Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bafta sper sa vii si la intalniri la noi in bv... sa vad si eu cum merge mult asteptatul motor, ca la noi in club inca nu are nimeni motorizarea aceasta.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • 16V inseamna 16Valve (supape) nu 16Volti.
      1.2 s-a nascut pentru consumul relativ mic (7.6-8.00 litri/100km) in oras. Eu pentru asta l-am achizitionat si nu sunt deloc dezamagit de el. Nu l-am luat pentru liniute sau alte figuri de smecher prost. Masina chiar se comporta bine pentru pretul ei.
      Diferenta de putere se simte doar comparativ cu 1.6 si nicidecum cu 1.4

      Comment


      • Ah, si eu care credeam ca 16v inseamna 16 vulve

        Comment


        • Ce nu-mi prea place la el este faptul ca arcurile la pedale sunt foarte moi.

          Comment


          • off - nu 16 volti ? )
            Cum mai spuneam ..daca as alege acuma intre 1.4 si 1.2 clar 1.2

            Comment


            • @amigos, multumim de explicatii...
              ma miram eu de ce cand masuram bateria la logan aparatul de masura afisa 12V, dar pe portbagaj scrie 16v...ma gandeam initial ca o fi cipuit, de aia are 16 volti... acum e clar, e de la valve... desi nici asta nu-i corect, ca n-au socotit valvele de la roti (inca 5) si valva de absorbtie a gazului de benzina din rezervor. dus la extrem, injectorul e tot o valva comandata electronic, deci inca 4 la socoteala. la dizal daca ma gandesc mai bine sunt si mai multe, dar noroc ca ala are numa' 8 la motor si tot benzinarul iese mai bine la socoteala valvelor. deci, corect ar fi, 1.2, respectiv 1.6 si 16+5+4+1=26 de valve. 6 cilindrii si-jumatate, cum ar veni

              amigos, bine-ai venit si sper ca stii de gluma
              Last edited by Seba; 26 November 2009, 19:04.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Eu unu stiu de gluma, dar "e unii" care iau de bune orice aberatii si nu-mi place cand se propaga prostia in randul semenilor. Daca s-ar face un sondaj sunt convins ca lumea ar raspunde in aceasi proportie ca la referendum ca 16v inseamna 16volti. Deci toti care au votat da la referndum au facut-o in totala necunostinta de cauza, dar asta-i alta problema la romani.
                Last edited by amigos; 26 November 2009, 19:15. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • offtopic: mda...exact in necunostiinta de cauza, fix ca si la 16v mersi
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by amigos View Post
                    Ce nu-mi prea place la el este faptul ca arcurile la pedale sunt foarte moi.
                    Sa nu generalizam, niciodata doua loganuri nu vor fi identice chiar daca sunt acelasi model si aceeasi echipare, chestiile astea sunt aleatoare nu cred ca tin de motorizare, la mine de ex pedalele nu sunt moi.

                    Comment


                    • Originally posted by amigos View Post
                      16V inseamna 16Valve (supape) nu 16Volti.
                      1.2 s-a nascut pentru consumul relativ mic ..............
                      Ba sa stii ca e 16 Volti, are o malformatie din nastere, d-aia si consuma asa putin, suplimenteaza lipsa de putere prin voltii in plus.

                      Comment


                      • Eu am vazut un Leon cu 1.8 20V... sau VW 2.8 30V. Singura masina normala care am vazut-o a fost o Honda Civic 1.5 12V.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Am sa-mi cumpar niste cifre (de la magazin piese auto) si am sa-mi pun la spate 1.2 220v sa moara lumea de invidie, ca-mi pot alimenta Loganul la priza.
                          Am vazut si eu opel astra 4x4 si alte chestii facute de ...

                          nu mai da "quote" cand raspunzi la ultimul post.
                          Last edited by Seba; 27 November 2009, 12:47.

                          Comment


                          • @ Seba: mai sunt niste valve pe undeva respectiv la servopompa de directie si la servopompa de directie.

                            servopompa de frana e a doua .
                            Ale naibii 10 minute ce zboara .
                            Last edited by Cristi_LCD; 27 November 2009, 23:17. Reason: Automerged Doublepost
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • Originally posted by Macs View Post
                              Ce sa mai vorbim, ca a aparut si Sandero 1.0 12v in Brazilia ;) ...deci 1.4 8v, respectiv 1.2 16v is de domeniul cretacicului )))
                              nu e rau ,dar totusi o injectie in camera de ardere si nu in admisie adica ceva de genu fsi la wv ar fi mai recomandata sau distributie variabila cum zice seba da de turbo ce sa mai zicem...toate astea vor veni greu sub sigla logan pentru ca e contra curentului de a fi un vehicul ieftin,deci tehnologia costa evident dar urmarim cu mare interes unde ne vor duce ecologia si campania antipoluare

                              Comment


                              • Off: Ia uite ce rau e asta micu 1.0 16v ... Daca apare respectivul la noi in tara cu cei 78 CP promisi, adio palavrageala pe tema 1.2 16v ...vedem cum transformam litrul in racheta ))))
                                I don't ride low, I fly high...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google