Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andrei_nsts View Post
    Fratilor m-a luat radarul cind mergeam pe drum, intr-o zona in care viteza maxima era 50km/h. Am platit 60 de lei amenda pe loc. Sa nu uitati sa luati chitata de la organ daca achitati pe loc amenda (si mai ales sa o pastrati), altfel veti pati cum am mai patit odata: sa platiti de 2 ori.
    La intoarcere am mers cu 50km/h in afara orasului si cu 40km/h in oras. Am facut 1 ora in loc de 30 de minute.

    Ma gindesc acum ca 1200cmc e cilindree prea mare ca sa mergi doar cu 50km/h. Ca tot se plingeau unii mai devreme.
    Cu cat ai depasit limita? aveai mai mult de 65km/h pe ceas? Cat aveai pe ceas si cat a raportat radarul?

    Comment


    • Cam cit zicea radarul probabil. Ceva peste gradatia de 60km/h insa nu stiu exact. Deci vitezometrul arata corect.

      Comment


      • In oricare din zonele cu limitare de viteza - 50 km/h (localitate), 90 km/h (drumuri comunale si judetene), 100 km/h (drumuri nationale si europene) si 130 km/h (autostrada) se accepta o abatere de max. + 10 km/h. Cu alte cuvinte nimeni nu o sa iti faca nimic daca nu treci de aceasta bariera deoarece se considera ca atat radarul cat si kilometrajul masinii pot sa aiba anumite erori.
        Eu respect urmatoarele reguli : 59, 99, 109, 139 si nu am avut niciodata vreo problema trecand prin zeci de radare.

        Bafta !

        Comment


        • Radare....

          La fel si eu cu solenza mea....de multe ori am trecut pe langa radare, (nu si cele noi), cu viteza apreciabila.....si nu mi-au luat urma.
          Sper sa dau solenza ca m-ar tenta un 1.2.

          Comment


          • Amenda poate sa vina si prin posta, dupa luni de zile .
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Cu idiotii astia trebuie mers cu maxim viteza legala. Adica sub viteza. Nu experimentez nimic cu militienii si nici cu banii mei.

              Comment


              • Originally posted by no.23 View Post
                ...........................+ 10 km/h. Cu alte cuvinte nimeni nu o sa iti faca nimic daca nu treci de aceasta bariera deoarece se considera ca atat radarul cat si kilometrajul masinii pot sa aiba anumite erori.
                Eu respect urmatoarele reguli : 59, 99, 109, 139 si nu am avut niciodata vreo problema trecand prin zeci de radare.

                Bafta !
                Daca ar face toti ca tine, ar fi minunat.
                Din pacate multi soferi (mai ales aia care afara scot pistoanele prin capota) cand dau de radar merg cu nici 40/h la limita de 50 , sau cu nici 55-60/h la limita de 70/h. Deci nici macar nu tin limitarea pe ceas, dar mai sa mearga si in plus (vezi si cazu colegului). Imi vine sa ma urc pe ei (daca pot ii depasesc fara jena in fata radarului).
                Ii consider niste lasi, cacanari.

                Si eu aplic aceeasi regula (sa nu sara acu de 60 la limitare e 50) si absolut niciodata nu m-a oprit Garcea. Scuze de offtopic.

                Comment


                • natie de cacanagii. ieri, de la severin la timisoara, pe ploaie, in afara mergeam toata coloana cu 130-140 si-n sate, la radare, 30. injurati de toate nemurile si inca 3 generatii de-acu inainte pe cascadorii aia care se caca pe ei cand vad emveceul de militie. frate, daca pe tabla scrie 50, de ce ma-ta mergi cu 30? vrei sa-i arati lui garcea ca esti mai catolic decat papa? noi, romanii, ne pricepem de minune la a ne comporta ca niste retarzi cand nu e cazul...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • intrebare

                    Salutare tuturor . poate cineva sa imi dea sfaturi si recomandari in legatura cu senzori de parcare pe loganul nostru ?

                    Comment


                    • Salut Tudor

                      Daca te dau banii afara din casa pune-i. Daca nu, opresti masina, cobori, te uiti te urci si faci manevra.

                      Comment


                      • Pentru andrei_nsts .

                        In principiu ai dreptate asa iam zis si eu sotiei dar tot a atinso de 2 ori asa ca poate cu senzorii de parcare scap de vreo cheltuiala mai mare ) ce zici ?

                        Comment


                        • Eu unul sint zgircit tare si, daca pot sa fac un efort sa economisesc banii, il fac.

                          Cred ca trebuie sa faci niste exercitii de parcare intr-un loc liber (gen poligon) cu sotia. Macar sa "simta" cit de cit gabaritul masinii. E pacat de vopsea si de tabla.
                          Am citit pe forum ca sint probleme mari la tabla si rugineste si neatinsa.

                          Comment


                          • Pai daca stiai de probleme de ce ai mai cumparat ruginitura asta. Pe voi astia chiar nu va inteleg. Mai bine iti luai un BMW care arata tipla dar merge pe ulei si terminai balciul. Bafta cu rugina la care primesti cica garantie anicoroziune de 6 ani ....
                            Logan PH2 1.4 MPI ABS+AFU+GPL ProiectoareEchilibru perfect.

                            Comment


                            • Bec porbagaj

                              Salut!
                              Am o intrebare legata de becul din porbagaj.
                              Vad ca porbagajul actioneaza un comutator cand se inchide, din pacate apasarea acestuia nu inchide becul (care sta tot timpul deschis)
                              Am intrat in porbagaj ca sa vad cand anume se inchide becul si doar la blocarea masinii se inchide.
                              Cum vi se pare? eu cred ca e o risipa de energie inutila, mai ales cand stai in masina iarna cu motorul inchis.

                              Comment


                              • E o regula impusa de Uniunea Europeana. Becul ala sta aprins 20-30 de minute.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google