Salut. Caut de ceva timp un tabel cu absolut toate consumabilele unui Logan 1.4Mpi si durata de viata in kilometrii si ani a acestora. Am folosit functia Search insa nici un rezultat. Daca puteti sa ma ajutati as fi foarte recunoscator. Multumesc.
Lista Consumabile (La Cati Km/ani Se Schimba Fiecare)
Collapse
X
-
buna initiativa ta. dar sunt pareri si pareri..cred ca ai deschis un thread in care o sa se certe oamenii ca in gara.
propun sa facem o lista cu consumabilele, (ca la intalniri) urmatorul sa copieze lista si sa o completeze.
1. ulei+filtru ulei+filtru aer-> 10 000km-20 000km(sau 1 an)
2. bujii->30 000-40 000km
3. distributie->60 000kmfara
-
Originally posted by marianno88 View PostSalut. Caut de ceva timp un tabel cu absolut toate consumabilele unui Logan 1.4Mpi si durata de viata in kilometrii si ani a acestora. Am folosit functia Search insa nici un rezultat. Daca puteti sa ma ajutati as fi foarte recunoscator. Multumesc.sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.
Comment
-
Evident ca ma iau dupa carnet si tocmai d-asta nu schimb uleiul la 15 000 km (eu am modelul mai vechi, nu cel cu 20 000 km).
In carnetul de intretinere scrie (ori ma crezi pe cuvant, ori verifici la tine) ca uleiul se schimba la jumatatea intervalului de revizie:
- daca vehiculul este utilizat cel putin 50% din timp in relanti
- daca cel putin 50% din trasee sunt efectuate cu o viteza medie mai mica de 30 km/h (utilizare majoritara urbana, taxi...) sau in caz de utilizare intr-un mediu cu praf
- in caz de utilizare prelungita (mai mult de 5000 km/an) la temperaturi ambiante mai mari de +30 grade celsius
- in caz de utilizare prelungita (mai mult de 5000km pe an) la temperaturi ambiante permanente mai mici de -15 grade celsius
- daca cel putin putin 30% din km sut efectuati tractand o remorca, rulota
Pentru ca ma incadrez in cate putin din primele 3 cazuri expuse mai sus, inainte il schimbam la 7500 km, dar acum am pus un ulei mai bun si il schimb la 10 000 km.
Repet, tot ce trebuie sa stii se gaseste in carnetul de intretinere.Last edited by vitriol; 16 March 2012, 02:54.sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.
Comment
-
ultimele 2 schimburi de ulei +filtru ulei, filtru aer la 18k ulei aral 5W40 filtraraie MAN distributie inca neschimbata momentan 84k bujii schimbate ieri dupa 55k champion asa au fost si cele vechi! uleiul arata exceptional dupa 12k!
Comment
-
ÃŽn carnetul meu de întreţinere se recomandă 10w40 sau cel mult 5w30 la motoarele pe benzină.Din fabrică l-am luat cu 5w30 în motor, aşa că am rămas până acum cu acelaşi elf full sintetic. ÃŽl schimb la 10 000 de fiecare dată acum am 135 000 şi e totul ok. Capete direcţie 85k,discuri simple/saboţi 95k(frânez finuţ),capac termostat+termostat 110k(a crăpat-am rămas fără antigel),bujiile Renault 45k,apoi le curăţ pt încă 25k(e criză)senzor turaţie 125k(defapt l-am curăţat,că nu mai pornea nici la a 3-a cheie).Nu cred că uleiul pe care îl fol tu pt 1.6 16v e cel recomandat de DACIA.Dacă am dreptate, renunţă la el, până nu-i prea târziu.Cine sapă groapa altuia şi sare înainte de-a zice "HOP", la nevoie se cunoaşte
Comment
-
atata timp cat pe site-ul aral figuraza ca recomandat pentru Logan 1,6 16v cu schimb la 30k nu vad de ce ar fii probleme! sincer mai bine prefer ceva nemtesc in favoarea Elf recomandat de uzina inbuteliat la fostul Lubrefin si in ambele cazuri de schimb la 18k km anu am avut consum de ulei mai mult de 200 ml si culoarea si vascozitatea uleiului este ok!
acum fiecare cu parerile lor si cu posibilitatile financiare proprii!
Comment
-
Ia uite ce am gasit prin calculator!Attached Files
Comment
Comment