Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consum 1.4 MPI

    Eu am un Sandero 1,4 MPI si m-a disperat cu consumul la drum lung.
    Am facut un drum Buc.-Galati, 3 persoane si ceva bagaje plus vant cam naspa, cu acc. mai mereu la podea si mi-a iesit 11,8l/100km!!! (masurati cu plin la pompa). La intoarcere, ceva mai gol, fara vant, cu acc. tot la maxim pe unde se putea, adik 150-160 pe A2 si 140-150 pe alte drumuri, mi-a scos cam 10,2l/100km.
    Dupa asemenea consumuri m-am speriat si am facut un drum economic in care am mers pe acelasi drum cu 110km/h, constant de ziceai ca am tempomat, dar nu am reusit sa scad sub 7l/100km, cu 2 persoane in masina si bagaje putine.
    Ce parere aveti de asemenea consum?
    Ma enerveaza sa ma tarai pe autostrada cu 110km/h dar daca sar la 130km/h se duce sigur cel putin la 8l/100km iar mai sus nu ma mai duc ca ma arde la salariul de bugetar. Si asta in conditiile in care merg enervant de constant si pe A2 si de la Slobozia incolo.
    Ce consum aveti voi cu 1.4 MPI? Dar va rog nu-mi spuneti ca mergeti cu 90km/h si doar la vale prinde 110km/h!
    Doresc pareri de la oameni care o ard mai tare si merg, cat de cat, constant la drum lung, fara comune in care se tarasc cu 50-60km/h!
    Astept cu nerabdare consumuri de la voi.
    p.s De curand mi-am montat CB asa ca o sa vad mai exact consumul; pana acum m-am lamurit doar in oras, nu scade sub 8l/100km, dar fara blocaje mari in trafic ci mers cat de cat fluent.

    Conduc fara forje, super fin cresc turatia, doar ca merg la maxim in ultima treapta.
    Pur si simplu nu inteleg consumurile astea de aici.
    O sa ma verific si cu CB la un drum lung sa vad ce iese.
    Si o sa incerc sa schimb turatia mult mai sus.
    Oricum mi se pare disproportionat, indiferent cat de diferit ar merge altii fata de mine; conduc destul de economic doar ca nu-mi place sa ma tarasc, daca se poate merg cu viteza de ce sa iau piciorul de pe acc. daca totul e ok?
    Last edited by scandiro; 31 May 2009, 00:36. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Cam mare consumul din ce ne povestesti...n-am fost atent, cati km are masina?
      Pe autostrada , cu pedala la podea pe 75 km distanta consumul e in jur de 10~ cu Logan 1.4, adica viteza de cel putin 155-160 km/h
      La condus pe sosea, adica o viteza medie de 80-90 km/h, cu depasiri pana la 140 km/h, consumul e maxim 6.5-6.8...daca as merge fara depasiri dese si cu viteza legala, consumul ar scadea sub 6 %. In principiu, dupa ce depasesti 120 km/h consumul creste proportional cu forta de frecare a aerului.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • consum instant CB

        Masina are 7.000 km si nu stiu daca mai poate fi considerata in rodaj, desi unii zic ca dupa 10.000 se mai lasa motorul.
        Ar fi interesante niste consumuri instant la niste valori fixe ale turatiei/vitezei de ex. 2500/3000/3500/4000/4500/5000 rot/min sau 90/110/130/150 km/h sa vedem ce valori aveti voi.
        Eu o sa le postez peste o sapt. cand o sa-mi testez CB-ul la drum lung.
        p.s. mai mentionez ca in orice conditii de drum, masina usoara, drum intins, asfalt bun, vreme buna, etc, nu a vrut nici de-al naibii sa treaca de 160 km/h, (se cramponeaza acul sa stea acolo si nu am unde sa ma mai duc cu pedala decat daca decupez in podea) zici ca are limitare electronica desi nu cred asa ceva.

        Comment


        • Itzi zic eu consumurile.
          - 90 km/h - 5.5-5.7 l/100km
          -110 km/h - 6.2-6.4 l/100km
          -130 km/h - 7.5-7.7 l/100km
          -150 km/h - 10.5-11.0 l/100km
          -160 km/h - 12.0-13.0 l/100km

          Toate consumurile de mai sus sunt vazute de mine pe autostrada in 4 ani de cand ma dau cu Loganul 1.4 MPI.

          P.S. Nu putem vorbi de un consum la 5000 rpm cu treapta a 5 a, poate cu a 4 a.
          Last edited by vitriol; 31 May 2009, 02:24.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • @scandiro: rasfoieste putin thread-ul asta, sigur iti vei gasi informatia.
            Nu fi comod.

            Comment


            • legat de consumuri)
              intr-un an si jumatate si 20.000km consumul la a mea e cam asa (logan 1,4 laureat):
              daca adopt un mers usor sportiv:
              tuartii:3000-4000rpm - 90km/h - 5,7-5,9

              Comment


              • Scandiro: daca vroiai sa mergi tare cu ea si sa consume putin, trebuia sa-ti fi luat un dizal.
                Colegu Vitriol ti-a dat exemple cat se poate de reale de consum la anumite viteze.
                Doar n-ai vrea sa consume 6,5-7% daca mergi preponderent 140-150/h.

                Eu spun ca masina ta n-are nimic, talpa e de vina.
                Last edited by Octavian; 31 May 2009, 09:03.

                Comment


                • Asta da raspuns clar si la obiect! Se cam explica cam toate consumurile mele.
                  Sunt curios la mine dar am o banuiala ca o sa fie cam la fel.
                  Merci.

                  consum sub 6% poate la 90km/h dar nu spune ca turatia intre 3000-4000 ca nu are cum, pt. ca la 3200 are cam 110km/h!
                  Last edited by scandiro; 31 May 2009, 09:11. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • legat de consumuri)
                    intr-un an si jumatate si 20.000km consumul la a mea e cam asa (logan 1,4 laureat):
                    daca adopt un mers usor sportiv:
                    tuartii:3000-4000rpm - 90km/h - 5,7-5,9, 110km/h - 6,1-6,3, 130km/h - 6,8-7,5
                    daca adopt un mers mai calm fara bruscari si alea alea.. )
                    turatii: 2500-3000rpm - 90km/h - 5,3-5,5, 110km/h - 5,6-6,3

                    la drum lung, in zonele de coborare, pana la 5%, o scot pe liber iar la coborari pe pante mai mari de 5% merg cu frana de motor...si asa mai scade consumul...
                    cam atat...

                    Comment


                    • Originally posted by scandiro View Post
                      ...dar nu spune ca turatia intre 3000-4000 ca nu are cum, pt. ca la 3200 are cam 110km/h!
                      in treapta a 5-a are 110, dar intr-a 4-a ?

                      Comment


                      • Nu inteleg care e treaba cu ''3-4000 rpm 90/h'' .
                        Dar la vitezele date cam asta e consumul, depinde de sterea vremii, cat de constanta e viteza si ce incarcatura ai (presupunem ca benzina e buna).
                        La 130 scoti un 7,2-7,5% la gol, daca mai ai trei persoane in masina nu mai poti declara acelasi consum, tre' sa ai in calculul la buzununar mai 1 litru-1,5 litri in plus la suta de km.

                        PS: eu incarcat cu multe bagaje si mai doua persoane in masina, am scos ~8,5% la drum lung si n-am mers tare 110-130 (unde prindeam trafic mai liber).
                        Nu mi-a placut dar am realizat cand am inceput sa descarc masina de ce a iesit consumu asta (greutate relativ mare si in portbagaj)

                        Comment


                        • corect octavian...scuze ca nu am precizat....o singura persoana in masina si bajae putine (cca 10kg)...
                          eu am pus turatia la care schimb viteza....

                          Comment


                          • Imi zisese cineva ca la 110km/h (unde sta acul vertical) ar fi consumul minim in treapta a 5-a, de fapt ca acolo iti iese consumul indicat in carte. Se pare ca e doar folclor.
                            Acuma n-o sa ma tarai cu Sandero cu 90km/h ca sa-mi iasa consumul lor declarat; pana si cu Dacia 1310 mergeam mai tare, 110-130 km/h.
                            Mai apropiate de realitate consumurile in jur de 8%; nu intelg cum scot unii in jur de 6% si mai si zic ca merg ca lumea, depasiri, etc.

                            Comment


                            • Si mie la inceput (sincer) mi s-a parut ca ia cam mult, asta chiar vizavi de Dacia 1300 (care merge si acum OK).
                              DAR, la un regim de 110-120 (cam mult pt 1300 sau 1310 4 trepte) iesea cam 8,5% consum, la Logan iese cam 7%, dar te simti altcumva in Logan si ai asteptarea sa ia ceva mai putin la capitolu consum..ei...de unde? Vrei si ceva viteza si consum de 6% si tot tot... ))
                              6% iese daca ai rabdare sa mergi cu 95-100 maxim (cu ceva depasiri de tiruri, depinde foarte mult traseul, daca prinzi multe tiruri/trafic aglomerat si tu tot incerci sa mergi cu 100/h, poti scoate si 7% numai din cauza depasirilor si a distantei scurte de deplasare , eu stiu...100-150 traseu).

                              Comment


                              • scandiro consumul e influentat de multi factori....sa-ti dau un exemplu:
                                eu sunt din BT un este o zona deluroasa si de aceea profit la maxim de coborari si fac urcarile fara sa fortez masina....
                                la drum intins (cat de cat fara urcari si coborari - sa zicem zona BC-BZ) am scos 6,5% la o viteza medie de 78km/h (si atunci am mers in continuu fara opriri si 4 persoane in masina, am schimbat vitezele la 2500-3000ture).
                                eu te sfatuiesc sa mergi la un regim apropiat de 3000ture (unde masina are cuplul maxim) si asa vei avea un consum rezonabil (5,5-6,5).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google