesorul unui Logan Laureate 1.2 16v Euro 5 (asa zic ei, iar daca eu nu platesc taxa de inmatriculare, sunt multumit)"
                Bravo,ma bucur pentru alegerea facuta,si eu am comandat un 1.2 16v euro 5 si astept sa iasa din fabricatie,lucrez in uzina si iti spun ca nu doar "asa zic ei" nu vei plati nimic la taxa de inmatriculare pentru ca este euro5 si taxa este 0. Bara antiruliu au toate 1.2 16v. Succes!
                Nu au toate .... La mine nu e montata ...
                Dar nici nu prea plang dupa ea din mai multe motive:
                - sincer nu cred ca voi depasi 120 km/h (si asta doar in linie dreapta)
                - nu ma angajez in curbe cu viteze care sa provoace inclinarea masinii
                - de obicei sunt suficient de atent cat sa nu fiu luat de evenimente neasteptate
                - atat timp cat Dacia a livrat masina fara bara anti-ruliu, inseamna ca si asa se inscrie in anumite standarde in ceea ce priveste comportamentul masinii

                Comment


                • Depinde in ce perioada ai luat-o ,din Mai anul asta am vazut ca se pun pe toate variantele 1.2 16v.
                  Daca ai timp sa faci o poza dedesubt unde e cadru gmp si s-o pui aici ar fi bine.

                  Originally posted by COS.T View Post
                  iertati-mi nestiinta.
                  unde vine piesa asta?
                  si cum arata?
                  citeste aici http://www.totalauto.ro/2008/01/10/antiruliu/
                  Last edited by DaNuTz1988; 6 September 2010, 13:19. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by DaNuTz1988 View Post
                    "Salut! Voi fi cat de curand posesorul unui Logan Laureate 1.2 16v Euro 5 (asa zic ei, iar daca eu nu platesc taxa de inmatriculare, sunt multumit)"
                    Bravo,ma bucur pentru alegerea facuta,si eu am comandat un 1.2 16v euro 5 si astept sa iasa din fabricatie,lucrez in uzina si iti spun ca nu doar "asa zic ei" nu vei plati nimic la taxa de inmatriculare pentru ca este euro5 si taxa este 0. Bara antiruliu au toate 1.2 16v. Succes!
                    Salut,

                    Astazi am vorbit cu dealer-ul si mi-a spus ca nu va avea bara respectiva. Acum... ca a zis din nestinta sau nu este o cu totul alta discutie. Nu stiu daca sa astept mai intai sa vad daca o are totusi sau... sa dau comanda, mai ales ca nu sunt deosebit de dornic sa mai dau 1050 RON decat daca intr-adevar nu are bara asta.

                    Oricum... am spus "asa zic ei" pentru ca intre descrierea data de dealer a motorului de 1.2 16v E4 si cea pentru motorul 1.2 16V E5 nu am sesizat de cat o mica diferenta a emisiilor si nu mi-am putut da seama cum se poate face asta in conditiile in care descrierea motoarelor din alte puncte de vedere este aceeasi. Chiar sunt curios sa aflu cum se realizeaza asta... daca imi poti explica multumesc mult.

                    Comment


                    • Dealer-ul cred ca nu stie ca acum se pun la toate 1.2-urile. Astazi am fost atent la toate d4f ,respectiv toate variantele (ambiance,preference,laureate,black-line)si toate tarile care au fost astazi (Romania,Franta,Belgia,Austria,Elvetia,Italia,Germ ania) si la nici una nu a lipsit bara antiruliu(nici pe logan ,nici pe sandero).

                      "1.2 16v E4 si cea pentru motorul 1.2 16V E5 nu am sesizat de cat o mica diferenta a emisiilor si nu mi-am putut da seama cum se poate face asta in conditiile in care descrierea motoarelor din alte puncte de vedere este aceeasi. Chiar sunt curios sa aflu cum se realizeaza asta... daca imi poti explica multumesc mult"

                      Numai daca ma intalnesc cu tipul de la proiecte sa-l intreb ca nu stiu sa-ti explic asta,m-am uitat si eu si nu am vazut diferenta fata de euro 4 ,decat montarea unui ecran la evacuare. Sondele de aer am vazut ca sunt la fel,esapamentul acelasi.

                      Comment


                      • Salutare,

                        Am si eu intrebare pentru DaNuTZ1988, deoarece vad ca lucreaza la Dacia. Ai idee cand apar motorizarile pentru Logan 1.6 16V euro 5 la vanzare, in aceasta toamna sau de la 1 ianuarie 2011? Stiu ca este un thread pentru 1,2 16V, dar cred ca este printre putinele persoane care pot da un raspuns cat mai aproape de adevar. Scuze pentru off topic, dar ma intereseaza achizitionarea unui 1.6 16V si din ce am citit pe net am inteles ca se va fabrica din aceasta toamna, dar cand am intrebat pe la reprezentante daca apare la vanzare in perioada urmatoare, am observat o ceata totala.

                        Comment


                        • stati linistiti ,ca de la 1 ianuarie au avut grija baietii de sus sa taxeze si motoarele euro 5.asa ca daca nu va grabiti..o sa platiti de nu va mai trebuie masina.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • Originally posted by ahorn View Post
                            Salutare,

                            Am si eu intrebare pentru DaNuTZ1988, deoarece vad ca lucreaza la Dacia. Ai idee cand apar motorizarile pentru Logan 1.6 16V euro 5 la vanzare, in aceasta toamna sau de la 1 ianuarie 2011? Stiu ca este un thread pentru 1,2 16V, dar cred ca este printre putinele persoane care pot da un raspuns cat mai aproape de adevar. Scuze pentru off topic, dar ma intereseaza achizitionarea unui 1.6 16V si din ce am citit pe net am inteles ca se va fabrica din aceasta toamna, dar cand am intrebat pe la reprezentante daca apare la vanzare in perioada urmatoare, am observat o ceata totala.
                            Toate motorizarile vor fi de la 1 ianuarie 2011 euro 5 (asa mi-a zis mie dealerul). Nu se va mai fabrica 1.4MPI. In rest o sa ramana toate motorizarile.

                            Comment


                            • Se apropie anul si sunt nevoit sa-i fac revizia drezinei.Stiti cumva tipul de ulei ce se foloseste la acest tip de motor?e acelasi ca la 1,4 1,6?
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • postez si eu aici,sper sa nu fie cu suparare,as vrea sa stiu si eu de la cineva care a inmatriculat un logan 1.2 16V E5 care au fost pasii si unde s-a dus si cu ce acte pentru formalitati !!!! multumesc !!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google