Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intr-adevar se simte faptul ca masina, sau mai bine zis,cutia de viteze a fost gandita pt traficul urban, aceeasi chestie o intalneam si eu anterior cu TDI-ul, supraturata in a II-a, subturata in a III-a, sau daca reuseam sa capat un pic de viteza, pe vreun bulevard intre 2 stopuri,aceeasi poveste,numa cu cate-o treapta superioara in plus.

    Comment


    • Salutari tuturor ...si am o intrebare.Oricat de mult am mers cu masina indicatorul de apa indica 4 linii.Este normal!?

      Comment


      • Este perfect normal Liniutele acelea indica temperatura apei care are rol de agent de racire. Ar trebui sa iti faci probleme daca ai avea mai multe liniute deoarece asta ar insemna ca motorul tau se supraincalzeste.

        Comment


        • La baterie in partea stanga intra un un furtunel in ea. Stie cineva pentru ce e ?
          Daca schimbi bateria ce faci cu furtunelul ? Banuiesc ca alte baterii nu au gaurica aia in ele.

          Comment


          • Pune ceva poze. La mine nu vad nici un furtunel

            Comment


            • Dintre cei ce au geamuri pe fata electrice cum deosebesc un buton de ridicare geam cu impuls fata de unul normal.Care stie sa ma lumineze si pe mine.As vrea sa cumpar unul pentru limuzina din 2005 sa pun la geamul din dreapta
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • teoretic cel cu impuls are mai multi pini si cred ca e si mai 'adanc'.
                La ce pret ai gasit?

                Comment


                • Inca nu am cautat,dar daca ma duc sa stiu la ce sa ma uit.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • Originally posted by gheorg1975 View Post
                    La baterie in partea stanga intra un un furtunel in ea. Stie cineva pentru ce e ?
                    Daca schimbi bateria ce faci cu furtunelul ? Banuiesc ca alte baterii nu au gaurica aia in ele.
                    Nici eu n-am furtunel la logan, in schimb am la Scenic 1,5 dci

                    Comment


                    • acel furtunel preia acidul "agitat" din baterie si il directioneaza sub tavita,pentru a nu "ataca" partile metalice cu care acesta(acidul) ar putea intra in contact
                      ubi concordia ibi victoria

                      Comment


                      • Originally posted by rhadoo_ds View Post
                        teoretic cel cu impuls are mai multi pini si cred ca e si mai 'adanc'.
                        La ce pret ai gasit?
                        Se vinde cu 50 lei bucata, din cate stiu.

                        Comment


                        • Eu am peste 1000 km dar nu stiu de ce scartaie ceva la roata cand pun frana si este in miscare cu viteza f. mica cca 5 km/ora!

                          Comment


                          • Probabil scartaie de la placutele de frana.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • intra in rezonanta sabotii si placutele in ghidul etrierului, din cauza imperfectiunilor de uzura ale discului/tamburului si-ale placutelor/sabotiilor. e din ciclul "asa face toate", nu-ti fa griji. si alte masini fac asa, doar ca-s mai bine antifonate si nu se aude
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Salut

                                Salut !

                                Sunt nou pe forum , relativ proaspat posesor de logan 1.2 16 V . Am ridicat-o pe 21 septembrie si am mers aproximativ 5000 km pana acum . Din pacate , se vede iar ca e o masina romaneasca . Usa de la sofer se inchide greu decat celelalte , sunt nevoit sa o trantesc . Apoi sper sa nu fiu paranoic , dar la denivelari aud niste greierasi din partea dreapta , ori aproape de parbriz , ori din bord , nu am gasit sursa .

                                Am mers ceva cu masina , pot sa-mi fac o parere , pentru ca am am avut inainte Logan 1.4 Laureate , timp de 1 an . Datorita cutiei de viteza , logan 1.2 pare mai agila, mai usor de condus , in plus , cutia de viteze pare mai buna , la cea 1.4 agata mai des in marsarier .

                                Locuiesc in zona rurala , dar cu gropi . Viteza medie pe bord e intotdeauna in jur de 45 km/h ( merg destul de cuminte , la consum ) . Consumul mediu la Logan 1.4 era 6,3 la mine , acum la logan 1.2 este 5.4 aproximativ , deci 1 litru in minus . Ce mi se pare deranjant e ca imi creste mai repede consumul cu ea incarcata decat la 1.4 , si devine clar mai lenesa cu 5 oameni in masina . Lucrul asta se intampla din cauza cuplului mai mic ?

                                Nu sunt genul sa turez mult masina , dar a vazut si limitare pe la 6300 rot cred ...daca e nevoie , si practic orice depasire o fac cu treapta a 3-a deci nu intru cu a 4-a , dar tot se simte diferenta cu ea incarcata , repet , fata de 1,4 .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google