Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut

    Eu stau intr-un orasel mic (satu mare) si consumul mediu in oras imi este de maxim 8.5 vara cu AC de 9, iar in afara pe autostrada cu AC la o viteza medie de 130 conform CB am avut 7.5
    Pe ruta satu mare cluj (350 dus/intors aprox) imi consuma in mediu 6.5 la viteza medie de 100km/h.
    Eu sunt multumit
    In oras nici pe departe nu este asa aglomeratie nici macar in orele de varf cum este in bucuresti, dar eu de ex, nu folosesc deloc frana de motor...schimb la maxim 2500rpm si cand nu mai am nevoie sa accelerez cum i-am dat drumu la acceleratie o si scot din vitezsa fara sa mai apas ambreajul...iese fara probleme din viteza, fara sa aghete, trebuie doar sincronizat cele 2 miscari...ajuta mult si asta la scaderea consumul
    Incearca, poate te ajuta
    Bafta

    Comment


    • Salut !
      DaniD , vezi ca faci economie la benzina si o sa platesti la injectoare....
      risti sa le intepenesti....toata lumea zice sa mergi mai turat dupa ce se incalzeste motorul. ( 3000 - 3500 ) ture in nod normal.

      La mine consuma 6.3 afara si 8.4 oras , dar ii mai dau si reprize scurte de 5000 de ture.
      Nu sunt un vitezoman dar nu se intampla nimic nici la 5000 ture.
      Last edited by Seba; 8 December 2009, 16:45. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Sa inteleg ca din cand in cand nu ii strica sa fie supraturat?
        Am un amic cu un M6 (cica 501cp) poate il conving la o liniuta:P
        Ok, retin, o voi forja mai tare cate o data
        Multumesc pt recomandare;)

        Comment


        • In perioada august - noiembrie 2009 am parcurs 9442 de km, consumul a fost de 633 de litri de benzina, respectiv 6,7 l/100 km, viteza medie 45,8 km/h. Datele au fost luate de pe computerul de bord. Am mers aproximativ 80% din km extraurban, restul in majoritate prin Bucuresti.
          Last edited by sergiu_psc; 10 December 2009, 22:49.
          http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

          Comment


          • 3000-3500 ture nu inseamna in nici un caz supraturat, ci mers normal, deci da-i fara grija. A mea vede zilnic cel putin o forja pe treptele 1-2-3 cu schimbat la 5500 si n-am nici o problema.

            Comment


            • Originally posted by dragos10 View Post
              Salut !
              DaniD , vezi ca faci economie la benzina si o sa platesti la injectoare....
              ..............................
              Ma tu stii ce vorbesti?
              Sau confundam benzinaru cu dizalu?
              Sau notiunea de injector la benzinar este cunoscuta?

              Comment


              • 435 km, urban. Viteza medie 23.6 km/h.
                Consum afisat de CB 9.2.

                Comment


                • Tot 9.2 l/100km si la mine. Viteza medie 22.9 km/h, km parcursi 850, numai in Bucuresti. Benzina Efix amestecata cu Carrera 95.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by TWK View Post
                    3000-3500 ture nu inseamna in nici un caz supraturat, ci mers normal, deci da-i fara grija. A mea vede zilnic cel putin o forja pe treptele 1-2-3 cu schimbat la 5500 si n-am nici o problema.
                    Si ce consumuri ai la asa turatii?
                    Surprinda si spune-mi ca un 8 % pe oras.)

                    Comment


                    • In Bucuresti, cu traficul de rigoare si stilul meu de mers intre 10 si 11. Extraurban, in functie de cat de incarcata e masina, intre 7.5 si 9.

                      Comment


                      • M<ult domle,mult mai are ca pretul benzinei ne arde.

                        Comment


                        • În afara localităţii, la o viteză de 80-90 km/H, cu demaraj liniar, condum de 5,5 - 6,0 litri/100 km. P.S. Presiunea în injectoare este aceeaşi, indiferent de turaţie.

                          Comment


                          • 65 km A2, 152 km/h viteza medie, consum afisat de cb 11.1.
                            Am avut noroc ca am putut merge constant, caci altfel, o astfel de viteza medie nu ai cum sa scoti cu 1.4.
                            Last edited by Cezar; 13 December 2009, 21:06.

                            Comment


                            • @ marius vadca tu ai "pejo" sau mai ai si un logan ?

                              Comment


                              • Iasi - Bucuresti (pe Vaslui - Tecuci - Focsani - Ploiesti - Otopeni la dus), sate 90 si exterior 110 cu varfuri rare de 140 ,total 440 km consum plin la plin de 5.9 (doar eu in masina)
                                Retur (prin Otopeni - Ploiesti- Bacau) cu 3 oameni si bagaje (in jur de 280 kg cu totul) conditii de viteza ca mai sus consumul a fost (tot plin la plin) 6.8
                                Benzina folosita numai Efix 95.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google