Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare,si totusi consumul unei masini nu se face cumva la 3000 de ture.c-am cit ar trebui sa consume la 3000?

    Comment


    • salut,
      1.4mpi,traseu braila-ct-varna-burgas-istanbul,4 persoane bagaje normale 850 km,cu vreo 250 autostrada la turci,condusa de mine in limite normale,(croaziera la 120)fortata putin in munti,7,5%,la intoarcere a condus un prieten care tinea cont doar de eventuale semafoare de pe centuri,140-150,blana tot timpul consumul mediu a urcat la 8,1,deci la el 8,6

      Comment


      • la mers sportiv pe traseul brasov-ploiesti-buzau-braila-buzau-siriu-brasov media a fost de 7,2% 5 persoane si neste hainute . pentru mine e un consum bun aqma depinde de fiecare cat timp are de pierdut pe drum ;)
        sigpic

        Comment


        • s-a intimplat la cineva ca in perioada rece cb-ul sa se reseteze singur ? eu am aceasta problema cind temp. de afara e sub 0 grade

          Comment


          • consumul nu se face la 3000rpm. se face pt exteriro la 90km/h constant in ultima treapta a cutiei, cu 2 oamnei si rezervorul 90% plin.
            apoi se simuleaza un "oras" cu 150m intre semafoare (parca, nu mai retin exact) si 30-40 de secunde timp de asteptare la semafor, viteza maxima in "oras" 50km/h. motorul sa nu fie folosit subturat. cam aste-as conditiile "STAS" de testare atunci cand se dau consumurile.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Da, la VW si BMW spune cam asa:
              Consumul se face cu un(1) sofer 68 kile , 90% tanc plin, si 7 kile de bagaj.
              Consumul este dat pe echipare standard, orice accesoriu in plus poate duce la marirea consumului.
              Media de consum (combinat) este calculata pe traseu 1/3 oras si 2/3 extraurban.

              Comment


              • consumul se face dupa un stas . e o norma UE ...
                nu mai retin exact....
                dar nu e vb de turatii...se dau decat niste vitezecu care trebuie mers....
                iar in oras sunt vreo 5-6 plecari de pe loc
                Era un grafic dupa care se facea...dar nu-l mai am...
                Last edited by dragos10; 7 January 2010, 21:34.

                Comment


                • Originally posted by florinc_99 View Post
                  la mers sportiv pe traseul brasov-ploiesti-buzau-braila-buzau-siriu-brasov media a fost de 7,2% 5 persoane si neste hainute . pentru mine e un consum bun aqma depinde de fiecare cat timp are de pierdut pe drum ;)

                  a mea consuma 7,2 la mers sportiv doar daca sunt singur in masina,vara,si eventual sa fie drumul putin la vale

                  Comment


                  • sper ca glumesti,cum 7.2 la mers sportiv,la mine ajunge in 12 categoric!

                    Comment


                    • Acum fiecare ce intelege din mers sportiv.
                      La drum lung (dar sa fie de 2-300 km) mers mai saltaret (110-140) undeva la 7,2-7,5% iese.
                      Daca dai blanuri sa o ti cat mai sus, desigur ca se duce la 11-12%, asta e sportiv.

                      Comment


                      • Pai eu ieri inainte sa plec in Tm am alimentat cu 9 litri chiar la iesire din Arad(masina era pe rosu de vreo 3 km sa zic asa)Am alimentat cu 9 litri mi-a urcat la 3 liniute benzina,iar cand am revenit din TM mai am avut o liniuta la benzina.Deci un consum cu mult peste 7 dupa calculele mele ceea ce este enorm.E deavarat ca batea vantul tare din fata,dar mergeam lejer cu 110 si rar depasiri cu 4000 de ture.Oricum foarte mare consumul undeva spre 8.

                        Comment


                        • Nu cred ca 1.4 ajunge la 11% la drum lung cel putin.poate sa fie si blana 160 pe autostrada.

                          Comment


                          • Extraurban ajunge si la 12% stai linistit.
                            Toata treaba e sa stii cum sa scoti un asemenea consum

                            Comment


                            • Mare stiinta sa scoti 12%. Ii dai masina lui Seba.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • daca nu-ti mai trebuie sau vrei s-o schimbi pe casco, da-mi-o la o tura...peste cap...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google