Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare tuturor . Fratilor se apropie iarna si cred ca ne-ar prinde bine o discutie despre anvelope de iarna . Am pe masina Micheline si as dori macar 2 de iarna tot Micheline . Are cineva ceva recomandari sau sfaturi la opinia mea ? Va rog postati pentru o mai buna informare despre marci si preturi . Multumesc

    Comment


    • Eu doar ce am luat masina si am anvelope de vara pe ea... dar sunt noi! Deci ma vor "tine" iarna asta, mai ales ca nu am sa merg prea des cu ea.
      Oricum e bine ca iarna sa se monteze gume de iarna, nu conteaza f. mult marca atata timp cat sunt de sezon.

      Comment


      • Originally posted by ciurea tudor View Post
        Salutare tuturor . Fratilor se apropie iarna si cred ca ne-ar prinde bine o discutie despre anvelope de iarna . Am pe masina Micheline si as dori macar 2 de iarna tot Micheline . Are cineva ceva recomandari sau sfaturi la opinia mea ? Va rog postati pentru o mai buna informare despre marci si preturi . Multumesc
        uite aici o discutie mai completa despre anvelopele folosite de colegii forumisti.
        Last edited by Obsolete; 18 October 2010, 21:11. Reason: corectie
        sigpic

        Comment


        • daca sunt anvelope noi chiar de vara si daca circuli cu grija nu mai ai nevoie de anvelope de iarna

          Comment


          • Si daca stai cu masina in garaj peste iarna, chiar scapi de orice problema cu anvelopele de iarna
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by DaNuTz1988 View Post
              Dosar inmatriculare -La un birou de acte 16 lei.
              Ce draci e asta ? Se intocmeste la privatii de langa Pipera?
              Trebuie sa merg marti pe 26 la Pipera si nu scrie nicaieri nimic de acest dosar de inmatriculare.

              Taxa aia de 40 lei pentru numere se plateste la ghisee jos la Pipera sau trebuie la Directia Taxe locale?

              Comment


              • taxa de 45 lei pe numere se plateste la C.E.C.

                Comment


                • Mersi Doru! Deci pot sa merg chiar inainte de a ajunge la Pipera. Super. Ce e cu Dosarul de inmatriculare de 16 lei????

                  Comment


                  • [QUOTE= Ce e cu Dosarul de inmatriculare de 16 lei????[/QUOTE]

                    Atunci cind te prezinti la ghiseul politiei pt. depunerea actelor trebuie sa ai:
                    1. Cartea de identitate in original cu folia de securizare aplicata
                    2.Copie dupa polita obligatorie RCA
                    3. Chitanta in original de achitare a contravalorii certificatului de inmatriculare ( 37 ron) achitata la CEC sau Trezorerie
                    4.Fisa de inmatriculare ( un fel de copie a cartii de identitate) complectata si stampilata de directia venituri si taxe a primariei ( la biroul primariei se verifica daca nu ai restante la plata impozitelor, etc. si se achiata suma de 52 RON pentru luarea in evidenta)
                    5. Cererea catre comandantul politiei prin care ceri inmatricularea vehicolului
                    6. Copie dupa buletin
                    7. Decizia de impunere de la ANAF si chiatanta de achitare ( sau finante ) privind taxa de poluare in original.Daca este euro 5 nu conteaza, decizia de impunere va specifica taxa zero.
                    Fisa de inmatriculare si cererea catre cdt. politiei sunt formulare tipizate si le complecteaza un birou specializat care traieste pe liga sediul politiei. Tot aici se fac copiile xerox dupa buletin, RCA, etc. Toate aceste servicii costa de regula 15-20 RON si reprezinta asa numitul dosar de inmatriculare ( chiar toate actele se pun intr-un dosar plic).
                    Taxa pentru numere 40 sau 85 RON daca se doreste numar personalizat se achiata la lucratorul politist care preia dosarul.
                    Nu stiu cum este prin alte parti, dar aici al maramures treba s-a civilizat mult, in sensul ca la ghisee nu este imbulzeala, fiecare solicitant ia un bon de ordine generat de catre un terminal ( sistem aplicat in multe sucursale de banci) si in functie de numarul de pe bon se prezinta la ghiseu. In incinta biroului de inmatriculari exista si un birou al primariei directia de taxe si impozite, unde se vizeaza si se plateste taxa de 52 RON

                    [QUOTE=lepetir;740965]Atunci cind te prezinti la ghiseul politiei pt. depunerea actelor trebuie sa ai:
                    Am uitat de factura de cumparare care trebuie prezentata in copie.
                    Last edited by lepetir; 20 October 2010, 07:59. Reason: Automerged Doublepost
                    Actual posesor de 1,2 16V

                    Comment


                    • OK, am inteles. Dar Fisa de inmatriculare am facut-o deja la Directia Taxe si Impozite Locale. Si cererea catre comandantul politiei este tot tipizata?
                      Copiile dupa acte le am deja, taxele le am platite, a ramas doar acea cerere catre comandant.
                      Mersi mult.

                      Comment


                      • eu unul m-am cam saturat sa am consum mediu 7.5 pe bord si asta 60% extern si mentionez ca am symbol 1.4 16v, masina ok super ok dar consumul enorm nu asi ezita daca asi avea 3 rable sa iau un 1.2 16v cred ca are un consum de diessel, chiar daca nu prea trage, dar daca trage te ustura la buzunar, respect alegeti 1.2 este un motor decent si performant

                        Comment


                        • Sa stii ca consumul e cam direct proportional cu viteza medie pe care o ai tot "la bord". Viteza medie, pe care nu ai mentionat-o nici aici, nici pe topicul dedicat consumului, unde ai mai postat. Partea cu 60% afara este relativa. Daca cu stilul tau de condus (sau al tatalui tau, sau a cui conduce 1.4 16v) ai consum mediu de 7.5, nu te astepta sa vezi mari minuni la consum. Probabil ca va fi mai mic, dar nu mai fa comparatii cu dieseluri, mai ales pana nu faci cateva mii de km cu o astfel de motorizare. Si nici nu te apuca sa faci recomadari din auzite. Fii sigur ca daca aparea 1.4 16v pe Logan, jumate din cei de aici aveau aceasta motorizare in defavoarea 1.2 ului.

                          Inclusiv eu.
                          sigpic

                          Comment


                          • Salut, am auzit ca acest motor de 1.2MPI fiind mai mic se strica mai repede decat un 1.4. Este adevarat? in jurul 100 000 km?
                            Atta boy!

                            Comment


                            • Este 1,2 16V si eu cred ca este mai trainic decat 1,4 MPI

                              Comment


                              • Pai da, dar nu-l forjezi mai tare ca sa scoata tot 75CP ca un 1.4?
                                Atta boy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google