Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 410 km, aer conditionat, 27 litri consum = > aprox 6,7% consum mixt

    Comment


    • consum Sandero 1,4 MPI

      Drum Buc-Galati si retur, cam 600km, consum mediu pe CB 7,9 l/100km cu vit. med. 90km/h. Cam juma din drum cu AC.
      Cand mai dati consumurile dati vit. medie, asta e importanta, e destul de irelevant cand cineva scrie ca a mers cu 110km/h iar daca il intrebi de vit. med. reiese ca avea 80km/h, deci 110km/h erau doar varfuri.
      Eu am mers cam cu 130-140km/h pe A2, fara sa depasesc 4000rot/min si in rest cat s-a putut, cam pana in 130km/h. Viteza medie scade mult datorita localitatilor si mersul in spate pt. depasirea celor care merg mai incet.

      Am mai facut un drum pe A1, resetat CB chiar la iesire din Buc si verificat consum la iesire de pe A1 la km95, valoare indicata 10l/100km cu AC, viteza medie 128km/h. Asta e, mare de tot. La intoarcere, adaugand si km. prin comune si mers incet pe A1, cam 110km/h am scazut la 8,5l/100km de la 10.

      In consecinta consumuri mari daca vrei sa ai o viteza de croaziera mare; consumurile mici doar daca mergi prin comune si fara sa fortezi ceea ce duce la viteze medii scazute.

      Comment


      • 28000 km la bord..
        am reusit un consum record in afara orasului...5.4 l la 100 , si in oras ieri am vazut ca am 6.3 l la suta dar...e cu cantec 6.3-ul asta..ca am mers c-am amestecat 50-50 oras si exterior.deci real pana acum e asa 5.5-6 in afara..recordul e de 5.4
        si in oras (brasov) 7.8-8 l la 100
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • 5.4 litri la ce viteza?

          Comment


          • drumul a fost brasov - covasna. in jur de 120 km..mers intre 70-80 in localitati si in afara lor max 110 . media orara nu am notat-o ca niciodata nu ma interesat
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • medie orara

              Pai media orara e cea mai importanta, vezi mai sus, numai asa se pot face comparatii relevante.

              Comment


              • Hmm cam greu de crezut ca la o viteza de 110,120 iese asa putin.

                Comment


                • Traseu: Bucuresti - Buzau - Bacau - Roman - Suceava - Gura Humorului - Vatra Dornei - Bistrita - Reghin - Tg. Mures - Sighisoara - Brasov - Sinaia - Ploiesti - Bucuresti. 4 persoane + bagaje, mers prima zi (Buc - Gura Humorului) cu aerul conditionat. La intoarce, pe traseul mentionat mai sus, nu a mai fost nevoie de aer conditionat pentru ca a plouat tot drumul. 70.7 litri consumati, 67 km/h media de viteza, 1157 km parcursi. Consumul mediu a fost de 6.1 l/100km.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Oras, 210 km parcursi. Exclusiv dupa 20:00.
                    Viteza medie 25.7 km/h
                    Consum afisat de cb 8.1.

                    Comment


                    • Stiti unde iese recordu de consum?
                      Pe tr IV la ~55 km/h , )) serios.

                      Comment


                      • Adevarul e ca si eu cand am scos cel mai mic consum a fost in treapta a 4-a dar cam la 75 km/h, respectiv 5.3 % cu trei persoane in masina si AC
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Pfff...sa vezi gol ce consum iese, motoru nu e chinuit de tr lunga si turatiile sunt mici.
                          Poate de asta spun si mesterii lu peste sa ajungi repede la 50/h si apoi constant (dar NU pe tr V si consum mai mare si rau pt motoras).

                          PS: chiar tind sa-ti dau dreptate (mai ales daca e si incarcata masina) la 70-75/h mai bine pe tr IV decat pe tr V, iese consum mai mic.

                          Comment


                          • Pai nu puteam merge mai repede ca nu-mi permitea traficul...iar consumul asta a iesit pe o portiune de 80-90 km...sau care e distanta intre Navodari si Cerna Voda la intrarea pe A2. Treaba e ca nu stateam cu acceleratia calcata ci o foloseam doar ca sa pastrez viteza constanta...apoi pe A2 mi-am revenit...la intrarea de pe A2 in Bucuresti crescuse consumul la 6.9 :P
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • astazi m-am intors din concediu din bucovina si pot spune ca ma declar multumit de masinuta mea logan laureate 1.4 mpi ph2 (acum are la bord 3403km) ,
                              1376km parcursi cu un consum mediu 5.9l% .. si o viteza medie de 53.4km/h..

                              Comment


                              • Consum(medie) de 7,6litri CO95 de Petrom dupa 560 km parcursi(este inca in rodaj),sper ca mai scade.....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google