0-100 Km/h X S???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ala-i alta mancare de peste. Si tot ce-i remapat, la fel.
    Dar hai ca o dam in benzol vs dci.

    Comment


    • pai e mai fisneatza dci peste mpi dar e mai zgomotos iar ca turatie ca sa respect tema desi nu pleaca din pedala ca dizalu", 1.4 la 0-100 km pe mine ma unge la suflet ca ia turatie mai lunga si cu cip aproape suta cu a 2-a,recunosc ca in trafic nu conteaza secundele asa mult pina la suta dar ca sa revin la tema cam asa simt eu ,la dci e scurta treaba si nu neaparat exploziva fata de 1.4 unde se atinge puterea cam pe la capatul celor 6000 de ture pe min

      Comment


      • asa... si la o masina de teren, ce preferi, sa mergi cu tr1 50 de km cu consum de 20% sau cu tr2 si peste dealuri, cu masina incarcata si cu consum de 10%? nu vreau sa discut acum despre cei care-si iau suv si in 5 ani masina aia nu vede 1km de offroad...pt avionistii aia e ok motorizarea pe benzina.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by SUPERCAR View Post
          ....................
          Eu din punctul meu de vedere 1.4 e cel mai praf motor din gama dacia, bagi piciorul in podea si abia se misca(ma refer strict la cel stock fara modificari).
          Comparativ cu tractorasul meu atat stie sa faca 1.4 mai bine....................
          Este cel mai praf, urmat indeaproape de frate-sau (putere mica raportat la un consum relativ mare).
          Din pacate (cred eu/din viziunea mea) 70-80% din utilizatori nu folosesc un regim de turatii corect, poate din cauza consumului, poate din cauza zgomotului, poate de frica sa nu se strice, poate ca vor sa tina o vesnicie motorul, etc.
          Personal nu m-am simtit niciodata stanjenit de cei 75 cp (si 112 Nm cuplu?) si am condus zic eu destule masini mai tari sau mai slabe.
          Nu se face de ras in fata oricarei masini de putere si clasa similara.

          Si acum scuze de offtopic, fara sa am boala pe dizalari (e nu... ))) ) , dar cat am colindat tara, n-am prins nici un dizalar (65-70 cp) care fuga/traga mai tare ca 1.4, toata treaba e regimu de turatii, e normal zic eu intr-o panta s-o duci si la 5000 rpm, e normal ca intr-o depasire sa duci tr III la 4500-5000 rpm daca asta se cere, pt altii nu e normal, ar trebui sa traga pe intervalu 2500-3500 rpm, de unde...poate la dizal (si sa fim seriosi, dci 85 cp nici fata de 1.4 nu e racheta, e mai bun clar, dar nu umileste).

          PS: si de asemenea nu pot sa am pretentii de consum ~5,5% , e un consum atipic pt un benzinar, un 7-7,5% la drum lung mi se pare mult mai corect, si plus de asta, chiar ma deplasez cu masina, n-are nici un rost sa ma tarasc ca rama pt 1-1,5 litri economie la 100 km.
          Last edited by Octavian; 15 December 2009, 11:24.

          Comment


          • vorbim deja de daster?cand zici masina de teren?sigur masa mai mare si centrul de greutate mai sus nu vor fi un atu pentru suv in potriva calitatilor de sosea a berlinei,cred eu,da e mai sigura ca e geep!nu?

            Comment


            • Originally posted by goguspan View Post
              salutare, eu am scos, fara vraja, 9.5s pana la 100. in a 3 a ajungi la 130 daca te stii cu ea. o zi frm tuturor.
              Cred ca nu ai precizat toate datele: erai la o vale cu inclinare de 45grade si te remorca un BMW...

              Comment


              • Am reusit sa-mi imbunatatesc timpul 0-100 respectiv 0-130 (Streulea studiaza un pic, nu e mare dif fata de bolidu tau dizal).
                Proba e facuta de la Praktiker spre oras (AR) linie dreapta ca palma.
                0-100 ~11(poate sub un pic) sec 0-130 ~20 sec (chiar mai putin)
                De mentionat ca kilometrajul/acul e dat inapoi vreo 3 km (adica la 100 am real ~95-96) fata de stock care are ~93 cand arata 100 pe bord.
                Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.


                PS: nu stiu ce are , dar trage ceva de speriat, unii colegi din AR pot confirma (de sambata seara...).
                Last edited by Octavian; 25 January 2010, 23:56.

                Comment


                • Pune bre un G-tech pe ea, sa vezi cum ti se spulbera toate visele

                  Comment


                  • A fost Alex din TM cu Gtech (care a facut masuratorile si la Seba) care mi-a aratat ca a dobandit sub 13 sec cu Fiesta si real (cand am fost in TM anu trecut) i-am dat fum.

                    Ce arat aici NU e minciuna, nu vreau sa vorbesc unde si cu cine am mai facut liniute.
                    Ca fapt divers, fata de 1.4 stock dau fum cam ~2 autobuze (pana pe la ~130).
                    Eu tot zic de 1.6 stock sa faca cu mine, dar nimeni nu se baga.

                    PS: cu 1.6 ceva modificat o iau cam la 10 metri (botu lui, botu meu).

                    LE: nu mai spun ca clipu a fost cu doua sticle de vin (NEdesfacute) si doua plase de mancare in portbagaj (de la mama, ciorba se duse naiba ).
                    N-am scos roti, cricuri etc etc.
                    Last edited by Octavian; 26 January 2010, 00:34.

                    Comment


                    • Tavi, nu te imbata cu apa de ploaie...stock abia de prinde 13 sec...Abia..
                      Cu o resoftare amarata, nu vad ce mare branza ai castiga.
                      Cat despre 1.6, ce ai vrea sa dovedesti? Ala are 87 de ponei. Tu ai 75 + ceva.

                      Comment


                      • Cezar, cred io ca nu vrei sa crezi ca un 1.4 poate ceva mai mult decat ce se stie.
                        Am spus: am kilometrajul dat o idee inapoi, am facut cu 1.4 stock de multe ori - dau fum la greu, ceva doritori, sunt disponibil in continuare(dar eu vreau 1.6 mpi stock) - am filmat fara minciuni si am sscos timp bun (chiar, ai incercat sa vezi cat scoti pe clip?), am facut test si cu cineva (Alex din TM) care parca a scos sub 13 sec pe GTECH cu Fiesta si la propriu l-am luat fara discutii (chiar as vrea sa intervina) , ce sa cred eu??

                        PS: nu mai spune ca 1.4 stock ''abia'' prinde 13 sec, e greu sa prinzi 13 sec, dar NU e imposibil.
                        Faptu ca tu n-ai dobandit mai mult, nu inseamna lege, nu e cu rautate, dar vezi ce spun.

                        Comment


                        • Abia prinde...am facut o caruta de teste. Cel mai bun a fost 13. ceva ( si 18.9 pe 400.
                          Aveam si ceva mai multa benzina la bord, poate am si rupt aderenta ceva mai mult, poate si drumul o fi fost inclinat. Poate poate poate. Dracu stie.

                          Oricum ai da-o, tot lesinatura este. Macar de benzolul ala te duci undeva, sau le dai fum astora cu aere de labii nemtesti

                          Comment


                          • Octavian... laso ca macane uite aici dovezi... 1.4 maxim tiganit si 1.4 stock...

                            PS. nu mai posta timpi scosi din filmulete...
                            Attached Files

                            Comment


                            • Tavi daca zici ca iese sub 11 sau 11 inseamna ca bati 1.6 stock clar, doar la carte scrie 11"50, pentru 1.6.

                              Deja e mult 11"50, sari peste el ...

                              De ce nu pui cum spune Cezar un G-tech pe el si rezolvi toate problemele ?
                              9! 9! 9!
                              sigpic

                              Comment


                              • De ce NU e un 1.6 mpi stock care sa faca cu mine?
                                Sambata nu mi s-a parut corect sa filmez cum stau fata de 1.4 mpi stock (daca vrea sa spuna sa spuna, eu NU comentez, amandoi sa spuna, si daca nu spun adevarul, data viitoare o facem filmata).

                                Voi o tineti cu Gtech-ul, eu am vazut ce poate fata de un Fiesta care pe Gtech a scos sub 13 sec si la probe i-am dat fum.
                                Alex din TM ar putea si el sa intervina, sau Seba ca il cunoaste.

                                PS: sau macar bagati un clip de genu, ca pana acum, DOAR vorbe
                                Last edited by Octavian; 26 January 2010, 01:21.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google