Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Campulung - Busteni (tur retur) pe Bran - consum 5,6 % , kilometrii parcursi 204, 11.6 litri consumati, viteza medie 45,9 km/h .

    Comment


    • Ca regula generala indiferent de motor, cei care stiu sa pastreze "momentul" scot consum mai mic si viteza medie mai mare, chiar daca in cifre absolute au avut viteze de varf mai mici. La un drum de +500 km, 10 de pasiri in 6000 rpm nu influenteaza consumul decisiv.
      Mult mai mult face sa accelerezi inainte de o urcare, sa te folosesti de frana de motor cat mai mult, sa mergi cat mai constant.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by mumus View Post
        Da ai dreptate Cezar...am zis max 90. deci si 75-80-90.
        Nu ''si'' , ci preponderent(!) ~75 km/h (asta ca sa-ti iasa un ~4,6-5%), asa spuneti majoritatea ca ati mers cu 90 sau 110 sau 140 sau X km/h si declarati niste consumuri de nici la dizal nu ies.
        Adica lasati sa se intelaga ca motoru asta chiaaaar consuma putin.

        Pt mine e f clar ca 1.4 nu poate scoate un consum mic (asta in cazul in care mai vrei si sa te deplasezi cu masina).
        Consum extraurban: 8% pe 275 km, depasiri multiple, mers 110-140, ultimii 50 km (TM-AR) mers numai in 5000-5500 rpm (mi-am pus mintea cu un Opel Frontera).

        Comment


        • Daca mergi numai in 5000-5500 rpm e normal sa scoti consum de 8% extraurban

          Comment


          • As fi fericit sa fie 8% in regimuri de 5000-5500 rpm cu retrogradari multe.
            Sa fi sigur ca iese 15-17%, adica vircula cum am mers eu pe ultimii 50 km, numai tr III si IV.

            Comment


            • Originally posted by vasile78 View Post
              Viteza medie 70 km/h, da tu nu ai trecut prin nici o localitate nene, nu ai redus niciodata, cand ai oprit masina ai calcat la fund pedala de frana la 80 km/h, cand ai plecat de pe loc ai plecat cu acceleratia blana? Consumul este normal pentru un condus batranesc la max 90 km/h, si daca te-ai mirat si tu de consumul asta inseamna ca nu ai prea des consum asa de mic, asa ca nu mai da sfaturi gratuite altora...
              ba da am trecut dar au fost unele localitati prin care am trecut cu 90-100km/h (mergeam in coloana vreo 4-5 masini si mam bagat si io ) iar singurele orase mari prin care am trecut au fost Alba-Iulia si Piatra Neamt si atat. nu sunt sfaturi gratuite pt ca cel mai mare consum al meu pe care lam vazut la masina mea e de 8% in rest media e undeva la 6,5%. iar loganul nu e masina de turat la 5000 de ture si nu exista cuvantul ''sport'' . noroc bun si fara incidente

              Comment


              • Pardon, cum vine asta ? "loganul nu e masina de turat la 5000 de ture"
                sigpic

                Comment


                • Adica vroia sa sublinieze faptu ca Loganu n-are nici o treaba cu sportivitatea si are dreptate.
                  Desigur ca partea cu turatu in 5000 rpm nu e ceva batut(deloc) in cuie, daca trebe o turezi de-i sar capacele, dar nu pt a arata ca e leizar (cum facem noi )) ).

                  PS: ii pun gpl , pe cuvant...

                  Comment


                  • Ca sa faci uz de toti caii din dotare, trebuie sa turezi frumos in 6000 rpm, nu vad care-i problema. Adica daca am motor mai mare ar trebui sa nu sar de 4000 ?
                    O depasire iscusita, chiar si-n 6000 rpm, creste mai putin consumul decat statul 10 km in fundul unui tir care merge cu 60-70 kmh.
                    sigpic

                    Comment


                    • Asta cu depasitu' in 6000 sa consume mai putin decat mers constant cu 70 e tare.

                      Comment


                      • Tare este ca nu-ti pica tie fisa
                        Daca stai in spatele unui TIR 10 km iti creste consumul mai mult decat o face o depasire scurta si hotarata, dupa care iti continui drumul linsitit.
                        sigpic

                        Comment


                        • Nu si daca stai suficient de aproape.

                          Comment


                          • Sa-l tamponezi la o franare brusca si sa-ti bruschezi pasagerii permanent ?
                            sigpic

                            Comment


                            • acum mi'a picat fisa....daca depasesti in aia 10 km vreo 4-5 tiruri "hotarat cu 6000 de ture" adica ii dai a doua la rosu de 4-5 ori vreo cateva sute de metri consumu' devine deja infim fata de 2000 de ture cu a cincea tot in aia 10 km.Mama mama chiar ca e tare.

                              Comment


                              • Mai are ceva pana la rosu. Cat tii motorul in regimul asta ? 10 secunde cat ii ia sa faca repriza de la 60-100 sau 80-120 in a 3-a ? 5 TIR_uri inseamna 50 sec, deci complet nesemnificativ.
                                Pana una alta mie imi ies consumuri foarte bune pe un drum foarte aglomerat, si medii orare destul de mari.
                                Drept urmare pot spune: QED
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google