Discutii generale Logan 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci sa inteleg ca 1.2 16v merge mai bine ca 1.4 8v ?
    Atunci de ce pe hartie spune ca 1.4 se demareaza mai usor.
    Si am auzit ca 1.2 16v, are rapoartele etajate lung, cutia de pe 1.6 MPI?

    Comment


    • Cat de usor demareaza 1.4 ? Cu o fractiune de sec mai repede ? - insignificativ
      Ai auzit gresit - are treptele etajate scurt.............
      Last edited by Seba; 23 June 2010, 17:24.

      Comment


      • Atunci daca nu o sa imi i-au 1.6 16v, o sa imi i-au 1.2 16v (nu 1.4MPI).

        Comment


        • si totusi inca mai circula zvonul ca 1.6 are cutia "mai lunga"...de la "mecanicii" (cofetarii)din service le auziti!?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Cam asa ceva. Mecanici, ... Dar de ce nu am vazut nici un drive test facut cu 1.2?

            Comment


            • Poate o sa faca careva...nu cred ca exista interes....cine sa faca? drive test....

              Comment


              • Originally posted by CSH View Post
                Deci sa inteleg ca 1.2 16v merge mai bine ca 1.4 8v ?
                Atunci de ce pe hartie spune ca 1.4 se demareaza mai usor.
                .......................
                Domle deci a merge mai bine nu se rezuma la cat scoate 0-100/h, vesnica informatie pe care se bazeaza multi cand spun ca masina X ie mai buna decat masina Y.

                PS: apropo, daca tot ne uitam la informatiile astea dupa care ne place noua sa catalogam o masina daca e buna sau nu, ai vazut timpul e 0-1000 metri?
                De la 0-100 sunt 0,6 sec in favoarea 1.4, pe 0-1000 metri diferenta scade cu 0,2 sec. Cum drac' se intampla asa ceva?? Sau ce se intampla dupa 100 km/h?
                Care merge mai bine?

                Chiar nu vreau sa bat campii cu motorizarea asta 1.2, pacat ca din posesorii de 1.2 (de aici) foarte putini sau nici unul n-a mers cu 1.4.
                Au fost cateva comentarii, care au fost sinceri, au recunoscut ca 1.2 se misca mai bine/e mai bun pe reprize/nu-l simti asa de lesinat ca 1.4.
                Last edited by Octavian; 23 June 2010, 18:01.

                Comment


                • Originally posted by cristy10 View Post
                  Poate o sa faca careva...nu cred ca exista interes....cine sa faca? drive test....
                  La ce te referi sa faca drive test? Pe forum? Cum ca nu inteleg exprimarea?
                  La dealer te referi? drive test cu o masina 1.2 care nu are rodajul facut?

                  Comment


                  • Originally posted by Chip View Post
                    La ce te referi sa faca drive test? Pe forum? Cum ca nu inteleg exprimarea?
                    La dealer te referi? drive test cu o masina 1.2 care nu are rodajul facut?
                    De exemplu cei de la :Promotor, La Limita , Auto-motor-si-sport, Automarket, Auto Bild. etc
                    Am vazut un drive test cu Sandero 1.2 facut de cei de la Auto Bild, dar a vorbit mai mult despre masina, nu de motorizare. De partea tehnica, au zis doar ceea ce scrie pe hartie.
                    Scuze daca am facut reclama.

                    Spuneti-ne si noua posesorii de Logan 1.2 cum merge acest motoras, cu ce viteza maxima ati mers.
                    Ce nu imi place mie, este ca daca o sa imi i-au 1.2, posesorii de masini din aceeasi clasa, sau chiar cei cu Loganuri 1.4, 1.6 o sa ne faca flashuri .
                    In ultimul timp nu am vazut motorizarea pe portbagaj, doar unul singur am vazut 1.2 16v in Baia-Mare.
                    Last edited by CSH; 23 June 2010, 19:47.

                    Comment


                    • 1.2 16 V mai bun decat 1.4 8 V ?? ( dati raspunsul numai dupa ce ati facut test(e) si cu unul si cu altul). Luati una bucata Logan 1.4 si una bucata 1.2 si faceti un sprint cu ele(eventual cronometrati). Recunosc ca 1.2 consuma mai putin, dar sa spuneti de 1.4 ca e un motor mai "lesinat" decat 1.2 (o gluma proasta). 1.4 RULES
                      House is in the house

                      Comment


                      • Originally posted by CSH View Post
                        ................
                        Ce nu imi place mie, este ca daca o sa imi i-au 1.2, posesorii de masini din aceeasi clasa, sau chiar cei cu Loganuri 1.4, 1.6 o sa ne faca flashuri .
                        ....................
                        Idei preconcepute
                        Cel putin de la 1.4 dupa 80 in sus te asigur 100% ca NU iei nici un flash, ca nu poate.

                        Originally posted by dominum View Post
                        ........ dar sa spuneti de 1.4 ca e un motor mai "lesinat" decat 1.2 (o gluma proasta). 1.4 RULES
                        Esti simpatic.
                        Last edited by Octavian; 23 June 2010, 20:08. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___31 View Post
                          Idei preconcepute
                          Cel putin de la 1.4 dupa 80 in sus te asigur 100% ca NU iei nici un flash, ca nu poate.


                          Esti simpatic.
                          Punt(de la inceput) - Da domne, 1.2 ar avea rapoartele mai scurte si ar avea un avantaj fata de 1.4 ) (atat) - Vad ca ai motorizare de 1.4 si nu esti multumit de ea - poate o fi motorul tau mai "lenes" - dar eu sunt foarte multumit de "hemi"-ul meu - trage f bine. Adica tu vrei sa imi spui ca 1.2 ajunge mult mai repede de la 0-100 decat 1.4 ??? Adica in depasiri trage mai bine ??? Ai facut cumva teste cu aceste motorizari ??? Daca nu -
                          House is in the house

                          Comment


                          • Depinde de pe ce motorizare veniti? Fiecare simte altfel motorizarea nuuu?

                            Comment


                            • Conteaza si soferul, nu numai masina(cu asta am spus totul)
                              House is in the house

                              Comment


                              • Poate la un dyno, ar avea mai multa putere 1.2 ?? ) Nu se stie niciodata. Nu e ceea ce scrie pe hartie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google