Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e diferenta mare de cuplu intre 1.2 16v si 1.4 Mpi. Problema la 1.2 e dinamica prin care pune pe asfalt cuplul, adica la niste turatii ceva mai ridicate decat Mpi-ul.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Partea proasta nu ar fi turatiile ridicate unde e disponibil cuplul , ci faptul ca la turatii ridicate nivelul de zgomot in interior creste foarte mult . Pacat ca e prost antifonata , sper sa se poata face ceva pe viitor . La prima revizie voi intreba la service daca pot monta ceva la pret rezonabil , sa nu mai aud motorul peste 3000 rot asa pronuntat ca acum .

      Am citit pe forum unele solutii de izolare fonica , dar sincer mi se pare multa munca uneori , si nu ma pricep , mai ales ca e in garantie masina . E afectata garantia ? Multumesc

      Comment


      • Sigur ca exista solutie. Cumperi 15 mp de dynamat si insonorizezi habitaclul. Mai montezi pe sub capota si intre motor si habitaclu "rahaturile" alea de pasla de la diesel sau de la 1.6 si mai scazi catziva decibeli. Solutii sunt. Poti de asemenea monta un woofer si nu mai auzi motorul.
        sigpic

        Comment


        • Azi m-am uitat pe site-ul dacia.ro si am vazut ca au modificat grila de motorizari.Au renuntat la 1,4 mpi si restul motoarelor sunt Euro 5 cu o singura exceptieuster 4x2 /1.6-16V-105CP-E4.La modelul logan au ramas 1,2-16V/75CP ;1,6-8V/85CP ;1,6-16V/105CP ;1,5DCI/75CP ;1,5DCI/90CP.
          Last edited by VLR56; 28 November 2010, 20:21.

          Comment


          • da asa este,sunt discutii aici pe forum despre disparitia maleficului 1,4mpi..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Acum 1.6 16V merge si cu tzuica ( etanol E85 ) iar tractorasele consuma 3.7 extra-urban. Niiiice !!!

              Comment


              • Se mai fabrica 1.4 ,dar GPL,de la anul se aude ca ar iesi din fabricatie. Majoritatea motoarelor care se fabrica acum sunt Euro5 si se lucreaza foarte greu la ele.

                Comment


                • Danutz e adevarat ca masina pe bioetanol consuma mai mult decat cea pe benzina?
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • 1. De ce i-au mai scazut din CP la 1.6MPI ? Mergea prea repede ?
                    2. A disparut ,,mega-motorul" 1.4MPI, care mergea cu 200km/h fara probleme .

                    Comment


                    • Nu-i bai, a ramas 1.2, care-i calca perfect pe urme.

                      Comment


                      • @Cezar: Cel putin , pe toate forumurile, nu este expresia la 1.2 de racheta, sau ca prinde 200km/h . Metaforic vorbind.
                        Iar real: Este adevarat. 1.2 are performante asemanatoare 1.4MPI-ului.

                        Comment


                        • Originally posted by CSH View Post
                          1. De ce i-au mai scazut din CP la 1.6MPI ? Mergea prea repede ?
                          2. A disparut ,,mega-motorul" 1.4MPI, care mergea cu 200km/h fara probleme .
                          O sa iti raspund la dilema - atat la 1.4 cat si la 1.6 trebuia modificata mapa de injectie pentru a rezulta emisii mai mici de CO2 (emisii mai mici <=> consum mai mic de carburant <=> putere mai mica). La 1.6 aceasta a condus la o pierdere de 5 cp, la 1.4 daca ar fi dus la o pierdere tot de 5 cp am fi avut motorul de 1.4 care consuma putin mai mult decat 1.2 si avea o putere mai mica, alegandu-se varianta sa se scoata de pe piata, 1.6 a ramas deoarece este intre 1.2 16v si 1.6 16v atat ca pret cat si ca putere....................sper ca te-am lamurit

                          Comment


                          • Si mai este si 1.6 16 cu etanol. Incepe sa imi placa marca Dacia din ce in ce mai mult. Se dezvolta incet si bine. Nu as da pe nici un Renault , marca Dacia.
                            De la motoriarea 1.5DCI 65CP au ajuns la 90CP la Logan. Dusterul are 110CP.

                            O intrebare ? Care ati fost la revizie cu masina ? Cat va costat ? (la motorizarea 1.2 16v ma refer)

                            Comment


                            • motorul 1,2 16V este foarte fiabil.
                              Nu pot sa-mi dau seama de ce romanii aveau la inceput o retinere pt a cumpara aceasta motorizare!

                              Comment


                              • Si anume care romani ? Aia care se cred ca piloteaza rachete . Eu chiar imi doream un asemenea motor. Dar m-au cam descurajat altii la inceput, cand au zis ca e cam slab, chiar si dealerul. Acuma nu regret alegerea facuta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google