Benzina E10 Dauneaza Loganului?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Hidrogenul ar fi viitorul daca ar rezolva problema cu exploziile in caz de accidente. Mi se pare de departe cel mai tare combustibil, total nepoluant, putere calorica mare.

    Comment


    • #17
      sunt o gramada de masini care merg pe E85 , adica concentratie 85% etanol nu 10% cum e benzina asta .Ce e periculos ar fi ca ataca conductele etc
      Last edited by Cristi_Xp; 16 February 2012, 14:49.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #18
        Renault permite E10 pentru aproape toate rablele dupa 2000 cu cateva exceptii (injectie directa si unele turbo parca). Toata gama dacia e compatibila. Creste insa consumul.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #19
          care e pretul la e85 in ungaria comparativ cu pretul benzinei(ca la noi nu stiu sa existe de cumparat)? mai mare sau mai mic?
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Cristi_Xp View Post
            sunt o gramada de masini care merg pe E85 , adica concentratie 85% etanol nu 10% cum e benzina asta .Ce e periculos ar fi ca ataca conductele etc
            Dacia oficial spune ca 1,6 16v merge cu E85. Si cica are performante superioare, dar consuma de rupe.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #21
              pai de aia am intrebat cat costa , ca daca costa mai putin decat benzina poate se merita ,dar daca consuma ca un GPL si costa cat 1 litru de benzina normala n-are rost.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #22
                am folosit eu in Germania o astfel de benzina. motorul este 1.2 16V Euro5. la pret diferenta nu era foarte mare (in favoarea E10). consumul era apropiat dar masina tragea mai greu decat la restul sortimentelor de benzina. sincer nu as merge cu o astfel de benzina

                Comment


                • #23
                  am folosit de la shell in frankfurt timp de 7 luni in logan.nu a avut nimic si nu are nimic.ce-i drept ca fata de benzina de o bag aici de la petrom imi arata o diferenta de consum.aici consuma 7.2-.7.4 mediu,acolo imi arata 8.3-8.5.e posibil si ca faceam zilnic 40 de km de autobahn si o mai calcam.in concluzie, la masina mea nu avut nici un efect negativ.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google