Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa va spun si eu niste consumuri:
    VARA
    - Nadlac-Budapesta - consum mixt 5.3 viteza 100,120 si 140 pe autostrada
    - urban - consum mixt 7
    - extraurban - consum instant 3.8 (viteza-70km/h, treapta-5, turatii-2000)
    - consum mixt 5.6
    IARNA
    - in jur de 8-8.5
    Last edited by tyger_eye04; 1 July 2009, 09:48. Reason: Automerged Doublepost
    Daca aveti moderatori scapati de ai si daca nu aveti sa nu va luati

    Comment


    • Originally posted by darksid3 View Post
      Pe CB e posibil dar cum a zis si Seba, depinde cand resetezi. Real mai greu
      CB-ul a fost resetat in benzinarie, la plecare. Dus intors (cu aprox 30km prin Bucuresti), tin minte ca imi arata Cb-ul sau 6.3. La dus, fara sa folosesc AC (pt ca era dimineata), dupa ce am parcurs apros 70% din autostrada, imi arata 5.4%. Mai jos de atat nu a coborat. Asta afisa, nu vin aici ca sa manac rahat.

      P.S.: Aveti idee care este limita max de combustibil la care ti se mai aprinde ledul de rezervor "gol"? Am bagat ieri 5l peste cei aprox 5l avuti deja si ledul a rams in continuare aprins. Multumesc!
      sigpic

      Comment


      • trebuia sa bagi mai multa benzina. indicatorul se aprinde la 5 litri.
        sigpic

        Comment


        • Care a fost viteza medie afisata pe CB pe toata distanta parcursa?
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Originally posted by catalinux View Post

            P.S.: Aveti idee care este limita max de combustibil la care ti se mai aprinde ledul de rezervor "gol"? Am bagat ieri 5l peste cei aprox 5l avuti deja si ledul a rams in continuare aprins. Multumesc!
            Daca nu s-a stins la 10l este o problema. Eu stiu ca fiecare liniuta = 5l

            Comment


            • 5.4 pe autostrada..la 90 / ora posibil. 5.5 cu 1.4 am scos si eu..la drum intins drept
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Nu mai stiu exact, iar valoarea pe care mi-o amintesc este cea de la sosirea acasa care era undeva la 65kmh, dar iti dai seama ca in bucuresti am mers cu 10kmh. Presupun ca la momentul la care am verificat consumul de care ne cramponam acum sa fi avut undeva la 100km/h, tinand cont ca de la benzinarie pana la iesirea pe autostrada erau aprox 5km, dupa care am mers cu 110 -120 extrem de constant (nu am ridicat viteza pt depasiri).

                P.S.: @bogdan, am verificat cu meniul ascuns si imi indica 9l??? Deaia am si intrabat ca la 5l stiam si eu. Ciudat, nu mi s-a mai intamplat, mai ales ca este max a 5-a oara de cand am masina cand mi se aprinde ledul ala.
                Last edited by catalinux; 1 July 2009, 16:34.
                sigpic

                Comment


                • masina mea e tampita.in oras,pe vremea asta(calda),9.5/100km.si nu ii dau talpa.anu trecut pe vremea asta era 8.3.super nu??mai bine luam 1.6,era 200 de euro diferenta :|
                  Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                  Comment


                  • Consumul lui B-44-NWP,
                    Logan 1,4 MPI, 2006, 60.000 KM.
                    Consuma numai in orasul BUC. cu talpa 8,3 L/100Km (pe calculator).
                    B 44 NWP

                    Comment


                    • cauza posibila consum 1.4!
                      am fost cu masina in service pt.revizia de 60000,am solicitat test pt. ca crescuse consumul cosiderabil fata de anul trecut si ajungeam cu greu pe autostrada la 130/140.
                      CAUZA - pompa de benzina- cu noua pompa totul a revenit la normal am facut ieri un drum de proba cu testerul si cu inginerul de soft .Tinuta cu o turatie constanta de 2700 si viteza de 90/100 pe drum drept se poate cu loganul si un consum de 4,7/100,iar in demaraje ajunge pentru scurt timp si la 15/100.tot de la ing.(fac precizarea ca suntem prieteni) am aflat ca si o siguranta de alta capacitate influenteaza calculatorul implicit toate componentele care au legatura cu impricinatul .

                      Comment


                      • Daca tu reusesti sa scoti 4.7% consum la 90-100 km/h pe drum perfect plan si oricat de constant, astia cu dieseluri inseamna le pot da foc la motoare, fara resentimente ...sau am eu masina defecta ca a mea nu vrea nici d-a dracu sa ia sub 6% la 90-100 km/h pe autostrada
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Asa e si a mea stai linistit.

                          Comment


                          • Era un fel de intrebare retorica...oricum se pare ca unele benzinare au randament 40%..nu 20-25% cat spune fizica. Incep din ce in ce mai mult sa ma indragostesc de motorizarea asta...consum de gravitatie -9 ca pe Luna, putere de V8 DOAR dintr-o remapare...la viteza maxima deja bate 16v-ul...
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Daca tu reusesti sa scoti 4.7% consum la 90-100 km/h pe drum perfect plan si oricat de constant, astia cu dieseluri inseamna le pot da foc la motoare, fara resentimente ...sau am eu masina defecta ....................
                              Se poate.
                              Eu am fost martor (din dreapta) pe drum deloc drept Resita-Timisoara si retur (~320 km) iesit media 4,7%.
                              Desigur ca nu vreau sa-mi aduc aminte cum a mers cu masina (am crezut ca nu mai ajungem!!!) niciodata 90 sau 100 constant, tot timpul cu ochii pe consumul instant si calcata dupa cum ii arata in bord.
                              Nu mai stiu viteza medie, dar stilu de mers a fost ceva de genu 80-75-85-70-95-85-100 (la vale!) ....deci un pic inuman.

                              Personal am scos 5,6-5,8% dar n-are rost...

                              Comment


                              • Mers la consum da, stiu, eu am reusit 5.3 / 100 intre Navodari si Cerna Voda dar in nici un caz cu 90-100 km/h...maxim 80 km/h, folosita cat mai mult inertia masinii si acceleratia apasata foarte usor cat sa mentin viteza constanta, dar nu poti sa faci toate astea pe drum plan si sa mai ai si 90km/h...de 100 nici nu mai zic.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google