Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Mai omule, tu crezi ca un A4 de 7000 euro, are doar 100-150.000 km?) Si sunt sigur ca parintii tai n-ar da toti banii pe o masina.
    Te imbeti cu apa de ploaie. La 7000, din zona premium iei doar rable. Mai pune 3000, si poate gasesti ceva decent la 10.000. Altfel, stai in banca ta.

    Ziceai de educatia romanilor: pai tu iti masina pt ala de pe strada? Daca da, ia un e46 coupe. Se poarta, si e doar 5000-6000.
    Totusi, trebuie sa-ti intre in cap ca ai luat o masina LOW-COST, ce n-are cum sa fie altcumva decat....ai ghicit, LOW-COST! Vrei mai mult, adanceste putin mana in buzunar. Vrei un cotet cu sigla de smecher, ia un passat sau A4, de 10 ani, vezi cum te intelegi cu el.

    Eu unul am preferat intotdeauna masinile sh, insa mana a 2 a, nu a 7 a.


    LE: m-am uitat acum pe net. Una decenta e undeva la 5000-6000. Daca banii nu sunt o problema, cum spuneai in postul precedent, vinde-o si cumpara ce-ti place.
    Cezare, de unde ti-ai dat seama ca ofer 7000 pe un sh ? Din Germania gasesc un sh cu max 150.000km, indiferent de pret (si 15.000 sa fie) , doar sa fie mai puternica. Si niciodata nu dati toti banii pe masina, ca nu este bine

    Comment


    • Pai nu comparam masina ta (care a costat noua 7000) cu una sh?
      Sau tu compari 7000 cu 15000?
      Sa ma scuzi, dar atunci ai o problema...

      Masina de 150.000 din Germania, are max 2 anisori. Si te rog sa te hotarasti ce compari, ca sa ne dam si noi seama daca vb cu oameni, si nu cu robotei, pt ca esti total incoerent.

      Ba compari SH de 10 ani cu una noua, ba compari una de 7000 cu altele de peste 10 000, ba visezi la masini din Germania, dintr-alea bune, desi nu ai habar ce se vinde pe acolo, ba sula, ba prefectura.

      PS: in Germania, daca te apuci sa cumperi masina de la particular, iesi mai scump ca in Romanica. Vrei ieftin, cumperi de la turci, arabi si alte carii ale societatii. Toate masinile lor fac parte din foste flote, cu "putini" km, si "fara" probleme.

      Comment


      • Un prieten si-a luat un Vectra B din 2001 (1.8i 122 cp). Masinuta aia mi-a schimbat total parerea vizavi de luarea in considerare a sh-urilor. Sincer sa fiu am privit-o sceptic initial, am mers in ea, am condus-o si chiar daca are 11 ani, tot are o clasa peste Logan chiar si-acuma din punctul meu de vedere(trage binisor, in oras poate un pic mai slab ca loganu 1.6_16v dar la viteza mare cred ca un pic mai bine,se departa usor dupa 175 kmh).Consumul la extraurban la mers in tandem cred ca a iesit aproape la fel ca la Logan(am mers dupa el). Nu se aude aproape nimic inauntru(nu pot sa cred ce antifonare poate avea, m-am suit in a mea si parea avion), nu scoate fum, senzatia la volan e mai placuta, scaunele mai confortabile, si pana la urma nici banii dati pe ea n-au fost o avere. Clar, pentru cei care merg mult cu masina in extraurban si vor confort la volan, trebuie sa ia in considerare un sh strainez bunisor, daca il nimeresc ok.
        PS: Chiar si-asa tot nu mi-as lua un sh asa de vechi(nu prea imi sta in conceptie). Singura alinare la o motorizare mai slaba in momentul in care trec toti pe langa tine ramane pana la urma gandul ca bagi bani doar in benzina si consumabile(si iesi mai bine ca si cheltuieli)
        PS2: Acuma cand imi iese consumu mai mare ca la 1.4 sau 1.2 ma consolez ca oricand pot sa "dau fum" la un 1.2 sau 1.4. Oricum ar fi tot n-o sa fim multumiti,daca ne limitam strict la ce zboara prin in juru nostru(trebuie sa ne limitam la ograda noastra, posibilitati, etc).

        Comment


        • Originally posted by Cezar View Post
          Da, am acces, caci service-ul apartine unei rude apropiate.
          Scuze atunci. Am crezut ca te referi la TVA dar se pare ca nu vorbesti aiurea-n tramvai cum fac altii.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Originally posted by Cezar View Post
            Pai nu comparam masina ta (care a costat noua 7000) cu una sh?
            Sau tu compari 7000 cu 15000?
            Sa ma scuzi, dar atunci ai o problema...
            Subscriu.. ca altfel la 15.000 iti iei Sh Bmw Seria 3, 5, Audi A 4,6 si alte minunatii si in cazul asta vorbim ca sa ne aflam in treaba .
            La banii astia iti iei Skoda Octavia 3 1.6 tdi 105 cp noua, cu tot cu tva inclus... cu vreo oferta sau cu rabla o scoti si cu mai putin.

            Iar la 7000E sh din Germania, nu prea iti luai TeDeI sub 4 ani si sub 150.000 km, ca sa nu zic mai mult.

            Comment


            • Deci in Germania nu trebuie sa iti iei masina diesel de 2 ani ca sa aibe 150.000km.
              Gasesti si de 6/7ani.
              Sa zicem ca am compara Logan cu A4 B6 (1.6/1.8t sau 1.9TDI).
              Dar deja devine off-topic, asa ca mai bine inchei acest subiect. Ma multumesc deocamdata cu 1.2-ul, caci am altceva de facut cu banii. Apoi vom vedea ce va fi mai incolo.

              Comment


              • 6-7 ani si 150.000 km?
                E clar, tu stii masini dintr-un univers paralel.

                Comment


                • masini care au 6-7 ani si sub 150000km pot exista, cum sa nu. Dar tre sa ai noroc sa nimeresti una nemanarita ...Astia care le aduc din diferite tari nu le vand imediat, le "prepara" pentru vanzare inainte, adica le schimba piesele bune cu unele cat mai proaste, evident ca umbla si la kilometraj. Apoi le vand la suprapret, ca doar fraieri sunt destui.. Sunt foarte multi care fac asa ceva. Cu o masina sh poti avea mereu impresia ca ai fost pacalit, chiar daca e de la un cunoscut. Deci nimic nu se compara cu o masina noua, ridicata personal din fabrica.

                  Comment


                  • Tu o ridici personal de la dealer, dupa ce au lovit-o aia de pe tir si au reparat-o in service. De la fabrica o ridci daca vii sa iei o bizarca intreaga, si nici atunci cred.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Originally posted by einstein1984 View Post
                      Tu o ridici personal de la dealer, dupa ce au lovit-o aia de pe tir si au reparat-o in service. De la fabrica o ridci daca vii sa iei o bizarca intreaga, si nici atunci cred.
                      exagerezi nene

                      Comment


                      • ,,eu am auzit ca le repara direct la locul unde a cazut de pe tir ,nu la service,,
                        sa fim seriosi.

                        Comment


                        • las` ca nu cad de pe trailer ...si care cade e una la 100... poate . la fel poate sa cada si una second si orice masina ar fii
                          Its just a car ...

                          Comment


                          • Da bineneles si mai nou toate masinile logan sunt scapate de pe tir cel putin 1 data,altfel le refuza dealeri.Sau ,voi nu stit.Eu zic ca 1,2 este suficient pentru un om care vrea o masina sa il duca dintr-un loc in altu cu un cost rezonabil.

                            Comment


                            • Gata, gata. De la sh, am ajuns acuma la masini noi ,,manarite"

                              Comment


                              • Loganul este o masina de popor, comod si elegant. Eu zic ca este o masina reusita. Cu timpul o sa vedem cat de fiabile vor fi piesele electronice ale masinii (7 ani? 14 ani? 20 ani?).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google