Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stie cineva la cati km se reseteaza automat computerul de bord?

    ati facut schimbul de ulei dupa primii 10 mii km? Cum ati procedat si costul ma intereseaza, ati mers cu uleiul vostru sau ati acceptat conditiile lor? Fiind in garantie mi s-a comunicat ca schimbul sa-l fac la service autoriyat, adica Dacia.

    Modificarea modelelor dupa 2006 kiar n-am stiuto.... Ai dreptate, s-au speriat posesorii din prisma consumului....
    Last edited by cagafitei; 6 March 2009, 21:09. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • [ati facut schimbul de ulei dupa primii 10 mii km? Cum ati procedat si costul ma intereseaza, ati mers cu uleiul vostru sau ati acceptat conditiile lor? Fiind in garantie mi s-a comunicat ca schimbul sa-l fac la service autoriyat, adica Dacia.]

      Da,am facut primul schimb la 9400 cu uleiul meu dacia oil+filtre(120lei) si manopera 70 lei la amat pitesti.
      total 190lei.

      Iesi mai ieftin cu materialele tale,luate din magazin.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • azi eram pe autostrada si am resetat calc in mers si mergeam cu 100km/h constant asa am mers vreo 60 de km iar consumu era de 5.3l -5.4l iar in oras am intre 8.5 si 9.5l

        Comment


        • @cagafitei : era cineva aici pe forum care activa functia de consum instant la CB. da un search daca te intereseaza
          Last edited by Laurr_07; 6 March 2009, 21:46.
          sigpic

          Comment


          • Nu cred ca poate sti cineva ,ma gindesc ca are si el o marja de eroare acolo un +/-
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • Ca sa iti poti da seama de eroare, fa consumul la pompa dar, lasa clapeta sa sara singura fara a mai baga tu vreun litru peste, metoda plin pe plin. Vezi kilomitrii cu litri si te descurci ca esti baiat mare......

              Cu bine,
              Last edited by Eu4yas; 6 March 2009, 21:52. Reason: Automerged Doublepost
              9! 9! 9!
              sigpic

              Comment


              • da eu4yas cunosc bine metoda, ca daciile celelalte nu au avut CB dar nu am avut ocazia sa fac asta la logan.numai bine
                sigpic

                Comment


                • la mine nu se pune problema de cansum mic,intradevar eu merg poate mult prea sportiv pt un motor de 1,4, adik schimb undeva la3500-4000 rtm si consumul in oras ma duce undeva la 11-12 %,iar afara nici numai vb pt k merg la turatie si viteza mare , adik pe la 170 km/h si turatia ajunge undeva la 4500-5000, cu un plin ma duce undeva la 400 km., probat pe autostrada spre mare.....nu stiu ce pot face sa-l mai reduc cat de cat.....

                  Comment


                  • Schimba-ti stilul de mers..................NU cred ca poti
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • km da asa e,ai dreptate... multi mi-au zis asa...o simt si eu k e chinuita,asta e, faza e k la munk lucrez pe un Q7 de 4,2 FSI,510 CP(tunat in Germania) si sunt obijnuit sa merg mai sportiv...

                      Comment


                      • mc pt informatie Laurr_07

                        Comment


                        • @cagafitei : nu ai pentru ce...

                          @kefren : schimba-l cu unul cu un motor mai mare daca nu te poti abtine sau cel mai indicat in cazul tau mergi numai cu masina de servici
                          sigpic

                          Comment


                          • Si eu mi-am schimbat modul de condus al Loganului,si de la 2000 de ture,schimb pe la 2800-3000,si culmea din ce calculez eu,consumul a scazut de pe la 10,pe la 7-8 la suta

                            Comment


                            • frate , am incercat si eu mai turat consuma, dar subturat rupe, consuma mai mult cand conduci cu piciorul tapan ca mosii!! sa-l ia naiba de 1,4 ca din toata saracia urmatorul logan iau 16,16v ca mam saturat, ala consuma la fel da' zboara...

                              Comment


                              • Poti sa discuti inca vreo 15 ani de acum inainte,concluzia e una singura,nu avea ce cauta 1,4,8 valve,pe vaporul asta de o tona si ceva.In concluzie,nu are nici vana masina,si consumul e mult prea mare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google